tóth gabi
Minden kötelező vizsgálatot elvégeznek, de a kevésbé fontosak ritkulnak, és űrlapot töltetnek ki a kismamákkal a kontaktszemélyeikről.
Már csak pár hét választja el a szüléstől Kulcsár Edinát. Ő a Ripost-nak azt mesélte, hétről hétre szigorúbbak lettek körülöttük a szabályok, mígnem egyszer csak a férje sem mehetett be vele..
„Már három hete is csak úgy lehetett belépni a váróba, hogy lázat mértek, fertőtlenítettük a kezünk és a váróban is maszkot kellett viselnünk. Rá egy hétre egy űrlapot is kitöltettek velem, mikor, hol jártam, kikkel találkoztam, az ismerőseim közül volt-e valaki külföldön. Aztán maximum egy kísérőt engedték, de a legutóbbi alkalommal a férjem már nem jöhetett be velem. Nekem csak a CTG-vizsgálatom maradt el, felhívtak, hogy mivel rendben van minden, arra nem kell mennem” – meséli Edina, aki a szülés előtt valószínűleg már csak egyszer találkozik az orvosával, akkor fogják a császár végleges időpontját kitűzni. „Lelkiekben felkészülök rá, hogy ezt most egyedül kell végigcsinálnom” – mondja.
„A védőnővel online tartjuk a kapcsolatot, de egy alkalommal még a 3. trimeszterben találkoznunk kell. Majd telefonon egyeztetünk, hogyan” – mondta lapunknak egy nyíregyházi kismama. A védőnői tanácsadás a legtöbb helyen már online zajlik.
A kötelező orvosi vizsgálatot most, a járvány idején is megtartják, de a nem létfontosságú vizsgálatokat ritkítják vagy törlik a kismamáknál. A nyíregyházi kismama például diabétesze miatt tesztebédre járt korábban 2-3 hetente, erre most nem kell mennie. Van, ahol csak pár alkalom maradt ki, de olyan 36 hetes kismamával is beszéltünk, akit már sehol sem fogadnak terhesgondozáson.
„Nekem orvosi vizsgálatom szerencsére nem maradt el. Az orvosommal próbáljuk úgy szervezni, hogy minél kevesebbszer kelljen bemennem a kórházba. A Honvédkórházban rendkívül kedvesek a kismamákkal. Nem kell kivárni szűrés előtt a kígyózó sort, előrevesznek és a vérvétel is problémamentesen zajlik” – mondja egy másik kismama a pesti agglomerációból.
A friss kismamáknak azért nehéz, mert soknak még orvosa sincs, aki útba tudná igazítani. „Én kiderítettem az interneten, hogy ki az, akit többen is ajánlanak, és addig hívtam a nőgyógyászatot, amíg megadták az orvos kórházi szobaszámát, és így le tudtam vele beszélni az ultrahangot. Tudom, hogy nehéz, de nem szabad feladni” – mondja egy 7 hetes kismama Borsod megyéből.
Bár az apás szülést nem tiltják a szabályok, sok helyen már nincs rá mód. Máshol igen, de egyes kórházakban például az apáknak maguknak kell vinniük a védőfelszerelést, így érdemes azt előre beszerezni. A császáros anyukákat viszont elzárják a kórházban – náluk nincs apás szülés.
„Engem ma nyugtatott meg az orvosom. Féltem, hogy nem szülhetek nála, de biztosított, hogy nála ez nem fordulhat elő” – mondta a Ripost-nak a Honvédkórházba járó kismama. Ám a többség esetében nincs már garancia arra, hogy az édesanya a választott orvosánál tudni majd szülni. „Van, ahol megszüntették a lehetőséget, hogy a választott orvosánál szülhessen az anya, és van, ahol még nem, de most nagyon szigorú beosztási rendeket készítenek a kórházak, ezért ez a jövőben biztosan egyre nehezebb lesz” – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Csákány György, az Egészségügyi Szakmai Kollégium tagja.
Mit tanácsol az orvosi kamara? Az orvossal és a védőnővel való kapcsolattartás lehetőség szerint telefonon történjen. A Magyar Orvosi Kamara tájékoztatója szerint a 12. és 20. heti ultrahangvizsgálat fontos és időponthoz kötött, de minden más találkozó „az ésszerűség határán belül mozgatható”. A hosszú ideig tartó terheléses cukorvizsgálatról és a szülés előtti hetekben esedékes CTG- és ultrahang vizsgálatokról azt írják, úgy kell tervezni azok időpontját, hogy a várakozás „tömegmentes helyen” történjen.