kulcsár edina
Vadabbnál vadabb összeesküvés-elméletek keringenek arról a tragikus augusztus 6-ról.
Augusztus 4-én volt 60 éve, hogy roppant tragikus és egyben rejtélyes körülmények között elhunyt minden idők egyik legünnepeltebb szexszimbóluma, Marilyn Monroe, aki talán nem volt a legkiválóbb színésznők egyike, legendás szépsége miatt mégis óriási kultusz övezi mind a mai napig. Halálával kapcsolatban pedig rengeteg összeesküvés-elmélet látott napvilágot, hiszen még most sem lehet pontosan tudni, mi történt azon a tragikus éjszakán.
Ami biztos: Marilyn Monroe 1962 augusztus 4-én éjjel hunyta le örökre a szemét a kaliforniai Brentwoodban, holttesttét a házvezetőnője, Eunice Murray fedezte fel, ám a nyomozás során ő is megváltoztatta a vallomását, ezzel eleve rejtélyessé téve az ügyet.
A hivatalos verzió szerint a borderline személyiségzavarral küzdő színésznő öngyilkos lett, ám könnyen lehet, hogy ennél sokkal árnyaltabb a kép. Monroe ugyanis egyáltalán nem volt öngyilkos hangulatban a tragédia idején. A pszichiáterével, John Minerrel folytatott levelezéséből például az derül ki, hogy nagy tervei vannak a jövőre nézve, magánéletileg és szakmailag egyaránt, már ez sem utalt arra, hogy önkezével véget akart volna vetni az életének.
Az is érdekes, hogy a már említett bejárónő, Eunice Murray megváltoztatta eredeti vallomását, melyben azt mondta, valamivel éjfél utánra (12 óra 30 percre) teszi a halál beálltát, mondván, ekkor,még fényt látott kiszűrődni Monroe ajtaja alatt, bekopogott, majd miután nem kapott választ, hívta a színésznő egyik orvosát, Dr. Ralph Greensont. Később ez a vallomás jelentősen módosult, már hajnali 3 órára tette ugyanezt a történetet. Amikor Jack Clemmons őrmester a helyszínre érkezett, látta, amint a házvezetőnő Marilyn Monroe szobáját takarítja és mossa a lepedőt.
Egy másik elmélet szerint Monroe-t baleset érte. Ennek alapja, hogy a színésznőnek két orvosa is volt, és mindketten megpróbálták lehozni a Nembutal nevű nyugtatóról, klórhidrát segítségével. A hívők szerint könnyen előfordulhatott, hogy Dr. Ralph Greenson nem tudta, hogy nap közben a színésznő már szedett Nembutalt, így rosszul adagolta neki a gyógyszert, ami tragédiához vezetett.
Egy másik teória szerint a CIA keze van a dologban. Marilyn Monroe-nak ugyanis viszonya volt John F. Kennedy elnökkel (és valószínűleg annak öccsével, Roberttel is) és azt tervezte, hogy nyilvánosságra hozza a részleteket – legalábbis ezen elmélet hívei szerint. Márpedig Marilyn sokat tudott az elnökről: félrelépéseit, és más, talán kellemetlen ügyekről is tudomása lehetett.
Olyan elmélet is létezik, hogy a maffia áll a színésznő halálának hátterében. Méghozzá azért, mert a bűnözők így akarta büntetni a Kennedy-családot a szervezett bűnözés elleni hadjárat miatt.
Bármi is az igazság, már semmi sem vissza az utánozhatatlan Marilynt, aki napjainkban már 96 éves lenne, és akit soha nem fogunk elfelejteni.