tóth gabi
Jövő tavasszal érdemes arról dönteni, hogy szükség lesz-e 2021 második felében a koronavírus-járvány miatti hiteltörlesztési szünet fenntartására a célzott csoportokban – mondta Nagy Márton miniszterelnöki főtanácsadó a Magyar Nemzetnek.
Kiemelte, hogy eddig azok éltek a lehetőséggel, akik valóban nehéz helyzetbe kerültek.
„Főként azok a háztartások választották a hiteltörlesztési moratóriumot, amelyek pénzügyileg megszorultak. Ha nincs ez a lehetőség, akkor sokan felélték volna a tartalékaikat” – mondta Nagy Márton.
Jelezte, a folyószámla- és a személyi hitelek több mint kétharmada került moratórium alá, míg a lakásvásárlásra felvett kölcsönök fele.
A lakossági hitelmoratóriumot összességében 1,6 millió ügyfél választotta. Ez az arány az adósok mintegy hatvan százalékát jelenti, ami a teljes lakossági hitelállomány 53 százaléka, azaz közel 3500 milliárd forintról van szó. Hozzátette: a moratórium sok pénzt hagyott a háztartásoknál.
A halasztás lehetőségét hatvanezer vállalkozás vette igénybe. Ezek harmada a legsérülékenyebb szektorokban tevékenykedik, így a turizmusban, a szállításban és a szolgáltatásban – közölte Nagy Márton.
A főtanácsadó hozzátette: összesen kétezermilliárd forint marad a lakossági és vállalati ügyfelek zsebében idén.
A kormány várhatóan hitelfelmondási tilalmat is hirdet. Januártól lesznek olyan ügyfelek, akik fizetési nehézséggel szembesülnek, és nem választhatják a moratóriumot, és akkor fél év lesz arra, hogy az adós megegyezzen a hitelezőjével a kölcsön törlesztésének átütemezéséről, a szerződés szükséges módosításáról – mondta.