Krausz Gábor
Tüntetést tartottak Brüsszelben a gazdák. Folytatása következik, mert Ukrajna támogatása miatt csökkennének az uniós agrárpénzek.
Ukrajna finanszírozására költené a gazdák pénzét Brüsszel 2028-tól, ez ellen tiltakoztak az Európai Bizottság brüsszeli székháza előtt a gazdaszervezetek képviselői. A közös agrárpolitika (KAP) tervezetét hivatalosan júniusban fogják bemutatni, és az európai gazdák továbbra is kirekesztve érzik magukat a jövőjükkel kapcsolatos döntésekből.
A fő ok az, hogy a januárban először felvetett reformok magukban foglalják az EU költségvetésének jelentős átalakítását a következő hétéves pénzügyi keretben, 2028-tól kezdődően, értékes támogatásokat és támogatásokat csoportosítva át a KAP-ból más projektek, például az újrafegyverkezés vagy Ukrajna újjáépítésének finanszírozására.
Dömötör Csaba EP-képviselő szerint a közös agrárpolitika leépítésének célja, hogy forrásokat szabadítsanak fel más, ideológiai jellegű programok számára – legyen szó a háborús politikáról vagy éppen az ukrán bővítés finanszírozásáról.
Mint mondta, Büsszelben nem adnak válaszokat a legalapvetőbb kérdésekre, például arra, hogy milyen hatással lenne az európai mezőgazdaságra, ha 40 millió hektárnyi ukrán termőföld válna az Európai Unió részévé. Ukrajna ezzel a legnagyobb mezőgazdasági termelővé válna az unióban – miközben az ukrán gazdáknak jelenleg nem kell megfelelniük azoknak a szigorú szabályoknak, amelyeket az uniós gazdákra kötelezően alkalmaznak. Arra sincs válasz, hogy miért engedtek be olyan ukrán mezőgazdasági termékeket az elmúlt években, amelyeket az Európai Unióban már rég betiltottak.
A Copa-Cogeca, az EU fő gazdalobbija, arra figyelmeztetett, hogy az EU költségvetésének teljes átszervezése – az összes jelenleg független eszköz egyetlen hatalmas, egységes pénzügyi alapba való összevonása, hogy a kiszámítható finanszírozási struktúrák rovására nagyobb rugalmasságot biztosítson a rendszerben – magát a KAP lényegét veszélyeztetné.