kulcsár edina
Kiderítettük, hogy a védettségi igazolvány helyettesíthető-e a papír oltási igazolással.
Elég-e az oltási igazolás? Sokakban motoszkáló kérdést válaszolunk meg! A hétvégére várhatóan elérjük a négymillió beoltottat, és többek között a mozik, a színházak de a vendéglátóegységek belső terei is elérhetőek lesznek a beoltottak számára. A rendelet szerint védettségi igazolvánnyal lehet majd belépni az érintett szolgáltató helyek belső tereibe, a tömeges oltásban résztvevők közül sokan azonban nem kapták még meg ezt az okmányukat. Ezért jogos a kérdés: védettségi igazolvány hiányában az oltási igazolással is igazolhatjuk a védettségünket?
A Magyar Közlönyben megjelent rendelet igazolványt érintő passzusa pontosan fogalmaz:
A koronavírus ellen védett személy az, aki a koronavírus elleni védettséget a hatósági igazolvány ( védettségi igazolvány) bemutatásával igazolja.
A rendelet részletes felsorolásából kiderül, hogy az oltási igazolás nem szerepel védettséget igazoló dokumentumként, vagyis csak a védettségi igazolvány birtokában lehet igénybe venni a felsorolt szolgáltatásokat:
könyvtárak
Ha valaki megkapta a védőoltást, nem kell igényelnie az igazolványt. Az állam hivatalból postázza az ingyenes kártyát, annak kiállítását külön nem kell kérni. A védőoltást igazoló kártyának nincs érvényességi ideje. Az igazolvány a személyi adatok mellett tartalmazza majd a védőoltás idejét, valamint típusát. Aki átesett a betegségen, 6 hónapig tekinthető védettnek. Aki az ellenanyag termelődését bizonyítja teszttel, 3 hónapra kaphat igazolványt, de az nem ingyenes.