tóth gabi
Meglepő részletek derültek ki annak az orvosnőnek a beszámolójából aki saját magán tanulmányozhatta a koronavírus betegség jellemző tüneteit. Odafigyelt pontosan az összes részletre.
Száraz, makacs köhögés, magas láz, légzési nehézségek, émelygés, levertség, ezek azok a tünetek amelyeket a legtöbb esetben leírtak az orvosok a koronavírus megbetegedések esetében. Idősebbek esetén valamiféle zavartság is gyakorta előfordul, míg fiatalabbaknál nem egyszer hasmenéses tüneteket is feljegyeztek. Nem egyszer sárga, zöld vagy éppen véres köpetet is leírtak a koronavírusos betegekkel foglalkozó orvosok.
De ezen túlmenően nagyon is tanulságos most annak a főiskolát végzett nővérnek az „esetleírása” aki saját magán tanulmányozhatta a megbetegedést.
Lisa Merck az 50 éves egészségügyi szakdolgozó február első két hetében nyaralt Hawaiin. Semmiféle panasza nem volt egészen addig amíg február 18-án el nem indult hazafelé.
„ Nem gyanakodtam semmi komolyra, hiszen eleinte legfeljebb szipogtam egy kicsit, mintha csak szénanáthás lennék.” -nyilatkozta a FOX NEWS-nak Colorado-ban.
Az első gyanús jel az volt, amikor többször is szúrást, kellemetlen fájdalmat érzett a teste bal oldalán. Ez még a repülőn történt, ezért hát arra gyanakodott, hogy a szűk helyen kissé „elfeküdte” magát.
De aztán odahaza komolyabbra fordultak a dolgok. Egyre inkább fájni kezdtek az izmai, a csontjai, az ízületei.
„Néha olyan volt, mintha egy jégcsappal szurkálták volna a mellkasomat.”
Eleinte nem gyanakodott, hogy ez más lenne, mint egy szokásos influenza, de egyre szaporodtak a légzési nehézségek és ez a különös szúró érzés a mellkasában.
Egyre gyakrabban kapkodott levegő után, egyre fájdalmasabb lett a levegővétel, egyre magasabb lázzal küzdött és egyre inkább levertnek érezte magát.
„Olyan kimerült és fáradt lettem, hogy egy zuhanyzáshoz alig voltam képes összeszedni az erőmet. Mint akiből végképp elszállt az erő.”
Elvégezték rajta az influenza-tesztet, ami azonban nem mutatta ki, hogy beteg. A levertség, a fáradtság, a láz viszont egyre csak fokozódott. Ekkor került sor a koronavírus- tesztre ami aztán kimutatta a betegséget. Bár ekkor már kezdett túl lenni a nehezén, ezután még következett a két hetes karantén, ami még mindig tart.
A tünetek mindenkinél mások lehetnek Egy, a betegeitől megfertőződött kínai származású orvos viszont más tünetekről is beszámolt. Az első nap még nem érzékelt torokfájást, erős fejfájást vagy tüdő rendellenességet, még csak nem is köhögött. A második napon kicsit már fájt a torka, elkezdett köhögni és fájt a feje, de lég szomja vagy mellkasi fájdalma még mindig nem volt. Viszont a tüdejében normál sztetoszkóppal érzékelhetően folyadék gyűlt fel. A harmadik napra elmúlt a torok- és fejfájás, kevésbé köhögött, viszont hasmenése lett, és a tüdejében még mindig folyadékot mutattak ki – írta dr. Yale Tung Chen, a madridi kórház 35 éves orvosa, aki házi karanténban van, és a világhálón nyilvános naplóban számol be a betegség lefolyásáról, bár hozzáteszi: az mindenkinél más lehet. Nem ő az egyetlen, aki megosztja a COVID-19-el folytatott küzdelmét. Egy másik, a kínai Vuhanban keletkezett beszámoló ijesztőbb képet fest. Tiger Je azt írta: három hétig szenvedett a vírustól és halálfélelme volt. Csúnyán köhögött, magas láza volt és a tüdején foltokat találtak. „Annyira köhögtem, hogy fájt a gyomrom és a hátam” – írta. Január 17-én diagnosztizálták, február 7-én gyógyult meg. Elmondása szerint az ötödik és a tizedik nap közötti időszak volt a legszörnyűbb.