Létrehozva: 2022.01.04.

Meglepő tünetek előzik meg a gyerekek Covid utáni depresszióját – állítja a magyar orvos

Egyre több gyereknél jelentkezik Covid utáni depresszió. Dr. Bense Tamás elárulta a Ripostnak, mire figyeljenek a szülők.

Bármilyen meglepően is hangzik, sajnos a gyerekeknél is létező dolog a Covid utáni depresszió. Dr. Bense Tamás is több ilyen panasszal találkozott már a praxisában.

Dr. Bense Tamás (Fotó: DrBense.hu)

„Ez főleg a kisiskolásoknál és az óvodából tartósan kimaradó gyerekeknél észlelhető. Annak a társaságnak a hiánya, akikkel az iskolában és óvodában együtt voltak ezek a gyerekek, valamint a kialakult ritmus elvesztése több héten vagy akár több hónapon keresztül kizökkenti őket a megszokott életükből. Ebben az életkorban a normális személyiség-fejlődéshez feltétlenül hozzátartozik a közösségi élet. Aki ebből kimarad, bármennyire is ideálisak az otthoni körülményei, úgy érezheti, mintha kiesett volna a fészekből” – vélekedik a gyermekorvos. „Jó példa erre a nyári szünet. Akármilyen jól is telt, a végén alig várják a gyerekek, hogy találkozhassanak azokkal a társaikkal, akikkel az év 9 hónapjában együtt vannak.”

Képünk illusztráció (Fotó: Shutterstock)

A szülők félelme átragad a gyerekekre

Bense doktor szerint a betegségtől való félelem felerősíti a tüneteket. „Látják a családban, hogy van egy kis félelem, izgalom, egy kis pánik a Covid miatt és ez rájuk is átragad. Ennek különböző megnyilvánulásai lehetnek az alvászavartól kezdve az étvágytalanságon keresztül a rossz hangulatig. Megjelennek a pszichoszomatikus betegségek is, tehát gyakrabban panaszkodnak fejfájásra, hasfájásra a kicsik. És az alapból meglévő apróbb kis tünetek is meglehetősen felerősödhetnek náluk. A tartósan jelenlévő poszt-covidos tünetek és rosszullétek szintén okozhatnak rosszkedvet, depressziós hangulatot a gyereknél” – figyelmeztet a gyermekgyógyász.

Komolyan kell venni a tüneteket

Bense doktor arra is felhívja a figyelmet, hogy a poszt-covidos tünetek gyakran hetekig, hónapokig is elhúzódhatnak, ezért fokozott figyelmet kell szentelni a gyerekekre ebben az időszakban is. „Akik a fenti tüneteket észlelik a gyermekükön, feltétlenül keressék fel családorvosukat, aki majd eldönti, hogy van-e szükség pszichológus, pszichiáter segítségére, vagy csak életmódbeli változtatásokat javasol” – tanácsolja Bense Tamás.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek