„Egy számos komponensű, több lábon álló készítményt szeretnénk, amely egy későbbi koronavírus-járvány alkalmával is hatékony lehet„ – válaszolta a Pécsi Tudományegyetem kérdésére a professzor, majd az indiai mutánssal folytatta.
„Igen nagy az esély arra, hogy nálunk is áldozatokat szedjen a szóban forgó variáns, éppen ezért olyan fontos a folyamatos járványügyi monitoring, illetve a különféle törzsek vizsgálata” – emelte ki Dr. Jakab Ferenc.
Védenek a vakcinák, de fejlesztés kell
Továbbra is hatékonynak bizonyulnak a vakcinák, és még ha nem is alakítanak ki teljes, azaz száz százalékos védettséget, bizonyos mértékben azért a legújabb mutánsokkal szemben is megóvják az emberi szervezetet.
„Fel kell készülnünk az oltás, illetve annak komponenseinek olyan jellegű módosítására, hogy a későbbiekben az új variánsokat is tartalmazzák a vakcinák” – hangsúlyozta a professzor.
Dr. Kemenesi Gábor a kutatócsoport tagjaként szintén a járvány kezdete óta részt vesz a védekezésben, és most a vakcina fejlesztésében (Fotó: YouTube)
Az mRNS, azaz a második és harmadik generációs vakcinák esetében, mint a és Moderna, ez nem jelent komolyabb műveletet: ezeket illetően elég megismerni az új variáns genetikai állományát, ami az első generációs vakcinákkal dolgozva sokkal nagyobb munkát takar. Azok esetében elölről kell kezdeni a folyamatot, méghozzá magával a vírussal – figyelmeztetett az intézmény vezetője, melyről a is beszámolt.