kulcsár edina
Elhallgattak a károgók. Nincs mibe belekötni, de annál több a pozitívum!
Kár volt előre leszólni a Budapesten és Balatonfüreden zajló 17. FINA Világbajnokságot. Magukba nézhetnek a látatlanban, jó előre mindent és mindenkit becsmérlő kritikusok: Magyarország és elsősorban a főváros jelesre vizsgázik eddigi legnagyobb sportrendezvényünkön.
Külföldről érkezett sportolók és edzők, szurkolók és újságírók egyöntetűen áradoznak a hazánkban zajló vizes világbajnokságról. Nem csak a hibátlan szervezés, de a hangulat, a magyarok vendég- és sportszeretete, a festői környezetben található versenyhelyszínek és Budapest szépsége is elvarázsolja a részvevőket.
Káosz és fennakadások helyett, a közlekedéstől a versenyekig minden megy, mint a karikacsapás. Sőt! A hazai közreműködők, újságírók nem győzik fogadni a gratulációkat a sokat látott vendégektől. Ez érezhetően túlmutat az ilyenkor szokásos, kötelező udvariasságon. Kormos Villő műugrónk édesanyja, Lívia is kiemelte a RIPOST-nak: a szervezők sok pozitív visszajelzést kapnak.
A pozitív fogadtatás érződik a nemzetközi tudósításokban is. Az egyik legtekintélyesebb amerikai sportújságírót, Alan Abrahamsont lenyűgözte a Dunán rendezett megnyitóünnepség, de legalább ennyire a rekordgyorsasággal elkészült Duna Aréna, a többi vb-helyszín és hangulatuk.
"Olyasvalakitől, aki Los Angelesben él: sajnálatos, hogy Budapest kiszállt a 2024-es nyári olimpiáért folyó küzdelemből. (…) A 2017-es FINA Világbajnokság első néhány napja arról árulkodik, hogy Budapest nagyszerű házigazdája lehetne egy olimpiának"
– írta Abrahamson.
Sorjáznak az elismerő nyilatkozatok a lelkendező sportolóktól, edzőktől:
„Először is, szép munka, Magyarország” (Jacco Verhaeren ausztrál úszóedző);
„Az uszoda csodálatos, az egyik legragyogóbb, amit valaha láttam” (Noemi Batki magyar származású olasz műugró);
„Magyarország teljesen lenyűgözött” (a dunai vízitaxiért is lelkesedő Matt Grevers olimpiai bajnok amerikai úszó);
„Csodás hely, sohasem felejtem el. Nagyon hálásak vagyunk a szervezőknek és az önkénteseknek a munkájukért” (Kanako Spendlove amerikai szinkronúszó).
A Balaton, a Margitsziget, a Duna, a Vajdahunyad vára és a versenyhelyszínek hátteréül szolgáló többi látványosságon túl, a teltházas úszó- és vízilabda-események pazar hangulata is különlegessé teszik a vizes-vb-t.
Nem beszélve a szurkolói zónákról, ahol azok is – ingyen – közösségben élhetik át a legjobb magyar és külföldi sportolók sikereit, akiknek nem jutott belépőjegy.
Bő egy évvel a labdarúgó-válogatott erőn felüli Eb-szereplése után újra együtt szurkol és örül az ország.
Hosszú Katinka vb-aranya, a vízilabda-válogatott egy-egy győzelme, vagy éppen a 4x100-as férfi gyorsúszóváltó szenzációs bronzérme ugyanolyan közös, minden különbségtől független örömforrás, mint akár Dzsudzsákék helytállása, akár a riói olimpiai sikerek.
Akik az utóbbi hónapok európai terrorcselekményei miatt a vizes-vb biztonságáért aggódtak, megnyugodhatnak. Még atrocitásnak sem jött híre.
A versenyek során csak egy „néző” testi épsége került veszélybe: a Hajós Alfréd-uszoda vízilabda-kapujának lécéről nézelődő jókora tücsöké.
„Imádnivaló a város, csodásak az épületek és a hidak, barátságosak az emberek” – mondta Bronte Campbell. Az olimpiai bajnok ausztrál úszónő a versenyhelyszíneken túl is utalt a vizes-vb egyik, országimázs szempontjából fontos hatására: izgatottan várja, hogy a szabadnapjain a barátaival bebarangolhassa Budapestet.
A korábbi világ- és Európa-bajnok szinkronúszóból lett világjáró utazási blogger, Jevgenyija Stefan is több fővárosi látképével, lelkes leírásával arra buzdította Instagram-követőit, hogy mindenképpen látogassanak el Magyarországra.