Krausz Gábor
Trump határozottan felszólította Ukrajnát és Oroszországot.
Donald Trump amerikai elnök ultimátumot intézett Ukrajnához és Oroszországhoz, miszerint előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból – emlékeztetett Steve Witkoff, az Egyesült Államok elnökének különmegbízottja a Breitbart News amerikai hírportálnak adott, kedden megjelent interjújában, amelyben a csütörtöki, isztambuli béketárgyalásokról beszélt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az elmúlt napokban többször is megerősítette, hogy kész csütörtökön Törökországba utazni, és „közvetlenül és vezetői szinten” tárgyalni Oroszországgal a háború lezárásáról. A közelmúltban több ízben kijelentette, hogy kész tárgyalni személyesen Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnök azonban eddig nem adott határozott választ arra, hogy tárgyalóasztalhoz ül-e vele – idézte fel az MTI Steve Witkoff mondataival kapcsolatban,.
„Javasoljuk a közvetlen tárgyalások újraindítását a kijevi rezsimmel május 15-én, csütörtökön Isztambulban, ahol korábban félbeszakadtak” – fogalmazott Vlagyimir Putyin múlt vasárnapra virradó éjjel kiadott nyilatkozatában.Donald Trump, aki jelenleg a Közel-Keleten tárgyal, nem zárta, ki, hogy személyesen részt vesz a csütörtökön Törökországban tervezett ukrán-orosz tárgyaláson.
– mondta az interjúban Witkoff, hozzátéve: „Mi közvetíteni szeretnénk. Ez nem a mi háborúnk. Nem mi kezdtük, de segíteni akarunk a lezárásában. Ez úgy történik meg, hogy tűzszünetet kötünk, mindenki beszünteti az erőszakot, és együtt töltünk egy kis időt, hogy megoldást találjunk a fő kérdésekre, és úgy vélem, ez lehetséges.”
Ukrajna, az Egyesült Államokkal és más nyugati partnereivel együtt – köztük az Egyesült Királysággal, Franciaországgal, Németországgal és Lengyelországgal – amellett van, hogy mielőbb legalább harminc napig legyen tűzszünet, mert ez nyithat utat a diplomáciai rendezésnek, ezt azonban eddig Moszkva visszautasította.
„Úgy gondolom, hogy ha Vlagyimir Putyin visszautasítja, hogy eljöjjön Törökországba, az a végső jelzés lesz arra nézve, hogy Oroszország nem akarja befejezni ezt a háborút, hogy Oroszország nem akar és nem is áll készen semmiféle tárgyalásra” – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője kedden, a koppenhágai demokrácia-fórumon, amelyen online formában vett részt. Rámutatott arra, hogy jelen állás szerint az orosz fél semmilyen választ nem adott az orosz elnök törökországi részvételével kapcsolatban. Ugyanakkor Kijev megerősítette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök kész a részvételre, és jelen lesz Törökországban – emlékeztetett.
Jermak szerint amennyiben Moszkva visszalép a tárgyalásoktól, akkor az Egyesült Államoknak és az egész világnak erőteljes választ kell erre adnia, beleértve új szankciók bevezetését Oroszország ellen, valamint az Ukrajnának nyújtott katonai segítség növelését.
A hivatalvezető kitért arra, hogy zajlik az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciák kidolgozására indult munkafolyamat. „A legkomolyabb és legerősebb garancia ugyanakkor egy erős, felkészült, kiképzett ukrán fegyveres erő, s ezen dolgozunk partnereinkkel. Emellett számítunk arra is, hogy az Egyesült Államokkal az ukrajnai ásványkincsek kiaknázásáról kötött megállapodás a jövőbeni biztonsági garanciarendszer egyik eleme lesz” – emelte ki Andrij Jermak.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter részt vesz az Isztambulban csütörtökön tervezett orosz–ukrán tárgyalásokon – jelentette be Donald Trump amerikai elnök Rijádban kedden. A Kreml eközben közölte, hogy az ő delegációjuk is ott lesz a török városában, de azt nem árulták le, hogy ki képviseli Oroszországot azon a tárgyaláson, ahol várhatóan Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fogja képviselni Ukrajnát.
