tóth gabi
Jelenleg is mintegy 200 ezer turista üdül az országban, megyénként eltérő korlátozó szabályok mellett. Szlovéniában is nőnek az esetszámok, iskolákban és idősotthonokban alakultak ki új gócok.
Horvátországban a legtöbb új fertőzöttet továbbra is a fővárosban, Zágrábban és Split-Dalmát megyében regisztrálták: előbbiben 49, utóbbiban 48 embernél mutatták ki a koronavírust, ugyanakkor országszerte az elmúlt 24 órában 261-gyel nőtt, és elérte a 13 368-at az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma, vagyis más régiókban is jelen van a vírus.
Horvátország még július elején megnyitotta határait a külföldi turisták előtt, jelenleg is közel 200 ezer turista tartózkodik az országban.
A napi adatokat mutató horvát e-Visitor rendszer alapján az első nyolc hónapban 6,8 millió turista látogatott Horvátországba, és 47,5 millió vendégéjszakát töltött el ott, a vendégek száma 41 százalékkal, a vendégéjszakáké 53 százalékkal kevesebb, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
Csak júliusban és augusztusban 5,2 millió turista látogatott az országba.
Kristijan Stancic, a horvát Turisztikai Szövetség (TZ) igazgatója a sajtónak úgy nyilatkozott: a körülményekre való tekintettel elégedettek, mert bár 70 százalékos forgalom visszaeséssel számoltak, 54 százalékra sikerült csökkenteni azt.
Bejelentette: 2021-ben azon fognak dolgozni, hogy több úgynevezett Covid-ambulanciát hozzanak létre a szigeteken és kisebb üdülőhelyeken, hogy a turistáknak helyben elvégezhessék a PCR-teszteket, mielőtt hazautaznak saját országukba.
A kormány által közzétett adatok szerint csütörtökön 105-tel 3603-ra nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma, a legtöbb fertőzést, 21-et a fővárosban, Ljubljanában regisztrálták. Szlovéniában második napja emelkedett száz fölé az új fertőzöttek száma.
Új járványgócok az idősotthonokban és az iskolákban alakultak ki. Szlovéniában szeptember 1-jén kezdődött a tanév. Teljes intézményeket nem zárnak be a járványhelyzet miatt, csak osztályokat küldenek karanténba, és digitális oktatásra állnak át, majd a tíz nap lejártával a tanulók visszatérnek a tantermekbe. Az elmúlt tíz napban 86 fertőzöttet regisztráltak a tanintézményekben, és 917 tanulónak és pedagógusnak kellett hatósági házi karanténba vonulnia.
Szlovéniában péntektől az óvodákban és az általános iskolák alsó tagozatos osztályaiban a rendszer túlterheltsége miatt nem végeznek koronavírus-tesztet a gyerekeken. Amennyiben lázzal és más felső légúti tünetekkel rendelkeznek, legalább három napig otthon kell maradniuk. Csak abban az esetben végeznek el rajtuk Covid-19-vizsgálatot, ha nem javul állapotuk, vagy egy felnőtt is megbetegszik a családban, illetve kapcsolatba kerültek olyan személlyel, akiről beigazolódott, hogy megfertőződött a vírussal.
Szlovéniában a kormány döntése alapján vasárnaptól a 14 napos kötelező hatósági karantén időtartamát tíz napra csökkentik. A rendelettel enyhíteni akarják azokat a gazdasági károkat, amelyeket a vállalkozók szenvednek el a szigorítások miatt.
A szlovén kereskedelmi kamara által készített augusztusi felmérés szerint leginkább a kisvállalkozásokat érintett a járvány. Tíz vállalkozásból hét szembesült likviditási problémákkal, és 36 százalékuk keresett hitellehetőséget a problémái megoldására. Sokan szembesülnek fizetési késedelmekkel, beszerzési nehézségekkel és a fogyasztók árcsökkentéssel kapcsolatos elvárásaival.
Már a 30 millióhoz közelít és 4 napon belül el is érheti ezt a szomorú kerek számot a világszerte igazoltan koronavírussal fertőzöttek száma, miközben a gyógyultaké 1-2 napon belül a 20 milliót is meghaladhatja. Közben sajnos az elhunytaké is egy szomorú kerek szám felé (1 millió fő) halad, mert néhány gócpontban sajnos nemcsak a fertőzöttek száma, hanem a halálozásoké is gyors ütemben emelkedik. Franciaországban közben rekordot döntött az egy nap alatti új fertőzöttek száma, hiszen átlépte a kerek 10 ezres határt, az osztrák kancellár pedig drámai helyzetre figyelmeztetett beszédében. Kurz ezért azzal a kéréssel fordult a lakossághoz, hogy minden intézkedést tartsanak be, korlátozzák a minimumra a társas érintkezést, viseljenek a szájat és az orrot eltakaró maszkot, és mindenütt tartsák meg egymástól a szükséges távolságot. A kancellár ugyanakkor azt írta, bízik benne, hogy jövő nyárra minden visszatérhet a rendes kerékvágásba, „de addig mindannyiunknak kemény lesz az ősz és a tél”. Mindenkit arra kért, hogy legyen ugyanolyan fegyelmezett, mint tavasszal volt, hogy „együtt leküzdjük” a következő hónapokban várható nehézségeket.