kulcsár edina
A nõk már nem szépségideáloknak, hanem számítógépes szoftverek által eltorzított álvalóságnak akarnak megfelelni.
Ma már mindenkinek az okostelefonján vannak arcátalakító applikációk, amelyek kisimítják a bőrhibákat, vastagítják az ajkakat, kisebbítik és keskenyítik az orrot, a szemet pedig megnagyítják. Ezek a programok egyfajta virtuális szépészeti beavatkozást hajtanak végre a szelfiző arcán.
A két legismertebb ilyen alkalmazás az Instagram, illetve a Snapchat. Ezek alapvetően képküldő és képmegosztó programok, de segítségükkel arcátalakításra is lehetőség nyílik. A felhasználók szelfizés közben tucatnyi filterrel módosíthatják arcukat, hogy a kész képen 'dögösebben' tűnjenek, mint a valóságban.
Ezzel önmagában persze semmi baj nem lenne, de neves pszichológusok szerint az ilyen programok komoly károkat okozhatnak emberek önbecsülésében és erősíthetik a nők testképzavarát.
A vészjósló hangok pedig valószínűleg igazak, hisz Amerikában egyre több nő fordul a plasztikai sebészhez azzal a kéréssel, hogy úgy szeretne kinézni, mint az arcátalakítókkal által eltorzított virtuális térben - írja az amerikai Huffington Post.
Különösen a nők körében akadnak olyanok, akik a szűrők által átformált szépségideálnak akarnának megfelelni. Viszont nem tudnak mit kezdeni a valóság és az idealizált kép közti látható különbséggel, így folyamatosan emésztik magukat miatta
– mondta a Northwestern Egyetem egyik pszichológia professzora a Huffinton Postnak.
A szakértő szerint a filterőrület képes felemészteni az emberi lelket. Még az is előfordulhat, hogy valaki annyira belebonyolódik a virtuális világba, hogy amikor belenéz a tükörbe, meglepődve konstatálja, hogy nem a retusált arckép mosolyog rá vissza.