tóth gabi
Bár a szuper magas tûsarkak nem egészségesek, az sem megoldás, ha teljesen lapos balerinacipõre váltasz. Válassz inkább egy jó kialakítású tûsarkút, így sem az önbizalmad, sem pedig a lábad nem fog hátrányt szenvedni.
A zsúfolt hétköznapokra a legjobb, ha szélesebb orrú és szélesebb sarkú cipőt választasz: ez nem szorítja össze a lábujjaidat, a szélesebb, tömzsibb sarkon pedig egyenletesebben oszlik el a testsúlyod.
Ha viszonylag rövid a cipőd sarka, nem nehezedik aránytalan terhelés a lábujjaidra és a hátadra. A legjobb a körülbelül 5 cm magasságú cipősarok.
A legjobb cipők belsőrészébe már beépítették a párnázást, amely segít a lábad első részét érő terhelés enyhítésében. De az olcsóbb változatba is tehetsz egy zselés talpbetétet.
A cipő sarkának magasságától függetlenül, ha a sarkad hátsó részét merev terhelés éri, abból vízhólyag, bütyök, vagy az ízület feletti terület gyulladása is lehet. Akármilyen szép a cipő, nem éri meg, hogy tönkretedd vele a lábad.
Ha mégis nagyon magas sarkú cipőt szeretnél felvenni, akkor ne ragaszkodj a vékony tűsarokhoz, válassz robusztusabb sarkakat. A tűsarok, bár jól néz ki, óriási terhelést ró a lábujjakra és a lábfej elülső részére, ráadásul az egyensúlyod is meggyengül. Az extra magas sarok azt jelenti, hogy gyakorlatilag egész nap lábujjhegyen pipiskedsz, ettől pedig begyulladhat a csontok körüli szövet, sőt, a tartós terhelés akár hajszálrepedéseket is okozhat a láb csontjaiban. A stabilabb, robusztusabb sarok viszont sokkal jobban megtámasztja a lábat.
Ha valamilyen eseményen tűsarkút viselsz, vigyél magaddal egy pár lapos sarkút, hogy legalább a hazaút kényelmesen teljen.
Ha új tűsarkút veszel, járkálj benne 15-30 percig pár alkalommal, mielőtt először felvennéd egy egész estére.