Trump rendkívül fontosnak nevezte a tervbe vett találkozót. Az amerikai elnök azt is kijelentette, hogy várakozásai szerint a megbeszéléseken sikerül majd „nagyon jó eredményeket” elérni – emlékeztet az MTI.
A Fehér Ház tájékoztatása szerint a találkozóra Rubio mellett Steve Witkoff és Keith Kellogg, az amerikai elnök különmegbízottjai is elutaznak.
Donald Trump hétfőn nem zárta ki, hogy személyesen vesz részt a csütörtökre Törökországban tervezett első közvetlen ukrán–orosz tárgyaláson. A fehér házi dolgozószobájában újságírói kérdésekre válaszolva úgy fogalmazott, hogy
és megjegyezte, hogy azon a napon a közel-keleti régióban tartózkodik majd.
Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt Ukrajnának, arra azonban nem tért ki, hogy személyesen is jelen lenne az egyeztetéseken. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy „személyesen fogja várni” Putyint Törökországban.
– közölte a Tass.com tudósítása szerint Dmitrij Peszkov egy tévéműsorban.
A Kreml szóvivője nem árulta el, hogy kik lesznek a tagjai az orosz küldöttségnek. Peszkov hozzátette, hogy az orosz delegáció tagjait megnevezik, amint megkapják Putyintól az erre vonatkozó utasításokat.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn üdvözölte a május 15-re Isztambulban tervezett orosz–ukrán béketárgyalások hírét.
A Fehér Házban újságíróknak nyilatkozva elmondta: „Úgy vélem, jó dolgok sülhetnek ki abból a találkozóból.” Hangsúlyozta a megbeszélések fontosságát, és kijelentette, hogy maga is „nyomatékosan sürgette, hogy e találkozó létrejöjjön”.
Trump egyben kilátásba helyezte, hogy
„Azon gondolkoztam, hogy átrepülök. Nem tudom, hogy csütörtökön épp hol leszek. Annyi találkozóm van, de azon tanakodtam, hogy tényleg odarepülők” – mondta.
Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt Ukrajnának, arra azonban nem tért ki, hogy személyesen is jelen lenne az egyeztetéseken.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap – Donald Trump aznapi sürgetése nyomán – azt mondta, hogy személyesen fogja várni csütörtökön Putyint Törökországban.
Mint írtuk, Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt Ukrajnának. A bejelentés néhány órával azután érkezett, hogy európai vezetők 30 napos tűzszünetre szólították fel Moszkvát. Az egyeztetéseket csütörtökön Isztambulban tartanák, ahogy a 2022-es tárgyalások esetében is történt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a bejelentést követően először hezitált, de aztán Donald Trump közbelépésének köszönhetően mégis elfogadta a tűzszünetet. „Nincs értelme tovább halogatni a vérontás befejezését. Várom Putyint csütörtökön személyesen Törökországban” – fogalmazott az ukrán államfő. A Kreml jelezte, hogy felkészültek a tárgyalásokra, ugyanakkor nem tisztázták, hogy Putyin személyesen is ott lesz-e a megbeszéléseken.
Donald Trump a Fehér Házban újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy akár személyesen is bekapcsolódhat a megbeszélésekbe: „Úgy vélem, jó dolgok sülhetnek ki abból a találkozóból. Amennyiben úgy ítélem meg, hogy jelenlétem segítségül szolgál, akkor odarepülök.”
A törökországi találkozó eredményeit az európai vezetők is feszülten figyelik, ugyanis a megegyezések függvényében újabb szankciós hullámmal sújtanák Moszkvát – számolt be róla a Bloomberg. Úgy tudják, hogy
Mint írtuk, május elején az Egyesült Államok bejelentette, hogy minden korábbinál súlyosabb gazdasági lépéseket tenne annak érdekében, hogy Oroszországot a tárgyalóasztalhoz kényszerítse az orosz–ukrán háború befejezése érdekében. Amerika magas vámokat vetne ki az Oroszországtól származó olajra, gázra és uránra.
