Katonákat küld a szerb kormány a horvát-szerb határra, hogy megvédje lakosságát az ott lévő migráns táborok lakóitól. A védelmi miniszter Aleksandar Vulin úgy fogalmazott, „A szerb fegyveres erők békét és biztonságot nyújtanak minden Sid közeli lakosnak és megvédik a bevándorlókat is”.
Három befogadótábor őrzését bízta a hadseregre a minisztérium, amik nagyjából 1 500 főt tesznek ki és többnyire afgán, pakisztáni és szír menekülteknek adnak otthont. A parancsról kiadott sajtóközlemény azt is részletezi, hogy nem számítanak arra, hogy erőszakos fellépésre lenne szükség, de szeretnék ha az állampolgáraik biztonságban éreznék magukat. Szintén fontos, meggátolniuk, hogy a táborból kiszökő migránsok problémát okozzanak.
Az AP hírügynökség értesülései szerint azonban többről van szó, mint a migránsok védelmének biztosításáról, mert a katonai jelenlétnek biztosítania kell „a helyi lakosság biztonságát az állítólagos zaklatásoktól és rablásoktól, amiket a migránsok követtek el”. Aleksandar Vucic szerb elnök arról is beszámolt a TV Prvanak, hogy amikor Szerbia elkezdte enyhíteni a korlátozásokat a migránsok is egyre gyakrabban jártak ki a táborokból és „piti bűncselekményeket követtek el és illegálisan hatoltak be házakba”.
Az ENSZ menekültügyi főképviselőjének adatai szerint 2020 április végéig 9429 bevándorló volt Szerbiában és Koszovóban együtt, amiből eddig 2 981 fő adott be menedékkérelmet.
A koronavírus miatti rendkívüli állapot felfüggesztésével a szerbiai befogadóközpontok többsége ismét nyitottá vált, a migránsok szabadon mozoghatnak.
Az észak-bácskai határ menti településekre ismét kisebb-nagyobb csoportokban érkeznek azok az illegális bevándorlók, akik a magyar határon keresztül szeretnének az Európai Unió területére jutni.
Horgos külterületén kisebb-nagyobb csoportokban vonulnak a migránsok a Horgos-Röszke közúti határátkelőhely irányába, amely jelenleg a koronavírus-járvány miatt zárva tart. Ott várják a megfelelő alkalmat, a bozótosokban megbújva, hogy az éj leple alatt átkelhessenek, vagy legalábbis megpróbáljanak átmenni a magyar határkerítésen.
A többség szokás szerint az éj leple alatt próbálja meg átlépni a szerb-magyar határt.
Ismét migránsok lakják az egykor szebb napokat is megélt Bácska birtokot Horgos közelében. A koronavírus-járvány miatt az illegális bevándorlók heteken keresztül befogadóközpontokban éltek, ahol a szerb katonaság felelt azért, hogy ott is maradjanak. A bezártságnak azonban néhány napja vége, így a bevándorlók is gyorsan visszatértek a szerb-magyar határszakasz közelébe. Mint mondták, mindent megpróbálnak, hogy átszökjenek a határon. Migránsokat azonban nem csak a Horgos melletti elhagyatott tanyákon, hanem a falu központjában is látni lehet. A koronavírustól ők is tartanak, így maszkot viselnek.
Katonák őrzik a migránsok befogadására létesített központokat Siden is. Erre azért volt szükség, mert a karantén végeztével az illegális bevándorlók a helyiek szerint rengeteg gondot okoztak.
Állig felfegyverzett katonák őrzik a befogadóközpontokat Siden, Adaševcin és Principovacon. A táborokban hozzávetőlegesen 1900 migráns tartózkodik. A koronavírus miatti karantén idején is itt szálltak meg az illegális bevándorlók. Amint enyhültek a korlátozások, a migránsok szinte azonnal kijöttek, és birtokukba vették a településeket. A katonaság szombat óta ismét őrizet alá vonta a táborokat, így a migránsokat is. Kivonulásukat Aleksandar Vučić szerb államfő rendelte el.
Aleksandar Vucic szerb elnö felhatalmazta a szerb-észak-macedón határon szolgálatot teljesítő rendőröket és katonákat, valamint a biztonsági szolgálatokat arra, hogy ha nagymértékű migránshullám indulna meg Szerbia felé, akkor teljesen lezárják az országhatárt.
A Vecernje Novosti című belgrádi napilap beszámolója alapján
a szerb elnök elővigyázatosságból, a nemzetbiztonság érdekében döntött így.