tóth gabi
Meddig tűr Molnár Anikó az eldurvult beszólások, trágár megjegyzések miatt? Az ügyvéd válaszolt, jogilag mit tehet a kanapéhuszárok ellen.
Egyre inkább elszaporodtak az ordenálé, már bántó és sértő megjegyzések Molnár Anikó közösségi oldalain. Sőt, egy-egy médiaszereplése után más felületeket is találnak arra az emberek, hogy gusztustalan módon fejezzék ki a gondolataikat a személyéről, a foglalkozásáról és az életéről.
A szőke modellnek azóta gyűlik meg a baja igazán ezekkel az emberekkel, amióta élete húsz évnyi „küzdelem” vagy „sikertelenség” után végre pozitív ívet vett: sikeres, magabiztos és gyönyörű. Egy évvel ezelőtt indította el új vállalkozását, és erotikus tartalmaival egyre nagyobb népszerűségre tesz szert az OnlyFans-oldalán. Igen, ezzel párhuzamosan az életvitele is megváltozott, és bizony, nagyon is pozitív irányba. Anikó egyelőre tűr, na de meddig? Biztos, hogy következmények nélkül meg lehet úszni, ha valakit folyton trágár kifejezésekkel illetünk, vagy a külsejét durván kritizáljuk?
Sem időm, sem energiám, még… Ami nem azt jelenti, hogy nem fogok egyszer hivatalos úton elégtételt venni.
„Pontosan tudjuk, hogy nemcsak én, hanem minden ismert ember találkozik ezzel az embertelen jelenséggel. Megdöbbenve tapasztalom, hogy a civil életben is egyre gusztustalanabbul és gátlástalanabbul véleményezik az emberek a másikat, amihez az ég világon semmi jogunk nincsen. Én rájöttem, hogy ezek az emberek egy fillért sem érnek. Nem azért posztolom ki időnként nevükkel, arcukkal és a megjegyzésükkel őket, mert idegesítenek, ugyanis meg sem érintenek, csak szakadok a röhögéstől olvasva őket. Kivétel nélkül borzalmas életet élnek és irigyek. Ezzel pedig nem lehet mit kezdeni, de nem is akarok.”
Annak is örültek, amikor nem úgy mentek a dolgaim, amikor kevésbé volt jó az életem, most pedig, hogy sikeres vagyok, ezért támadnak.
„Engem nem kell szeretni, kedvelni, engem lehet utálni, nem érdekel. Velem nem kell barátkozni sem. A körmöm alatt a piszok többet jelent, hogy kiszedjem, mintsem velük foglalkozzam. Simán lehet, hogy egyszer csak az egyik ilyen kommentelő kap egy bírósági idézést, ezen majd nem kell meglepődni” – mondta Anikó érdeklődésünkre.
De hogy egy közszereplőnek mindent tűrnie kell-e, vagy van-e olyan hivatalos út, ahol elégtételt vehet az őt ért sérelmekért, a Ripostnak Mester Csaba ügyvéd árulta el: igen. Ezt végigolvasva, netán felfogva érdemes megfontolni, hogy a jövőben meddig mennek el az úgynevezett kanapéhuszárok.
„A közszereplőt is megilleti a személyiségi jogainak a védelme. Amennyiben a közszereplésével kapcsolatosan fogalmaznak meg negatív értékítéletet, véleményt, kritikát – még ha azt esetlegesen egy durvább módon is teszik –, van egy fokozott tűrési kötelezettsége” – kezdte lapunknak Mester Csaba.
„Ugyanakkor a magánélete védelmet élvez. Az egészen bizonyos a bírói gyakorlat tükrében, hogy a negatív vélemény, értékítélet vagy kritika sem lehet olyan, amely az emberi méltóságot sérti. Például, ha valakiről azt állítják, hogy bűncselekményt követ el, az egyértelműen az, mert a társadalom megveti a bűnelkövetőket. Vagy, ha valakit az emberi mivoltában kérdőjeleznek meg, és gusztustalan, ronda, undorító állathoz hasonlítják, kövérnek, disznónak vagy sz...rkupacnak titulálják, azok is nyilvánvaló módon az emberi méltóságot sértik.”
Mindez alkalmas lehet arra, hogy egyrészről büntetőjogilag rágalmazás, illetve becsületsértés miatt az ember egy büntető feljelentést tegyen.
„Ez egy magánvádas eljárás, amelyben nem a rendőrség nyomoz és nem az ügyészség képviseli a vádat, hanem a sértettnek – onnantól fogva, hogy a jogsértésről tudomást szerzett – 30 napon belül magának kell bíróságnál feljelentést tennie, és ő képviseli a vádat, persze ehhez jogi képviselőt igénybe vehet, ilyenkor nem jár el ügyész” – magyarázta az ügyvéd, majd hozzátette, nem ez az egyetlen út, hogy elégtételt vegyen az őt ért szóbeli bántalmazásért.
„A másik lehetséges út, hogy személyiségi jogi pert indít. Adott esetben ezt meg lehet tenni annak az oldalnak az üzemeltetője ellen is, ahol az ilyen típusú kommentek megjelennek.”
Tisztázódott a bírói gyakorlatban, hogy aki biztosítja a felületet ahhoz, hogy egy közleményhez kommenteljenek, ezáltal felel a tartalmakért is.
„Egy szolgáltató felelős az ő oldalán megjelent közleményekért is, hiszen köteles lenne a jogsértő mondatokat moderálni vagy eltávolítani onnan” – mondta lapunk érdeklődésére Mester Csaba.