Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2016.08.27.

Tudod, mi lett a Vidámparkból?

Az óriáskereket ócskavasnak adták el. De mi lesz a hullámvasúttal? Hová lett a szellemvasút? Megvan-e még az elvarázsolt kastély hordója? Mindent kiderítettünk!

Nemrég felröppent a hír, hogy pár év múlva elköltözik a Fővárosi Nagycirkuszvárosligeti nagyberuházások miatt. Az még nem derült ki, mi lesz a helyén – a hírek szerint az a terület is a Fővárosi  Állat- és Növénykerté lesz. Csakúgy, mint a  legendás Vidámparké. Miután nemrég bezárt, egész területét elnyelte az állatkert.

De mi lett a régi játékokkal a Vidámparkban?

Ami biztos: csak három "klasszikus" játék marad meg, mert csak ezek állnak műemléki védettség alatt – a többit már elbontották!

Íme a lista!

1. A hullámvasút: biztosan megmarad

A Hullámvasút mai formájában 1922-től működött a 2015-ös szezon végéig (persze minden télen bezárták). A híres-nevezetes zörgő faszerkezeten a fél ország ült már - de idén, és még legalább két  szezonon keresztül biztosan nem sikít rajta senki. A hullámvasút szomszédságában ugyanis az Állatkert építi a hatalmas Pannon Parkot óriási üvegkupolával, ezért az egész környéke most építési terület. Így ma a hullámvasutat nem lehet megközelíteni.

A tervek szerint a Pannon Parkot két fázisban, 2018-ban és 2019-ben adják át - várhatóan 2019-ben lesz újra a nagyközönségé a hullámvasút is, amely egyébként használható állapotban van.

A hullámvasút ma is működőképes: éppen két hete indítottuk el egy kis időre egy filmforgatás miatt

- mondta el a %RIPOST%-nak Hanga Zoltán, az állatkert sajtószóvivője.

2. A régi körhinta: ma is működik

A Körhinta a legrégebbi a régi vidámparki műemlékek közül: 1906 óta működik, és az egyetlen régi játék, amelyre ma is fel lehet ülni. Több mint száz éve lovacskáznak rajta a gyerekek – vagy néha a politikusok...

A körhinta falovacskáit és a többi figurát 1906 és 1997 között tizenhétszer festették újra, majd ismét teljesen fel kellett újítani. Körülötte egy másik állatkerti beruházás, a Mese Park épül.

3. A Mesecsónak: 2019-ben nyithat ki újra

A Mesecsónakban is rengeteg kicsi gyerek félt – vagy éppen unatkozott – már az elmúlt 60-70 évben (a pontos építési ideje nem ismert). Tavaly november óta áll, és legalább három szezont biztosan kihagy: hasonlóan a fölötte lévő hullámvasúthoz, 2019-ben nyithat meg, a Pannon Park átadása idején.

A többi híres játékot elbontották. Megmutatjuk, mi lett velük – lapozz!


A  két évszázados múlttal büszkélkedő Vidámpark 2013. augusztus 30-án zárt be végleg, a területét az Állatkert vette át.

Az Állatkert csupán hat muzeális játékot, és jelentős pénzügyi veszteséget örökölt a régi Vidámparktól.  Annak helyén még két szezonon keresztül, 2014-ben és 2015-ben működött a  Holnemvolt park – ezt az Állatkert üzemeltette, külön jeggyel lehetett bejutni, és ideiglenesen a megmaradt régi játékokat is működtették. Ezek számára aztán 2015. novemberében jött el a vég: az október 31-i szezonzáró "szellemparti" után a Holnemvolt park is megszűnt. Az egész helyszín egy építési (vagy még inkább: bontási) területté változott, és a szellemvasút rémei helyett ma már csak a Vidámpark emlékei kísértenek ott...

A régi játékokat sorra lebontották

Sokunk bánatára még korábban, az Állatkert időszaka előtt megsemmisült a panorámakerék, oly sok szerelmes randevú és oly sok családi hétvége fénypontja... A kerék szovjet gyártmány volt, és a hozzá hasonló, vele egykorú testvérei még igen jól bírják a kiképzést a világ keleti felén. A "magyar" óriáskerék történetének igen dicstelen a vége: szétbontották, és eladták ócskavasnak...

De nincs már meg az Elvarázsolt kastély sem: a vendégek helyett a munkagépek sikítottak a területén, és ma már nyoma sem maradt.

Nincs meg már sajnos a trükkös hordó sem, ahol szinte mindannyian szédelegtünk és estünk-keltünk gyerekkorunkban, de sokan még felnőttként is...

Eltűnt a föld színéről a Szellemvasút is, amelyen több generáció is sikoltozott gyerekkorában, hasonlóan a kupolás dodzsemhez, ahol százezrek szerezték meg első vezetési élményüket – másokat kergetve a dübörgő zajban. De megsemmisült a  Barlangvasút is. Egy ideig arról volt szó, hogy megtartják, de aztán idén tavasszal mégis elbontották...

Hol volt, hol nem volt a Kis Vidámpark is

A szintén elenyészett Kis Vidámpark is megér egy külön misét: az utcafrontról, külön nyílt a Körhinta és a Cirkusz között a legkisebb gyerekek számára létesített, elkülönített Kis Vidámpark. Az 1950-es évek elején hozták létre, fénykora az 1970-es, 80-as években volt. A 90-es években egy UV-villamos motorkocsit állítottak a kerítés mellé. Később az összes mutatványt lebontották, a parkot megszüntették, és területét az Állatkerthez csatolták. A helyén nyílt a pónipark.

A megmaradt játékokat előveszik egyszer

A lebontott ősrégi játékok sok elemét – sőt, a régi "Vidámpark" feliratot is – megőrizte az állatkert.

Sok használható, emlékezetes régi darab még megvan: gondosan ládákba csomagolva, lezsírozva őrizzük őket

– mondta Hanga Zoltán, az állatkert szóvivője a %RIPOST%-nak, hozzátéve: amikor átadják a Pannon Parkot, keresnek helyet rá, hogy ezeket is megmutassák a nagyközönségnek egy kiállítás vagy valami hasonló formájában. Úgyhogy aki nosztalgiázni akar, három év múlva megnézheti, hogy mi maradt meg tárgyi valójában is gyerekkora emlékezetes játékai közül...

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-