tóth gabi
A 18. kerületben az embereket egy cég azzal hívogatja, hogy tudja a megoldást a rossz minõségû vízre. Pedig a fõvárosi csapvíz minõsége kiváló...
Egy tanácstalan budapesti nem tudta hova tenni az ismeretlenek ajánlatát:
Másokat is felhívtak már azzal, hogy milyen minőségű otthon a víz? Valami szűrőt akarnak nekem felszerelni, hogy ingyen próbáljam ki!
- tette fel a kérdést egy Facebook-csoportban. Mint kiderült, nem ő volt az egyetlen, akit megtaláltak az ügynökök a 18. kerületben:
Igen, engem is felhívtak, de mikor kérdeztem, hogy a teszt után mennyibe kerülne, csak hebegtek-habogtak!
Volt olyan is, aki beengedte a cég munkatársait, őt nem győzte meg a bemutató.
"Nálunk jártak, megmutatták, mit tud a készülék, a szűrő fekete lett a víztől! Nem kértek érte pénzt, de nekem így sem kellett."
Persze előkerültek elégedett vásárlók is:
"Nekem már régóta van, én nem innék olyan vizet, amiből sötét színű dolgok oldódnak ki."
A vízszűrős cégek házaló ügynökei könnyedén elhitetik veled, hogy halálos mérgek vannak a csapvízben.
Egy készülékkel áramot juttatnak a vízbe, amiből zavaros, vöröses kotyvalék lesz, a szemed láttára. Ilyenkor azt állítják, hogy a vízből kivált vöröses lepedék az súlyos méreg, például arzén vagy nitrát, amelyek létét „tagadják a vízművek".
Az igazság viszony az, hogy áram hatására kicsapódnak a vízből az ásványi anyagok – no nem az arzén – hanem például a vízben addig oldott formában lévő vas, amire szüksége van a szervezetnek.
Ezek a berendezések nem képesek kiszűrni a vízből a mérgeket, mondjuk az arzént, a szén tetrakloridot, vagy a triklór- és tetraklór-etilént sem
- hívta fel a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) a figyelmet, és azt javasolta, hogy ne vegyünk ilyet.
A filtereket forgalmazó cégek egyébként szeretik elhallgatni, hogy hogyan kell helyesen használni a szűrőberendezéseket. Ugyanis ahhoz, hogy ne betegedj meg, két-három havonta le kellene cserélni az amúgy igencsak borsos árú szűrőfiltert az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) szerint.
Ha ezt nem teszed meg, a filteren, illetve a műanyag vízszűrőkről leváló szerves anyagokon elszaporodnak a különféle baktériumok, amelyekből azután bőven jut a „megszűrt" ivóvízbe.