tóth gabi
Ha valaki megcsalja partnerét, az jócskán megtépázza a másik fél önbizalmát, aláássa a bizalmat és mély, olykor gyógyíthatatlan sebet éget az ártatlan fél lelkébe. De nem feltétlenül a rossz kapcsolatban vagy a szex hiányában keresendő a félrelépés oka.
Partnerünk sokat nyomkodja a telefonját, gyakran belefeledkezik az üzengetésbe, hosszú időre eltűnik, örökké későn jön haza, feltűnően megváltozik a külseje? Sokan ilyenkor megcsalásra gyanakodnak, és ha fény derül a félrelépésre, felteszik magukban a kérdést, hogy vajon miért történik mindez. A kiváltó okok azonban nem mindig egyértelműek. Egy tanulmány szerint 3 kulcsfontosságú motiváció van, ami félrelépésre készteti az embereket.
A szomorú valóság az, hogy van, akinek az önbizalomhiány miatt van szüksége egy párkapcsolaton kívüli viszonyra. A hűtlen fél általában nem érzi magát elég szépnek, jónak és vonzónak, állandóan szüksége van figyelemre, elismerésre. A megrögzött házasságtörő általában az afférral keresi a külső megerősítést, a rajongást, és az egóját akarja táplálni. Az érdeklődés halvány szikráját is arra használja fel, hogy ismét elismertnek, megbecsültnek és vonzónak érezze magát.
A valóságtól való menekülés egy másik ok, amiért az egyik fél intim viszonyba kerül valakivel. Robert Weiss klinikai szexológus és pszichoterapeuta szerint a házasságtörők mélységesen elégedetlenek az életükkel. Ez arra készteti őket, hogy elszökjenek a valóság elől. Ha csak kis időre is, de az új viszony egy olyan idilli képet teremt, amellyel a hűtlen fél el tudja felejteni a munkahelyi teendőit és a családon belüli felelősségvállalását. Ilyenkor érdemes leülni egymással, és őszintén megbeszélni a dolgokat, ha pedig nem megy, kérjünk külső segítséget.
Lehet, hogy furcsán hangzik, de egyesek azért lépnek félre, mert gondjaik vannak a hatalommal és az irányítással. Elkötelezett kapcsolatban lenni azt jelenti számukra, hogy kompromisszumot kell kötniük a partnerükkel, és le kell mondaniuk a döntés jogáról, pedig ez nem így van. Ők viszont úgy élik meg, hogy korlátozva vannak. Ezért gyakran új kapcsolatba bonyolódnak, ahol kiélhetik a kontrollmániájukat. Egy kapcsolat azonban akkor lesz harmonikus, ha mindkét fél egyszerre érvényesülhet a kapcsolatban.
Vannak olyan esetek, amikor megmenthető a párkapcsolat. Ha a két fél annyira szereti egymást, hogy képesek megbocsátani a másiknak, őszintén és minden feltétel nélkül, még a bizalom is visszaépíthető. Ez az út azonban nem egyszerű. És van, amikor a megcsalás nem tolerálható. A kapcsolat lezárása után engedjünk teret a fájdalomnak, de ne hagyjuk, hogy ez a negatív tapasztalás aláássa az önértékelésünket. Új kapcsolat helyett fejlesszük magunkat, olvassunk, iratkozzunk be tanfolyamokra, ez segít abban, hogy újraépítsük életünket – hisz sokkal többek vagyunk annál, mint amit gyakran képzelünk magunkról.