Ukrán politikusok visszatetsző cselekedeteiről ír a Berliner Zeitung. A szerző szerint míg az egyszerű ukrán állampolgárokat a frontra küldik, az ország politikai elitje kihasználja hatalmát a családja védelme érdekében. Az ukrajnai háború a szegények háborúja, elsősorban az ukrán munkáscsaládok temetik fiaikat az ország temetőiben.
Az ukrajnai háború a szegények háborúja, elsősorban az ukrán munkáscsaládok temetik fiaikat az ország temetőiben - Fotó: NurPhoto via AFP / AFP
Ukrán politikusok fiai, családtagjai kikerülik a frontszolgálatot
Ukrajna az orosz támadás utánlezárta határait a 18 és 60 év közötti férfiak előtt. Csak keveseknek van joga szabadon elhagyni az országot. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megpróbálja visszahozni azokat a férfiakat is, akik már a háború kezdete előtt külföldön tartózkodtak. A kijevi vezetés olyan értékekre hivatkozik, mint a hazafiság és az állampolgári kötelesség, miközben „szankciókkal” vagy a konzuli szolgáltatások megvonásával fenyeget. Ugyanakkor sok ukrán politikus megpróbálja távol tartani saját rokonait a háborútól és a hadseregtől.
Petro Porosenkovolt elnök legidősebb fia az Egyesült Királyságban él, és figyelmen kívül hagyja a toborzóközpont idézéseit.
Olena Kopancsuk parlamenti képviselő fia 2023-ban elhagyta az országot, és azóta sem tért vissza.
Olekszandra Usztinova képviselő férje a háború alatt az Egyesült Államokba utazott, és egy újonnan vásárolt házban él, miközben Usztinova a behívást elkerülőket ostorozza. Magas rangú köztisztviselők más férfiakat regisztrálhatnak frontszolgálat alóli mentességet biztosító személyi sofőrként vagy önkéntes szervezetek tagjaiként. Az orvosok hamisított dokumentumokat állítanak ki, amelyekben katonai szolgálatra való alkalmatlanságot vagy súlyos betegséget állapítanak meg. A „kritikusan fontos” vállalatok tulajdonosai – akiknek joguk van felmenteni alkalmazottaikat a mozgósítás alól – úgynevezett „szellemmunkásokat” vehetnek fel ezekre a „túlélőlistákra”. A határőrök „különleges intézkedések” keretében egyszerűen „figyelmen kívül hagyhatják” azokat, akik illegálisan elhagyják az országot. A toborzóközpontok alkalmazottai törölhetik a neveket a katonai nyilvántartásból. Az ilyen szolgáltatások árai folyamatosan emelkednek, és elérhetik a több tízezer eurót – Ukrajnában az átlagos havi bér alig haladja meg az 500 eurót. Ezért elsősorban a szegények kerülnek az ukrán mozgósítási gépezetbe. Míg a politikai elit jó néhány tagja élvezi a békés és kényelmes életet Nyugaton, elsősorban az ukrán munkáscsaládok temetik fiaikat az ország temetőiben.