Létrehozva: 2021.12.17.

Döbbenetes, mi derült ki az omikron variánsról

Egyre több minden támasztja azt alá, hogy az omikron körüli pánik abszurd – állítja egy brit járványügyi szakértő.

Szerző Gaál József

Egy több százezer fő részvételével készült egészségügyi kutatás arra az eredményre jutott, hogy a koronavírus omikron variánsa jóval kisebb valószínűséggel okoz súlyos megbetegedést, mint a korábban azonosított vírusmutációk – írja a New York Post internetes kiadása.

Dél-Afrika legnagyobb magán-egészségbiztosítója, a Discovery Health által közzétett tanulmány több mint 211 ezer, november 15. és december 7. között regisztrált koronavírus-fertőzött teszteredményén alapszik, akik közül mintegy 78 ezren az omikron-mutációtól betegedtek meg.

Bár a kutatás eredményeit egyelőre nem hitesítették független szakemberek, azok azt mutatják, hogy az omikron kevésbé veszélyes mint a korábbi mutációk: az eredeti vuhani változathoz képest 29 százalékkal kevesebben, a deltához képest pedig 23 százalékkal kevesebben kerülnek kórházba az új vírustörzzsel történő megfertőződés esetén.

Mindemellett azt is megállapították, hogy a Pfizer koronavírus-elleni vakcinájának két dózisa – omikoronos fertőződés esetén – 70 százalékos védettséget nyújt a kórházi kezeléssel, és 33 százalékos védelmet magával a megfertőződéssel szemben, ami közel 50 százalékos visszaesést jelent mint a delta-változat esetében.

Az omikron és a delta koronavírus-variáns genomjának összehasonlítása. A pirossal jelölt részek jelentős eltérést mutatnak.

Robert Dingwall professzor, a Nottinghami Trent Egyetem vezető orvosszociológusa, aki a brit kormánynak is adott korábban járványügyi tanácsokat, azt mondta, hogy jelenlegi állás szerint a tanulmány azt bizonyítják, hogy az omikron körüli pánik „abszurd”, mivel az – minden jel szerint – egy kevésbé veszélyes vírusváltozat a korábbiakhoz képest.

„Az az érzésem, hogy az omikron inkább hasonlít egy szezonális influenzajárványhoz, amire egyébként minden évben készülünk: sok betegszabadság rövid idő alatt, ami nehézségeket okoz a közszolgáltatások és a gazdasági tevékenységet végzők számára, de nem olyan súlyosságú, hogy az egészségbiztosítási rendszernek, a kórházaknak, vagy a temetkezési vállalkozásoknak erre külön fel kéne készülnie”

- fogalmazott a The Telegraph-nak a szakember, aki szerint semmi sem indokolja a globális pánikot.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek