tóth gabi
A fővárosban egy tanárnő arról beszélt, hogy késsel fenyegette meg az egyik diákja egy iszlámról tartott órát követően. A történtek miatt Gérald Darmanin belügyminiszter feloszlatná a muszlimbarát szervezeteket és kitoloncolna több mint 200 radikalizálódott iszlamistát.
Pattanásig feszült a helyzet Franciaországban, a péntek délután brutális kegyetlenséggel, a nyílt utcán lefejezett tanár, Samuel Paty halálát követően elszabadultak az indulatok. Párizsban és több nagyvárosban is szimpátiatüntetést szerveztek, így tisztelegtek az elhunyt 47 éves pedagógus emléke előtt. Lyonban motorosok zavarták meg a rendezvényt, nyíltan provokálva a felvonulást biztosító rendőröket.
A fővárosban tartott tüntetésen több ezren vettek részt.
Az egyik tüntető, egy tanárnő úgy nyilatkozott, hogy őt is megfenyegette az egyik diákja egy iszlámról szóló tanórát követően. Az ötödikes tanuló először azt mondta neki az óra után, hogy elküldi a ISIS-be, majd másnap egy késsel ment iskolába, azzal fenyegette meg a tanárnőt. A fiatal nő elmondta, hogy szerencséje volt, mert a többi diák kiállt mellette, így megakadályozták, hogy valami szörnyűség történjen, de az eset után hónapokig pszichológushoz járt, hogy feldogozza a történteket, elfelejteni azonban sohasem fogja.
A szimpátiatüntetésre Jean Castex miniszterelnök is reagált, a Twitteren üzent az iszlamistáknak. Azt írta, hogy nem fogják őket megfélemlíteni, sem megosztani, ők maguk Franciaország.
A tüntetésen részt vett a 2016-ban rendőri intézkedést követően elhunyt Adama Traoré nővére, Assa és az általa vezetett bizottság néhány tagja is. A Twitterre feltettek néhány fotót, melyeken a párizsi Place de la République-en tartott rendezvényen látható Assa két férfi társaságában, a kezükben pedig az elhunyt tanár, Samuel emlékére írt táblát tartanak. A bejegyzésre felfigyelt a Synergie-Officiers rendőrszakszervezet is, akik szégyenteljesnek nevezték a bizottság látszólagos szimpátiáját a meggyilkolt tanár iránt, ismerve az Adama Bizottság kapcsolatait és támogatóit.
Az Adama Bizottság részvétele a meggyilkolt tanár emlékére szervezett szimpátiatüntetésen már csak azért is képmutató, mert ugyanakkor a maguknak amnesztiát és lakhatást követelő iratok nélküli migránsok hétvégi tüntetésén is képviseltette magát a bizottság. Erről ők maguk számoltak be a Twitteren, hozzátéve, hogy az ügyet és a menekültek harcát a magukénak érzik.
Adama Traoré 2016. július 19-én egy párizsi külvárosi csendőrségen, Beaumont-sur-Oise-ban halt meg alig két órával azután, hogy egy üldözést követően a csendőrök letartóztatták. A sokak által a rendőri erőszak jelképeként számon tartott esetről évek óta vitáznak a szakértők. A múlt héten egy büntetőjogi szakértő jelentése kizárta a csendőrök felelősségét a férfi halálában, míg a család által megbízott jogi szakértő szerint az áldozat halálát az okozta, hogy három csendőr a földre szorította. Didier Lallement párizsi prefektus kedden kijelentette, hogy a francia rendőrség „se nem erőszakos, se nem rasszista”, a prefektúra pedig a Twitteren ítélte el a rendőrök „elfogadhatatlan rendszeres megvádolását”.