kulcsár edina
Minden mutató szerint Magyarország a vírus ellen jól védekező országok között van. Ezt támasztják alá a WHO friss kimutatásai is.
A magyar egészségügy sikeresen védekezik – jelentette ki Orbán Viktor hétfőn a parlamentben az azonnali kérdések órájában. Számos nyugat-európai országban ugyanis magasabb a halálozások egymillió főre vetített aránya. Komoly országokat előzünk meg azért, mert jó orvosaink és jó ápolóink vannak – húzta alá a miniszterelnök. Közölte: eddig 904 306 PCR-tesztet végeztek ingyenesen, a járványügyi szakemberekkel pedig nyomon követik, milyen új tesztelési módszerek lelhetők fel a világban. Ezzel kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy az úgynevezett antigéntesztek a PCR-tesztekhez hasonló megbízhatósággal működnek, ezért az volt a szakemberek javaslata, hogy az antigéntesztelést is vezessék be, így ez is elindul, talán már kedden.
A WHO adatai szerint a járvány egészét tekintve Magyarországon mintegy a fele az egymillió főre vetített fertőzöttek száma az EU-s átlagnak, amivel egyértelműen a jobban teljesítő országok közé tartozunk.
A koronavírus összességében még mindig a nyugat-európai országokat érintette jobban, Spanyolországban közel 5-ször, Luxemburgban és Belgiumban csaknem 4-szer, Hollandiában, Franciaországban pedig majdnem háromszor akkora a teljes fertőzöttség, mint hazánkban.
A WHO az erre vonatkozó statisztikáit naponta frissíti, amiből kiderül, hogy a kontinensen minden országban felfutóban van a második hullám, ebben Magyarország sem kivétel.
A halálos áldozatok vonatkozásában ugyanez a tendencia figyelhető meg, sajnos egész Európában nő a betegségben meghalt emberek száma, ma már minden egymillió emberre 350 halott jut. Lakosságarányt tekintve
Magyarországon csupán a harmada az áldozatok száma az EU-s átlagának.
Az áldozatok száma értelemszerűen összefüggésben van a fertőzöttek számával, ugyanakkor míg
Mindemellett figyelmeztető jel, hogy Németországban, Portugáliában, Dániában és Hollandiában arányaiban is jóval több meghalt beteget regisztráltak, mint Magyarországon. A halálozási statisztikák vonatkozásában a különböző tagállamokban különböző protokollok vannak, de ebben a kérdésben Magyarország a legszigorúbb protokollt alkalmazza.
Talán az egyik legérdekesebb mutató, hogy az igazoltan fertőzöttek és az áldozatok között milyen kapcsolat áll fent.
Ez a szám az, amely a leginkább képet ad arról, hogy egy adott tagállam mennyire hatékonyan tud védekezni a vírussal szemben, mennyire tudta megvédeni állampolgárai életét.
Szomorú, hogy Európa-szerte 100 igazoltan fertőzött közül majdnem minden 4. meghalt. Bár éveken keresztül hallgattuk a nyugati világ egészségügyi képességeit, a számok azt mutatják, hogy a fejlettebb országokban jóval magasabb ez a mutató, mint a kelet-európai blokkban.