tóth gabi
Megpróbáltatásokkal teli idõszakon megy keresztül Kulka János, akinek állapota rengeteget javult stroke-ja óta, õ mégsem elégedett a megtett úttal. A logopédusát kérdeztük, hogy tulajdonképpen mi is az a ritka betegség, amelybõl a színész szeretne meggyógyulni.
Több mint két év után szerepelt először élő televíziós adásban Kulka János! A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésszel 2016 áprilisában rohammentő száguldott egy budapesti kórházba, mert stroke-ot kapott.
Az életmentő műtét után hosszú hónapokon keresztül stroke-központban kezelték, állapotának gyors javulását pedig sokan csodának tartották. „Nagyon súlyos állapotban volt. Lebegett…” – kezdte Varga Sarolta klinikai logopédus az ATV Egyenes Beszéd élő adásában, aki már a kezdetektől segítette Kulkát, a betegágya mellett is ott volt, és azóta egy pillanatra se engedte el a kezét.
A szakember minden héten, szerdánként foglalkozik a színésszel, akinek az agyi érkatasztrófa következtében a beszédközpontja sérült súlyosan, és jelenleg is afáziával, tehát beszédzavarral küzd. Ez azt jelenti, hogy szellemileg teljesen ép, és az értelme is tökéletesen tiszta, de nehezen fejezi ki magát, úgynevezett agyi blokkok nehezítik a megszülető szavak előhívását.
„Jól vagyok, köszönöm szépen” – kezdte jókedvűen Kulka. A színész tagoltan, de érthetően beszélt, néha azonban előfordult vele, hogy nem találta a megfelelő szavakat.
Két éve megvilágosodtam. Szégyellem magam, mert gőgös voltam. Egyfolytában azon gondolkozom, miért történt? Idegen vagyok
– mondta Kulka, aki hozzátette, nem elégedett a megtett úttal, és azzal is nehezen birkózik meg, hogy lassan fejlődik. Majd azt is hozzátette, úgy érzi, börtönbe van zárva. A szereplést is azért vállalta, hogy nyilvánosságot szerezzen az afáziának.
De hogy mit is jelent pontosan ez a szokatlan és ritka betegség, arról Kulka János logopédusa, Varga Sarolta beszélt a %RIPOST%-nak.
„Ez a kór az agynak a beszédért felelős területét érinti. Különböző típusai lehetnek: van, amikor a beteg beszédzavarral küzd, más esetben a szöveg értését gátolja vagy részben akadályozza, de előfordulhat, hogy a kettő együtt lép fel. Súlyosabb esetben felborulhat az aktív és a passzív szókincs aránya is” – kezdte a lapunknak Varga Sarolta.