Évek óta véres terror a nyugat-európai karácsonyi vásárokon

POLITIK
Létrehozva: 2021.05.21.

Óriási tapsvihar: díjjal tisztelegtek Karikó Katalin munkássága előtt

Karikó Katalin hatalmas tapsvihar közepette vehette át a harmadik legnagyobb város díszpolgári címét. A biokémikus munkássága előtt az egész szakma meghajolt.

Hatalmas taps és tisztelet közepette vehette át a Pfizer-BioNTech magyar alelnöke, Karikó Katalin a Szeged díszpolgára címet. A kutatóbiológus munkássága és a koronavírus elleni küzdelem meghatározó szerepe miatt kapta meg Szeged napján a Napfény városának nívódíját.

Karikó Katalin a díszpolgári címmel olyan nagy nevek közé került, mint Zsigmond Vilmos Oscar-díjas operatőr vagy Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas kutató.

Már Szegeden belekóstolt az mRNS kutatásba

Karikó Katalin több szálon is kötődik a városhoz. Mint arról a Ripost7 hetilap is beszámolt, az 1978-as diplomaszerzést követően 1985-ig a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban dolgozott, a biofizikai intézetben, ahol RNS-ekkel foglalkozott. Aférjével is Szegeden ismerkedett meg és Itt született a lánya, akinek a névadóját szintén a városházán tartották – emlékezett vissza szegedi éveire a kutató. A világhírű biológus úgy fogalmazott: fiatal házasként szerettek Szegeden élni, nem is nagyon akartak elmenni, de állását elvesztve kénytelenek voltak messzire költözni.

A kutató három napot volt Szegeden, ahol a város díszpolgári címével tüntették ki. Fotó: MTI

Szegedről ment a tengerentúlra

Karikó Katalin Kisújszálláson nőtt fel, majd Szegeden szerzett biológus diplomát, és kutatómunkáját is a városban kezdte el; 1985-ben létszámcsökkentés miatt elküldték, így családjával az Egyesült Államokba költözött, előbb a philadelphiai Temple Egyetemen, majd a Pennsylvania Egyetemen dolgozott. 2004-ben egy kollégájával, Drew Weissmann-nal szabadalmat jegyeztettek be a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazásra. Ezt a szabadalmat vásárolta meg 2011-ben a BioNTech és a Moderna. A kutató 2014-ben a német BioNTech cég alelnöke lett. 2018-ban a Pfizer gyógyszercéggel közösen kezdtek ezen a technológián alapuló oltást kifejleszteni, ennek is köszönhető, hogy a koronavírus megjelenése után néhány hónappal már el is indult a vakcina tesztelése, tavaly december elején pedig a széles körű felhasználás.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek