kulcsár edina
Semmire sincs idõd, és este is csak egy gyors zuhanyt engedsz meg magadnak? Mutatunk néhány indokot, miért érdemes mégis rászánni egy kevés idõt a kádban való ejtõzésre.
Bár a hosszas, forró kádfürdőzés kiszáríthatja a bőrt, ha a megfelelő adalékokat teszed a kádba, akkor akár még a pikkelysömör okozta viszketést is elfelejtheted. Egy-két evőkanál kókusz- vagy olívaolaj a kellemesen meleg, de nem túl forró vízbe téve például jó hatással van a betegség tüneteire, de az egyébként egészséges, ám kiszáradásra hajlamos bőrt is ápolja. A titok: ne fürödj órákig, tíz perc épp elég a kádfürdőből. Ne dörzsöld a bőröd, csak egy puha törölközővel itasd fel a vizet, majd kend be magad testápolóval. Ha egészséges, ám száraz a bőröd, akkor bármelyiket választhatod, ha azonban pikkelysömörrel küzdesz, hagyatkozz arra a típusra, amelyiket az orvosod javasolta.
A zabpehely kiválóan ápolja a kiszáradásra hajlamos bőrt, csökkenti a gyulladásokat és megszünteti a viszketést és a hámlást. Tedd bele a zabpelyhet egy tiszta, régi zokniba, kösd össze a zokni végét, majd lógasd bele a meleg vízbe. 15-20 percig fürödj benne.
A meleg fürdő már önmagában is ellazít, de ha pár csepp illóolajat cseppentesz a fürdődbe (előbb keverd bele a cseppeket egy kevés mézbe, vagy tejszínbe, mert ha összeállnak a fürdővíz felszínén, irritálhatják a bőrödet), még jobb lesz a hatása. A bergamott és a levendula enyhíti a stresszt, a borsmenta viszont éberebbé tesz és kiélezi az elmét – ez utóbbit akkor érdemes bevetned, ha éjszakai tanulás áll előtted.
Amikor befekszel a tiszta, hűvös ágyneműbe, leesik a testhőmérsékleted, ez pedig jelez a testednek, hogy kezdje el az álmosító melatonin hormon termelését. Épp ezért jó dolog lefekvés előtt a meleg fürdő, amely egy kicsit megemeli a tested hőmérsékletét. Ahogy kilépsz a fürdőből, ez fokozatosan csökkenni kezd, te pedig elálmosodsz.
A meleg fürdő enyhíti a nátha tüneteit, például az orrdugulást, és az izomfájdalmakat is képes megszüntetni. Relaxáló hatása miatt a szervezet fájdalomcsillapító hatású endorfin hormont termel.