tóth gabi
Folyamatos a „ritkítás” a főváros közműcégeinél. A Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. részletes levélben kezdett magyarázkodni.
Magyarázkodó levelet írt a Metropolnak a fővárosi közműholding, amelyben gyakorlatilag beismerik, hogy elbocsátások voltak a fővárosi közműcégeknél.
Eközben megkereste a lapot egy két gyereket nevelő férfi, akit hónapokig tartották bizonytalanságban a főváros vezetői, és akit végül most, az ünnepek előtt rúgtak ki, többedmagával együtt. A férfi megrázó videóinterjút adott a Metropolnak.
A kirobbant hírre a közműholding nem is késlekedett választ adni. A “BKM Sajtó” aláírású levélben többek között azt írják:
“...A BKM létrejötte óta dolgozói munkaviszony megszűnésére kizárólag a normál tevékenység részeként felmerülő természetes fluktuáció (nyugdíjazás, fegyelmi elbocsájtás, munkavállalói felmondás, minőségi csere) formájában került sor néhány esetben.” Éppen ezt hívják, ahogy korábban is írtuk, “lopakodó elbocsátásoknak”: amikor nem pótolják a távozókat, nem töltik fel az üres státusokat…
Azokat az állításokat meg sem próbálják cáfolni, hogy több a szemét és a gaz a városban, miközben 3000 szemeteskukát szereltek le – csak éppen megpróbálják a kormányra fogni…
Ezt írják:
“a kormányzati elvonások miatt a Főváros közismerten nehéz gazdálkodási helyzete drasztikus mértékben leromlott, például a köztisztasági feladatokra csaknem 1,9 milliárd forinttal kevesebb jut. Emiatt a Városháza a korábbi több mint 11 ezerhez képest idén csupán mintegy negyedével kevesebb utcai hulladékgyűjtő-edény üzemeltetését tudta megrendelni.”
Azt is megerősítik, hogy a kéményseprőcégnél csoportos leépítés történt:
“...a jogszabályban a feladat ellátására a továbbiakban kötelezett szervezet a tevékenységet korábban ellátó FŐKÉTÜSZ munkavállalókat nem kívánta állományba venni. ...A FŐKÉTÜSZ . Által fenti okok miatt végrehajtott csoportos létszámla építés 2021. áprilistól valósult meg, míg a megmaradó FŐKÉTÜSZ tevékenységek és munkavállalók 2021. szeptember 1-ével olvadtak be a megalakuló BKM Nonprofit Zrt-be.”
Azt sem cáfolják, hogy az FKF-nél is tisztogatnak, sőt, mint írtuk, még belső levelezés is volt arról, hogy az elküldöttek létszáma ne érje el a csoportos létszám leépítés határát.
A BKM Sajtó szerint “...az FKF Nonprofit Zrt. menedzsmentje hozott – a főpolgármesteri bejelentéstől függetlenül, időben azt messze megelőzően – döntést még 2020 október végén a létszám csökkentéséről. Ez alapján történt meg azon folyamatok és munkakörök átvizsgálása, amelyek elláthatók a munkakört betöltő személyek számának csökkentésével és a feladatok racionálisabb szervezésével. ... A valóság az, hogy összesen 17 fő munkaviszonya szűnt meg, amelyből összesen 4 fő dolgozott fizikai munkakörben.”
A vezetőség a melósokon spórol: folyamatos a rettegés a budapesti közműholdingban
A város vezetése több száz embert tett utcára „lopakodó stílusban”. Azaz ügyelnek arra, hogy ne tűnjön csoportos leépítésnek és ne menjen híre mindennek már a BKM létrehozásával egyidejűleg is.
A létszám leépítések sora:
Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.: a koronavírus-járványra hivatkozva 90 embert bocsátottak el, ez a dolgozók 9 százaléka.
Bár a főváros 2024-ig saját hatáskörben tarthatta volna a budapesti kéményseprést, ők úgy határoztak, hogy május elsejével átadják a szolgáltatást a katasztrófavédelemnek. A cég 283 munkavállalójától vált meg.
Arról, hogy az FKF-nél folyamatosak a kirúgások, a Magyar Nemzet kezdett el cikkezni. Következő év februárjában újra a Magyar Nemzet szellőztette meg, hogy alig három hónap alatt több tucat dolgozójától vált meg az FKF.
A FŐKERT dolgozói a sajtóból tudták meg, hogy megszűnik a 154 éves cég, és szintén beolvasztják a közműholdingba.
További részletek a Metropol oldalán.