kulcsár edina
Talán két évig még marad a mostani helyzet, de hosszabb távon nem sok jóra számíthat, aki Angliában próbál magának munkát, megélhetést találni.
Még nincs pánik az angliai magyarok körében, de egy két éve Londonban élő gyerekes magyar édesanya azt RTL Híradóban azt mondta, ha a britek tényleg az Unióból kilépés mellett döntenek, akkor ő csomagol, és hazaköltözik, nem tetszik neki, ha koloncként tekintenek rá a szigetországban.
A kezdeti érzelmi reakciók elmúltával a racionális döntések átgondolása következik a kinn élő munkavállalók számára. Menni vagy maradni? Félő, hogy a döntés nem az ő kezükben lesz...
Egyelőre az a határozott ígéret, hogy nem lesz változás a jelenleg is jogszerűen Nagy-Britanniában tartózkodó uniós állampolgárok helyzetében.
Automatikusan határozatlan idejű tartózkodási engedélyt kapnak, és semmiképpen sem fogják őket máshogy kezelni, mint ma
– áll a kilépéspártiak hivatalos honlapján. Ez hivatalos statisztikák szerin 86 519 magyart érintene. Ennél persze jóval többen dolgozhatnak Nagy-Britanniában, feltehetően nem hivatalosan…
Tóth Norbert nemzetközi jogász az M1 Híradónak úgy fogalmazott: az EU-nak kötelessége úgy tárgyalni a kilépésről Nagy-Britanniával, hogy maximálisan védje az ott dolgozó uniós polgárok érdekeit, de fel kell készülniük arra, hogy a jövőben még így is más szabályok fognak vonatkozni rájuk.
Aki jelenleg az EU-n kívülről szeretne Nagy-Britanniában munkát vállalni, felsőfokú végzettség esetén kaphat munkavállalói vízumot. A feltételek között szerepel az is, hogy nagy-britanniai munkaszerződésük alapján évente legalább 20 800 font (8,3 millió forint) fizetésben részesüljenek...
A Migration Observatory elemzés szerint egy ilyen előírásnak a jelenleg a kiskereskedelemben vagy a vendéglátásban dolgozók uniós munkavállalók mindössze 4-6 százaléka felelne meg.
Az tehát nem valószínű, hogy a jövőben ezt a szabályozást automatikusan kiterjesztenék az uniós, és így a magyar állampolgárokra is. De egészen biztos, hogy nehezedni fog az angliai munkavállalás.
Az MTI által megkérdezett szakértők szerint az Unióból történő kilépés után Nagy-Britannia 2020-tól valamiféle pontozásos rendszerrel bírálná el az EU-tagállamokból érkezők esetében is a letelepülési és munkavállalási kérelmeket.