kulcsár edina
A világhírű orgonaművész mindig örömmel ül le a balatoni házában álló patinás zongorához, hiszen egy igazi „világsztár” keze nyomán játszhat rajta.
Varnus Xavertól nehéz olyasmit kérdezni, amire ő maga ne adott volna már választ az ezer meg egy interjúban, amit a szinte gyermekkorától kezdődő karrierje alatt adott. Vitray Tamást azonban nem abból a „feladós” fából faragták, így addig bújta az internetet, amíg rá nem jött, hogy az orgonavirtuóz mely életszakaszáról esett eddig kevés szó. Így a Vitrayék YouTube-csatorna legfrissebb videójából most bepillantást nyerhetünk a kalandos életű művész gyermekkorába.
„Amikor belekezdtem a zenélésbe, még élt édesapám egykori zongoratanárnője, Maródiné Német Emma. Anyám kivitt hozzá minden nyár elején és legközelebb nyár végén hoztak onnan el.”
Ennek a derék özvegyasszonynak volt egy hihetetlen zenetörténeti különlegessége.
„Ő volt ugyanis Claude Achille Debussy francia impresszionista zeneszerző egyetlen magyarországi tanítványa. 1916-tól 1917-ig kint élt Párizsban és magánórákat vett tőle” – kezdte az interjú elején Varnus Xaver, aki sok évvel később meg is örökölte tanárnője nem mindennapi hangszerét, amin a legendárium szerint maga a mester is játszott. „A történethez hozzátartozik az én Balaton melletti kis házamban található zongora, ami az övé volt eredendően. Történt ugyanis, hogy 1910-ben Debussy Magyarországon járt és koncertet adott a Vigadóban. A koncert után meghívást kapott a Német család péceli házába és ebéd után ezen a hangszeren eljátszotta a Kis szvitből a Menüettet” – árulta el a honi televíziózás doyenjének a zenész, aki 5 évesen szeretett bele olthatatlanul Bach muzsikájába.
„Apám az első öt évemben nem ösztönzött engem arra, hogy zenéljek. Akkor azonban teljesen véletlenszerűen meghallgattam életemben az első orgonafelvételt, amin a híres cseh orgonista, Jiří Reinberger játszott a legnagyobb, megmaradt holland orgonán Bach műveket. Apám azt hitte, nem fog nekem tetszeni, de én kértem, hogy játssza le másodszor, majd harmadszor is. Nagyanyám, látva a Bach irányába mutatott őrületes szenvedélyemet, egy napon behozta a szobámba Láng György: A Tamás templom karnagya című könyvét, közölte, hogy Bachról szól és ha érdekel, olvassam el.”
Ekkor még mindig csak ötéves voltam, vagyis nem tudtam olvasni
– idézte fel az interjúban Varnus Xaver, aki bevallotta, eleinte toporzékolt a dühtől, amiért fogalma sem volt, mit is jelentenek a betűk és hogyan kéne őket olvasnia, de végül…
„Nagyon érdekes volt, hogy a nagymamám ugyan nem olvasta fel nekem a könyvet, de onnantól kezdve minden nap bejött hozzám és előbb megtanította nekem a betűket, majd a betűk szavakká való összefűzését. Majd azt, hogyan olvassam értelmes mondatokká a szavakat. Gyakorlatilag fél év alatt ebből a könyvből tanultam meg olvasni. Olyannyira, hogy a mai napig komplett fejezeteket tudok elmondani fejből” - mesélte Vitray Tamás „Csak ülök… Csakazértis!” című netes műsorának felvételén a világhírű improvizatív orgonavirtuóz, aki idén nyáron egy nem mindennapi lehetőséggel kecsegteti néhány rajongóját, hiszen az otthonául szolgáló Új -skóciai templomába várja őket.