tóth gabi
Nyáron sok gazdinak okozhat fejfájást, hogy miként lehet átvészelni egy háziállattal a tikkasztó meleget. Fontos, hogy kedvenceinkre is legyünk tekintettel.
Nem feltétlenül csak a felhőtlen strandolásról szól a nyár. Igenis vannak olyan problémák a hétköznapokban, amikkel szembe kell nézniük az állattartóknak akkor, ha kedvenceinkre szeretnének figyelni.
„Az emberekhez hasonlóan a kutyának is olyan helyen kell tartózkodnia, amit nem ér a tűző nap.
Vigyázni kell arra is, hogy ha kocsival szállítják, akkor folyamatosan működjön a klíma.
Még néhány percre sem szabad egyedül hagyni felhúzott ablaknál, mert hamar beáll a hőguta. Mindig legyen kikészítve neki elegendő mennyiségű víz, ezt pedig gyakran ellenőrizzük, mivel az állat szeret játszani a tálkájával, kiboríthatja, akkor pedig folyadék nélkül marad” – kezdte Magyar Péter kutyatréner és kutyatenyésztő a hot!-nak.
Péter több mint harminc éve foglalkozik kutyákkal, ismeri minden rezdülésüket, tudja, miként lehet elviselhetőbbé tenni számukra ezt az időszakot.
„Gyakori tévhit, hogy a kutya a bundáján keresztül hűti magát; valójában a száján keresztül, a leheletével. Főleg nyáron jellemző, hogy szaporábban veszi a levegőt, folyik a nyála: ilyenkor folyamatosan hűsíteni szeretné magát. Emellett, ha van rá lehetőség, mossuk át többször is az állatot. Sok kutya ilyenkor elkezd gödröket ásni.
Azzal próbálja hűsíteni magát, hogy minél mélyebbre ás, hiszen a nem közvetlenül a felszínen lévő föld lehűtheti. Ha zárt területen tartják az állatot, biztosítani kell számára a megfelelő szellőzést, illetve gyakran ellenőrizni kell. A mozgásra ilyenkor különösen ügyelni kell.
A kutya legérzékenyebb pontja a talpa, különösen a talppárnái. Ügyelni kell rá, hogy a sétáltatás ne a legnagyobb melegben történjen, hiszen a forró aszfaltnak van olyan része, ami megolvadhat, és ha arra rálép a kutya, akkor az gyakorlatilag a mancsára is sülhet. Sokan próbálnak „zoknit” tenni a kutyák talpára, de a felhevült aszfalt simán ledörzsölheti ezt is. Ilyenkor inkább füves területen, a korai vagy a késői órákban sétáltassuk. Kapható a piacon többféle kutyaitató kulacs, azt is vigyük magunkkal, megtöltve.”
Folyamatosan figyelni kell a kutyusunk állapotát, mert a tűző napon nagyon hamar bekövetkezhet a tragédia.
„Alapvetően a hőguta szinte bármelyik háziállat számára halálos lehet, ezért kell sokszorozott figyelemmel követni az állapotukat.
Hőguta esetén a kutya szinte megbénul.
Fekszik, nagyon szaporán veszi a levegőt, és nem reagál semmire; a kómához tudnám hasonlítani. Ha megtörténik a baj, és hőgutát kap a kutya, akkor hűs területre kell vinni, és vizes ruhával vagy törölközővel minél előbb visszahűteni a testét. Az a legjobb, ha minél előbb elvisszük orvoshoz. Ha már a mancsán is bekövetkezett a baj, akkor hűsítő krémekkel tudjuk rehabilitálni ezt az állapotot.”
A munkakutyák sem szeretik a meleget. Magyar Péter szerint hűvösebb időben sokkal nagyobb erőbedobással és sikerrel tudják teljesíteni a rájuk szabott feladatokat, mint egy nyári napon. A kutyaiskolákban is fokozottan ügyelni kell az hidratálásra, és gyakrabban kell szünetet tartani. Extrém melegben inkább döntsünk az edzés elhalasztása mellett.