Létrehozva: 2024.03.22.

Nem hiszed el, mire használják Béla herceg combcsontját

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Székesfehérváron eltemetett magyar királyok azonosítása.

A Margitszigeten Kőszegi Nagy Henrik által összekaszabolt Béla herceg combcsontját és bordacsontját vetik alá egy úgynevezett teljes genom-, illetve mitokondriális vizsgálatnak. A Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontja által végzett vizsgálat azzal az eredménnyel kecsegtet, hogy azonosítani tudják majd a Székesfehérváron nyugvó Nagy Lajos király földi maradványait.

Macsói Béla herceg combcsontja, amit most a kutatók DNS-vizsgálatnak vetnek alá Fotó: Magyarságkutató Intézet

Eddig több mint 400, a székesfehérvári osszáriumban eltemetett egyén teljes genom szekvenciáját határozták meg a szakemberek a magyar királyok azonosítása során

– mondta el professzor Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója és tiszteletbeli elnöke. 

Kovács Bence Gábor és Kásler Miklós számolt be a kutatások jelenlegi állásáról  Fotó: Gulyás Ákos/Ripost

A kutatóknak 150 olyan mintával is dolguk volt, amelyek DNS mintája gyenge, ezért kifejlesztettek egy speciális laboratóriumi technikát. Ennek vetik alá macsói Béla herceg földi maradványait. A herceg IV. Béla király unokája volt, csontjait pedig a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárából hozták el az intézet kutatói. 

Egy úgynevezett genomdúsítást fogunk csinálni, melynek során a degradálódott DNS szakaszokat felsokszorozzuk, ezáltal analizálni tudjuk azokat és ez segít a további királyok azonosításában. 

"Ugye, mivel macsói Béla herceg egyenes ági leszármazottja Laszkarisz Máriának – ahogyan Nagy Lajos királyunk is –, ezért feltehetően a mitokondriális DNS-ük azonos lesz, így párhuzamot tudunk vonni kettejük között és nagy valószínűséggel így meg tudjuk találni Nagy Lajost a székesfehérvári osszáriumban eltemetett királyok között" – magyarázta Kovács Bence Gábor, a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának tudományos segédmunkatársa.

"Ha ránézünk az Anjou, illetve az Árpád házi családfára, minden egyénnek az azonosításával közelebb kerülhetünk egy teljes családfa kirakásához. Itt több módszert is használunk genetikai szempontból, hogy meghatározzuk, ki kicsoda. Ezek közé tartozik az úgynevezett rokonsági foknak a meghatározása, amikor több egyén között összehasonlítunk egy genomot és megpróbáljuk kitalálni, hogy ki kinek és hányadfokú rokona lehetett. Ezek közé a vizsgálatok közé tartozik az Y-kromoszómás, vagyis az egyenes ágú apai leszármazottsági és a mitokondriális, vagyis az egyenes ágú anyai leszármazottsági vonalak meghatározása."

Ez azért is fontos állomása a magyar királyok földi maradványainak azonosításában, mert ha sikerül meghatározni, hogy melyek a székesfehérvári osszáriumban nyugvó Nagy Lajos király csontjai, azzal a kutatók közelebb kerülhetnek a családfán további emberek meghatározásához, illetve az Anjou ház további feltérképezéséhez is.

A Béla herceg csontjainak most megkezdett vizsgálatának eredményei egy hónapon belül várhatóak.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-