A szankciókat nemcsak Moszkvával szemben vezetnének be, hanem azokkal az országokkal szemben is, amelyek orosz energiát vásárolnak. „Ha Trump úgy ítéli meg, hogy zsákutcába jutottunk, akkor számíthatnak intézkedésekre” – jelentette ki korábban Lindsey Graham republikánus szenátor.
Miközben az Egyesült Államok még mérlegeli a következő lépéseket, az Európai Unió már ezen a héten jóváhagyhat egy újabb szankciócsomagot. Az intézkedések célkeresztjébe kerülhet az orosz „árnyékflotta”, vagyis az a tankerflotta, amellyel a lap szerint Moszkva kijátszhatja a nemzetközi energiakorlátozásokat. Emellett szankciók várhatók olyan személyek és szervezetek ellen, akik segítettek Oroszországnak a korlátozások megkerülésében.
A tervezetbe bekerülhetnek orosz dezinformációs és kibertámadásokkal összefüggő szereplők, valamint olyan kínai és más országokból származó vállalatok is, amelyek alkatrészeket szállítottak az Ukrajna ellen bevetett orosz fegyverekhez és drónokhoz.
A lap szerint ugyanakkor nem minden szankciós javaslat halad egyformán. A Lukoil dubaji leányvállalatának, a LME DMCC–nek a szankcionálását Magyarország panaszai miatt várhatóan elvetik – állítják a Bloomberg forrásai.
Emmanuel Macron francia elnök, Friedrich Merz német kancellár, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Donald Tusk lengyel kormányfő és Keir Starmer brit miniszterelnök a sajtótájékoztatójuk végén az ukrajnai háborúról tartott csúcsértekezleten Kijevben 2025. május 10-én (Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)
Úgy látják, hogy a csütörtöki találkozó nemcsak az orosz és ukrán félnek lesz kulcsfontosságú. Amerika részéről szintén megvannak az Oroszországgal szembeni radikálisabb fellépésre készített tervek. Egy benyújtott törvényjavaslat példátlan gazdasági szankciókkal sújtaná Moszkvát, amelyek között egy 500 százalékos vám kivetése is szerepel azokra az országokra, amelyek orosz energiát vásárolnak. Mint írták, az ukrajnai háború enyhítése, és az újabb szankciók életbe lépése is a tárgyaló felek csütörtöki megegyezésén múlik.
A CNBC információi szerint az uniós tagállamok nagykövetei már szerdán találkoznak, hogy megvitassák az orosz gazdaság elleni 17. szankciós csomagot. Úgy tudják, hogy ezeket akár már a jövő héten érvényesítenék.
A portál Kovács Zoltánt, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkárt is megkereste az ügyben. A nemzetközi szóvivő a lap kérdésére elmondta, hogy Magyarország általános álláspontja, hogy a szankciók nem működnek.
Az uniós szankciókat mindig egyhangúlag kell jóváhagyni, miközben Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő kijelentette, hogy az Európai Uniónak megvannak az alternatívái arra az esetre, ha Magyarország élne a vétójogával.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak nyilatkozva kommentálta, hogy több európai ország kilátásba helyezte, hogy további szankciókat vezet be Oroszországgal szemben, amennyiben az megtagadja a tűzszünet bevezetését Ukrajnával.
– mondta.
Kiemelte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrán válság valós diplomáciai megoldását kívánja elérni, meg akarja szüntetni a konfliktus alapvető okait és meg akarja teremteni a tartós békét, amivel számos állam vezetőinek támogatását és megértését nyerte el.
Hozzátette, hogy Donald Trump amerikai elnök felszólította az ukrán felet, hogy feltétel nélkül vegyen részt az Oroszország által javasolt isztambuli találkozón.