kulcsár edina
Iskolai tanulmányainkból él bennünk egy kép az ondóban található spermiumok viselkedésérõl. Farkincájukkal hevesen csapkodó, gyors mozgású sejteket láthatunk. Az a rossz hírünk van, hogy ma már egyre kevésbé van így.
A spermiumok lelassultak, lomhák, és ebből sajnos nagyon sok minden következik – például az, hogy a gyermekáldás elmaradásáért ma már sokkal nagyobb arányban felelősek a férfiak. Egész pontosan 65 százalékban, bármennyire is fájdalmas ez az adat. A sperma minőségromlásának trendje a föld minden pontján érvényes, Magyarországon is.
Lefegyverzi a férfiasság katonáit
Egy kutatócsoport 6500 nemzőképes, 15 és 49 év közötti férfi ondómintáit vizsgálta egy friss kutatás során. Az adatokat összevetették az érintettek lakóhelyén mért levegőszennyezettséggel. A vizsgálat 13 éven át tartott és a kutatók megállapították: erős kapcsolat van a levegőszennyezettség és az abnormális megjelenésű spermiumok számának növekedése között.
Füstös, rossz levegőjű területen mérgező finomszemcsés anyagok kerülnek belélegzés útján a tüdőbe, majd onnan a véráramba. A szennyeződés miatt degenerált hímivarsejtek képződnek. A felmérést vezető egyetem kutatója kijelentette: a légszennyeződés ezen a területen jelenti a legdurvább egészségügyi kockázatot.
Jaj, ne! Elvesztettük a spermiumok felét
Pár héttel ezelőtt ijesztő adatokat közöltek a jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársai is. Azt tapasztalják, hogy egyre kisebb az Európában és a világ más, nyugatias régióiban élő férfiak spermiumszáma.
Negyven év alatt 52,4 százalékkal csökkent az egy milliliter spermára jutó életképes hímivarsejtek száma. Tanulmányuk szerint ennek az egyik vélhető oka a környezetszennyezés, mivel a levegőben található, 2,5 mikrométer alatti részecske átmérőjű szennyezőanyagok kedvezőtlen hatással vannak a hímivarsejt termelődésére.
Vodka anyácska nem segít
Oroszországban még rosszabb a helyzet – ott ugyanis nemcsak a spermiumok mennyisége, de minősége is jelentősen megváltozott. A mérgező anyagok egész sora megtalálható a spermában, az ólomtól a kadmiumon keresztül egészen a higanyig. És ez még nem minden. Megfigyelték, hogy bármilyen stressz, társadalmi problémák vagy környezetszennyezés hatására kevesebb fiú születik. Mindez azt bizonyítja, hogy a nemet meghatározó kromoszóma érzékenyebb a külső hatásokra. Az iskolai évnyitókról készült felvételeken látszik, hogy Oroszországban a lányok már most komoly létszámfölényben vannak.