Krausz Gábor
Állítólag Kína és Amerika kiegyeztek.
A Fehér Ház vasárnap bejelentette, hogy kereskedelmi megállapodásra jutott Kínával, miután a Trump-kormányzat tisztviselői a hétvégén tárgyalásokat folytattak kínai partnereikkel. Részleteket egyelőre egyik fél sem közölt, azonban mindkét ország rendkívül pozitív a fejleményeket illetően.
Bár a megállapodás részletei továbbra is homályosak, a kereskedelmi háború enyhítése fellélegzést hozhat a globális gazdaság számára, amelyet Donald Trump által „felszabadulás napjának” nevezett április 2-i vámbejelentése óta feszültségek sújtanak.
A kínai féllel folytatott kétnapos svájci megbeszéléseken részt vett Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője, aki arra mutatott rá, hogy a vártnál gyorsabban sikerült elérni a megegyezést Kínával.
Azt is kijelentette, hogy a megállapodás segít majd lezárni a Donald Trump által korábban kihirdetett nemzeti vészhelyzetet, amelyet az Egyesült Államok külkereskedelmi deficitjével indokolt.
Hivatalba lépését követően az amerikai elnök több körben megemelte a Kínából származó áruk vámját, amely jelenleg 145 százalék. Válaszul Kína 125 százalékra növelte az Egyesült Államokból származó termékek behozatali vámját.
Donald Trump a vámok elsődleges indokául a jelentős amerikai kereskedelmi deficitet említette. Az Egyesült Államok csak 2024-ben 1200 milliárd dollárral nagyobb értékű árut importált, mint amennyit külföldön értékesített.
Scott Bessent pénzügyminiszter vasárnap eredményesnek nevezte a hétvégén Genfben lezajlott kereskedelmi tárgyalásokat. Elmondása szerint ezek „nagy mértékű” eredményt hoztak, és további részleteket a hétfő reggeli sajtótájékoztatón közöl majd.
Hozzátette, hogy ő és az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője, Jamieson Greer szombat este beszéltek Donald Trumppal, akit „teljes körűen tájékoztatott” a tárgyalásokról.
Greer vasárnapi nyilatkozatában megerősítette, hogy a tisztviselők valamilyen „megállapodásra” jutottak, de ő sem közölt konkrétumokat. A tárgyalásokat „nagyon építő jellegűnek” nevezte.
– mondta Greer.
„Biztosak vagyunk abban, hogy a kínai partnereinkkel kötött megállapodás segíteni fog abban, hogy megoldjuk a nemzeti vészhelyzetet”
– tette hozzá.
A Kínai Népköztársaság miniszterelnök-helyettese, He Lifeng elmondta, hogy az ülés „jelentős előrelépést hozott és fontos konszenzust ért el.”
„A két fél megállapodott egy konzultációs mechanizmus létrehozásában a kereskedelmi és gazdasági kérdésekben” – közölte Lifeng.
Li Chenggang, Kína nemzetközi kereskedelmi képviselője utalt arra, hogy hamarosan nyilatkozatot tesznek közzé a tárgyalásokról, de nem mondta meg, mikor várható a közlemény – írja a CNBC.
– mondta Chenggang.
A svájci nagy tétű tárgyalásokra a világgazdaságot sújtó bizonytalanság közepette került sor, amelyet az USA–Kína közötti kereskedelmi háború okozott.
A két ország vámháborúba keveredett azóta, hogy Trump bejelentette a 145%-os vámokat a kínai termékekre. Válaszul Kína 125%-ra emelte az amerikai árukra kivetett vámokat.
Trump dicsérte a tárgyalások első napját, és a Truth Social platformon azt írta: „Nagyon jó találkozót tartottak ma Kínával.”
– írta Trump.
Bessent elmondta, hogy ő és Greer találkoztak Kína miniszterelnök-helyettesével, valamint két miniszterhelyettessel, akiket a pénzügyminiszter „a tárgyalások szerves részének” nevezett.
Jelentős vámengedményekről született kétoldalú megállapodás az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között – jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön.
A kormányfő Donald Trump amerikai elnök hasonló tartalmú nyilatkozata után nem sokkal közölte: a megállapodás alapján
A munkáspárti brit kormányfő elmondta azt is, hogy az egyezmény értelmében évente százezer nagy-britanniai gyártású gépkocsit 10 százalékos vámmal lehet az Egyesült Államokba exportálni a Washington által eredetileg kirótt 27,5 százalék helyett.
Ez az Amerikába irányuló csaknem teljes brit autóexportra vonatkozik, a brit autóipar ugyanis évente 110 ezer járművet exportál az Egyesült Államokba.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a genfi vámtárgyalások első napját követően kijelentette, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatokat „teljesen újraindítják”.
A megbeszélések célja az volt, hogy enyhítsék a Trump által bevezetett vámok miatt kialakult, kétoldalú kereskedelmi háborút.
Trump a Truth Social platformon közölte: „Azt szeretnénk látni, hogy Kína az Egyesült Államok érdekében is megnyílik az amerikai üzleti élet előtt.” Hozzátette:
Az elnök „barátságos, de konstruktív módon tárgyalt teljes újraindításnak” nevezte a megbeszéléseket, bár konkrétumokat nem árult el az elért eredményekről. A tárgyalásokat a svájci ENSZ-nagykövet rezidenciáján tartották, és a szombati nap végén zárultak, este 8 óra körül.
A megbeszélések során Ho Lifeng kínai alelnök nyolc órán át tárgyalt Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel és Jamieson Greer amerikai kereskedelmi képviselővel. Ez volt az első személyes találkozójuk azóta, hogy a világ két legnagyobb gazdasága kiemelkedően magas vámokat vetett ki egymás áruira – közölte a The Guardian.
Trump pénteken jelezte, hogy fontolgatja a kínai importra kivetett vámok 80 százalékra csökkentését: „Az elnök szeretné megoldani a helyzetet Kínával. Szeretné deeszkalálni a helyzetet” – mondta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter a Fox Newsnak.
A Hszinhua, Kína hivatalos hírügynöksége szombati kommentárjában így fogalmazott: „Az Egyesült Államok felelőtlen vámpolitikája destabilizálta a globális gazdasági rendet, de a tárgyalások pozitív és szükséges lépést jelentenek a nézeteltérések rendezése és a további eszkaláció elkerülése érdekében”.
Guy Parmelin svájci gazdasági miniszter is részt vett a folyamatban. Azt nyilatkozta: „Ha sikerül kidolgozni egy útitervet, és úgy döntenek, hogy folytatják a tárgyalásokat, az csökkenteni fogja a feszültséget”.
A tárgyalások sorsa és a vámok sorsa tehát továbbra is nyitott kérdés. Az viszont biztos, hogy Trump most újra diplomáciai megoldást keres.