kulcsár edina
Nem éppen biztató előrejelzést tett közzé a berlini Robert Koch Intézet egyik vezetője.
Németország népegészségügyi hivatala arra figyelmeztetett, hogy a koronavírus-válság, beleértve a járványt és annak következményeit akár két évig is eltarthat.
A Robert Koch Intézet, a betegségek megelőzéséért és felszámolásáért felelős német szövetségi kormányzati hivatal kedden nyilatkozatot adott ki, melyben a koronavírussal kapcsolatos németországi kockázatot „közepes” -ről „magas” -ra emelte.
Ez közvetlenül azután történt, hogy Angela Merkel német kancellár tegnap bejelentette, hogy betiltanak bármiféle gyülekezést, még az egyházakban, mecsetekben és a zsinagógákban is. Bezárják a játszótereket és az összes nem alapvető szükségleti cikket árusító üzletet. Németországban hétezerre emelkedett a megerősített megbetegedések száma, a halálos áldozatoké tizennégy.
Kiemelte, hogy meredeken emelkedik a regisztrált fertőzések száma, ezért mindenkinek be kell tartania a szövetségi kormány és a tartományi kormányok előző nap kidolgozott alapelveit, amelyek a járvány lassítását szolgálják.
A Robert Koch Intézet elnöke, Lothar Wieler szerint a járvány időtartama alapvetően attól függ, hogy hány embernél alakul ki immunitás a vírussal szemben. Magyarán hányan kapják el és győzik le a betegséget, miután ellenanyag, antitest fejlődik ki a szervezetükben. No és persze, hogy mennyi időbe telik az oltás kifejlesztése.
Dr. Wieler nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az egyes országok által bevezetett korlátozó intézkedések ilyen hosszú időtartamon keresztül is fennmaradjanak.
Nyitva maradhatnak az élelmiszerüzletek, háztartási boltok, gyógyszertárak, üzemanyagtöltő-állomások, bankok, postahivatalok, tisztítók, fodrászok, újságosok, állateledelboltok, barkács- és kertáruházak, de az üzemeltetőknek gondoskodniuk kell arról, hogy ne alakuljanak ki sorok. Minden egyéb kiskereskedelmi üzletet be kell zárni. A kisipari szolgáltatók továbbra is folytathatják munkájukat.
Be kell zárni a szórakozóhelyeket, kulturális intézményeket, sport- és szabadidős intézményeket is, így például az éjszakai klubokat, a múzeumokat, az edzőtermeket és az állatkerteket. Lothar Wieler megerősítette azt amit korábban Angela Merkel, azzal kell számolni, hogy az új vírus a lakosság 60-70 százalékát megfertőzi.
Eközben Heiko Maas német külügyminiszter bejelentette, hogy a szövetségi kormány 50 milliós alapot hozott létre a külföldön rekedt több tízezer német állampolgár hazahozatalára.
Bejelentette, hogy hamarosan repülők indulnak az elsősorban Marokkóban, a Dominikai Köztársaságban, a Fülöp-szigeteken, a Maldív-szigeteken és Egyiptomban rekedt németekért. A mentőjáratokat a Lufthansa indítja, az 50 milliós csomag jól jön majd a sorozatos járatlemondások miatt nehéz anyagi helyzetbe került óriáscégnek.
A külügyminiszter pontos számot nem tudott mondani, de csak a Marokkóban rekedt németek számát négy-ötezerre becsülik.
Nem jó hír a német, de az egész európai gazdaság számára, hogy a Volkswagen, egyelőre 2 hétre leállítja összes európai üzemét az akadozó alkatrészellátás és a zuhanórepülésbe kezdett keresletcsökkenés miatt.
A szövetségi kormány minden eddigi válságkezelő programnál nagyobb szabású, „a legátfogóbb és a leghatékonyabb” segítségét és garanciavállalását kínálja fel. Az egyéni vállalkozóként dolgozó taxisofőröktől kezdve a kreatív gazdaság vállalkozásain át egészen a munkavállalók tízezreit foglalkoztató cégekig bármely rászoruló gazdasági szereplő kaphat támogatást – mondta Peter Altmaier gazdasági miniszter.
Adózási könnyítések, köztük az adófizetés elhalasztásának lehetőségei is szerepelnek a kormány válságkezelő programjában. Ez ugyancsak eurómilliárdokban mérhető támogatást jelent. A pénzügyminiszter arról is szólt, hogy később, de még idén egy második programot, egy gazdaságösztönző csomagot is összeállíthatnak. „Minden fegyvert bevetünk, és megmutatjuk, hogy erősebbek vagyunk a gazdaságot fenyegető bajnál” – fogalmazott.