kulcsár edina
Az Országgyűlés szavaz a parlamenti szabályok módosításáról.
Idén októberben pedig az Európai Parlamentben az egyik olasz képviselő egy doboz bonbont vágott földhöz, amikor Törökország szíriai katonai beavatkozását bírálta. Angelo Ciocca szigorú büntetést kapott az akciójáért. Öt ülésnapra felfüggesztették minden parlamenti tevékenysége alól a plenáris szavazást kivéve, és mintegy egymillió forintnak megfelelő pénzbüntetéssel is sújtották.
Az elmúlt egy évben a magyar parlamentben is történtek hasonló túlkapások.
Tavaly decemberben például elállták a pulpitust és megakadályozták, hogy az ülést levezető elnök elfoglalja a helyét. A tiltakozó ellenzékiek hangosan sípoltak, fütyültek, és voltak, akik közben cédulákat szórtak az ülésterembe.
Idén októberben a volt LMP-s képviselő, Hadházy Ákos trágár hangvételű táblát tartott fel a parlamenti ülésen. Az országgyűlés elnöke figyelmeztette a független képviselőt.
A kormánypártok ezután nyújtották be azt a törvénymódosító javaslatot, ami szigorítaná a parlamenti képviselőkre vonatkozó fegyelmi szabályokat. A javaslat szerint
Már a törvénytervezet vitája sem múlt el ellenzéki akció nélkül. A jobbikos Jakab Péter beült Orbán Viktor székébe és a levezető elnök többszöri felszólítása ellenére sem volt hajlandó felállni onnan.
A tervezett szigorítás ellen a magyar ellenzéki EP-képviselők is tiltakoztak Strasbourgban.
Az ellenzéki képviselők viselkedése készteti arra a törvényalkotást, hogy olyan szankciókat vezessen be, amelyek megakadályozzák a parlamenti munkát zavaró akciókat – erről beszélt Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője az M1-en.
„Fizikai erőszak esetében akár hatvan napra el lehet tiltani egyes képviselőket, más esetben mondjuk harminc napra, de hát itt olyan szigorításról van szó, amely a nyugat-európai parlamentekhez vagy például az Európai Parlamenthez hasonlóan azokat a képviselőket szankcionálja eltiltással, akik fizikai erőszakot alkalmaznak vagy megzavarják az országgyűlésnek a működését” – fogalmazott a szakértő.