Létrehozva: 2018.02.15.

Így trükköznek a gyártók a cigarettával

Az autók dízelbotrányához hasonló botrány robbant ki a cigarettagyártó multikkal kapcsolatban: a nagy dohánygyártók meghamisították a mérési eredményeket! A filterrel trükköznek: aprócska lyukak vannak rajta, amik becsapják a mérõmûszereket - így a cigiben jóval több a kátrány és a nikotin, mint a mérési adat...

Szerző Ripost

A franciáknál feljelentést is tett a rendőrségen egy állami hatóság, a dohányzás visszaszorítására létrejött testület (CNCT) a fogyasztók megtévesztése és egészségük veszélyeztetése miatt – írta meg a Le Figaro. A magyar piac jó részét uraló két gigacég, a Philip Morris és a British American Tobacco is érintett a francia botrányban.

Magyarországon a fogyasztóvédők évente egyszer, szúrópróbaszerűen mérik a cigaretta károsanyag-tartalmát, ám a mérési módszerek ugyanazok az egész Európai Unióban, így nálunk is.

Apró lyukak a filteren

A francia jelentés szerint manipulálja a cigaretták károsanyag-kibocsátását tesztelő gépi rendszert a Philip Morris, a British American Tobacco (BAT), a Japan Tobacco International és az Imperial Brands. A cigaretták filterében aprócska lyukakat hagynak, így, amikor megvizsgálják, a káros anyagok jelentős része eltűnik – ám a cigarettázó, amikor beleszív a cigibe, a tüdejébe juttatja a nem mért mennyiséget. A franciák szerint az is lehet, hogy aki elszív egy doboz cigit, az a hivatalos adatokhoz képest valójában 2 vagy akár 5 doboz cigarettányi nikotint, kátrányt vagy szén-monoxidot visz be a szervezetébe!

Becsapják a „cigaretta-szívató gépet”

Az Európai Parlament egyik irányelvéből kiderül: Európa-szerte egységesítették a cigaretták károsanyag-méréseit. A laborokban egy gép „szívja el” a cigarettát, és ez alapján mérik a füstben lévő nikotin-, kátrány- és szénmonoxid mennyiséget. Magyarországon is ezt a módszert használják: mint a fogyasztóvédelem utolsó ilyen jelentésében szerepel, az évente egyszer, szúrópróbaszerűen kiválasztott és tesztelt dohánytermékeket úgy vizsgálják, hogy

„cigarettaelszívató  gép  segítségével elszívatásra  kerülnek  a  cigarettaszálak”

és az égéstermékeket összegyűjtik egy szűrőn – pont mint a franciáknál. Az erről szóló uniós irányelv is azt mondja: „a mérési eljárás (ISO 8243) lényege, hogy standard körülmények között gép szívja el a cigarettát, és ez alapján mérik a füstben lévő nikotin, kátrány, és szénmonoxid mennyiséget”.

Csak annyi van a cigiken: „Made in EU”

A Magyarországon eladott cigaretták dobozáról nem derül ki, hogy itthon gyártották-e őket vagy behozták külföldről. A dobozokon csak a forgalmazó cég neve szerepel, a gyártó nem, csak annyi: „Made in EU”. A cigarettásdobozokon egyébként fura módon tavaly óta nincs rajta a károsanyag-tartalom, mióta változott a csomagolás.

Arról, hogy mi a magyarországi gyakorlat, a csütörtöki Ripost napilapban olvashat!

Káros anyagok a cigarettában
Magyarországon egy miniszteri rendelet szabályozza, hogy egy szál cigarettában maximum mennyi káros anyag lehet:
10 mg kátrány
1 mg nikotin
10 mg szén-monoxid

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek