Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2020.04.20.

Japán egészségügyi rendszere az összeomlás szélén

Japánban átmeneti visszaesés után újra kitört a koronavírus-járvány. Sokan már az olimpia 2021-es megrendezését is veszélyben látják. A japán egészségügyi rendszer az összeomlás szélén.

„Japánban sok helyen az egészségügyi rendszer az összeomlás szélén áll” – nyilatkozta Kentaro Iwata, a Kobe Egyetem fertőző betegségek professzora.

Eddig 171 haláleset történt Japánban és 10 751 bizonyított esetet jelentettek. Egy hónapja van rendkívüli állapot, előbb csak hét régióban, de aztán a korlátozásokat az egész országra kiterjesztették. A korlátozások azonban nem szigorúak, inkább csak kérik a lakosságot, hogy aki teheti, maradjon otthon. Az éttermek, boltok döntő többsége nyitva maradt, a tömegközlekedési eszközök szokásos zsúfoltsága azonban jelentősen enyhült. A megfertőződöttek száma ennek ellenére folyamatosan emelkedik és egyre nő a halálos áldozatok száma is.

„Hogy őszinte legyek, nem hiszem, hogy az olimpiát jövőre lehetséges lesz megrendezni” – nyilatkozta sokakat meglepve a professzor.

A kórházi ágyak teljesen megteltek koronavírus-betegekkel, azért is, mert nem szabadítottak fel elég ágyat, az egészségügyi rendszert a kapacitások átszervezésében gyakorlatilag magára hagyták. Még az sincs központilag megszervezve, hogy ágynyilvántartás legyen, s a kórházak át tudják irányítani a betegeket más intézményekbe, ha náluk nincs hely.

A kórházak túlzsúfoltsága összefügg azzal, hogy százezres nagyságrendben kezdtek tesztelésbe és aztán minden pozitív esetet kórházba küldtek, függetlenül a megbetegedés súlyosságától.

A kórházak a felszerelés hiányával is küzdenek, ezek beszerzése és szétosztása sem lett megszervezve. Osaka polgármestere kétségbeesett felhívást tett közé, hogy lakosság adományozzon műanyag esőkabátokat(!) a kórházaknak, mert az orvosok és az egészségügyi személyzet kifogyott a védőköpenyekből.

Hokkaido volt az első olyan régió Japánban, ahol még február végén a koronavírus miatt vészhelyzetet hirdettek, de aztán március 19-én megszüntették a korlátozásokat. Aztán április 10-én újra bevezetésre kerültek a fertőzések második hulláma miatt.

Amikor februárban először bevezették a korlátozásokat, sor került az iskolák bezárására, megtiltották az összejöveteleket és az embereket arra utasították, hogy maradjanak otthon. A betegeket nyomban szigorúan elkülönítették.

Az intézkedések hatásosnak bizonyultak alig két hét alatt, március közepére az új esetek száma napi egykettőre csökkent. Március 19-én ezért megszüntették a rendkívüli állapotot, április elején pedig az iskolákat is újra kinyitották.

De aztán, mindössze 26 nappal a vészhelyzet feloldása után, újra el kellett rendelni a korlátozásokat. Az elmúlt héten Hokkaido 135 új megerősített koronavírus-megbetegedést jelentett, a járvány tehát újra kitört.

Ráadásul az első, februárban történt járványtól eltérően nincs bizonyíték arra, hogy a vírust külföldről hozták volna be. Az új esetek egyike sem külföldi, és az új fertőzöttek egyike sem járt külföldön.

A korlátozások utólag elkapkodottnak tűnő feloldása mögött kőkemény gazdasági okok állnak. Hokkaido gazdasága ugyanis nagymértékben függ a turizmustól.

A szigetország szakefőzdéiben magas alkoholtartalmú folyadékok gyártásába kezdtek a hiánycikknek számító alkoholos fertőtlenítők helyettesítésére. A kórházak és az egészségügyi dolgozók közül is sokan érdeklődnek a termékek iránt. A tokiói egészségügyi minisztérium márciusban engedélyezte, hogy az egészségügyi létesítmények fertőtlenítőként használják a magas alkoholtartalmú (70-83 százalékos) italokat, ha kifogytak az egyéb lehetőségekből.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek