Krausz Gábor
Ki képviseli a nyugodt többsége?
Facebook-bejegyzésben közölt elemzésében kritizálta a keddi hídfoglalások szervezőit Nagy Attila Tibor politikai elemző. Szerinte ezek a demonstrációk végső soron ellentétes reakciót váltanak ki a magyar társadalom részéről, mint amit a szervezők elérni szeretnének, mivel inkább megerősíti, semmint gyengíti a kormánypártokat, mivel így a nyugodt többséget képviseli az ellenzékkel szemben.
Hadházy a Fidesznek segített – ezt a szatírikusnak szánt címet adta az elemző bejegyzésének, arra utalva ezzel, hogy szerinte végső soron kontraproduktív volt a baloldali pártok és civilek keddi hídfoglalásos akciója.
– tette fel a kérdést Nagy Attila Tibor, aki ennek azzal adott nyomatékot, hogy a Partizán YouTube-csatorna helyszínről tudósító vezetőjére utalva azt írta: „Gulyás Márton is ezt a kérdést feszegette, pedig ő nem fideszes.”
Szerinte a keddi demonstráció végeredményben nem szolgált értelmezhető politikai eredményekkel. A tüntetők létszáma bizony nem gyarapodott, a tüntetés pedig nagyjából elhalt este tizenegyre, pedig hajnali négyig szólt az engedély – fejtette ki.
– tette hozzá.
Azzal folytatta, az egyes tüntetéseket a résztvevők létszámán túl az teszi érdekessé, „hogy mi a tüntetés politikai üzenete, és hogy az üzenet szimpatikus-e a többségnek.” „Mások halálának az óhajtása, a gyűlölködés aligha nyeri el a nagy többség, a tüntetésen jelen nem lévők támogatását.”
– hangsúlyozta Nagy Attila Tibor.
Az elemző értékelte Puzsér Róbert beszédét is, amiben a publicista a bal- és jobboldali magyarok összefogásának szükségességéről beszélt. Ezen a ponton Nagy Attila Tibor újfent visszatért a Partizán élő közvetítésére, amelyen méltatlankodó ellenvélemények szűrődtek be. Puzsér józan hangját agyonütik az ellenfelek halálát kívánó ostoba szavak – írta, majd úgy folytatta: „mert a rosszra, a kirívóra, a hangerőre az ember jobban figyel.”
– vonta le a következtetést Nagy Attila Tibor.
Említést tett a Tisza Pártról is, akiknek távol maradását méltányolta, valamint kifejtette, szerinte nincs szükség a gyülekezési jog további szigorítására. Szerinte „minden ilyen kellően át nem gondolt tüntetés ugyanis a NER hatalomban maradását segíti, hát hadd csinálják.” Nagy Attila Tibor szerint nem állna érdekében az „Orbán-rendszernek”, ha „ennek az önsorsrontó tüntetéssorozatnak gátat szeretne vetni.”
– tette hozzá.
A beszédeket követően értékelte a tüntetést. A Partizán műsorvezetője szerint legfeljebb 3000-3500 fő vehetett részt a tüntetésen. Gulyás szerint „nehéz összefoglalni”, hogy mi is történt kedd este az Erzsébet hídon, és nem derült ki, hogy a Tisza Párton kívüli ellenzéknek mi az ajánlata a választóknak.
A tüntetéseken részt vevők száma hetek óta stagnál, körülbelül 3000-3500 ember.
Emiatt az a kérdés is jogosan merül fel, hogy 3000-3500 ember gyülekezési joga valóban jelentősebb jog-e, mint a városhasználat joga, ami már hetek óta rendszeresen ellehetetlenül. „Bizony egy ponton – és ez a pont valószínűleg elérkezett – nagyon komolyan meg fog fogalmazódni, és nem csak Orbán Viktor és a Fidesz részéről, hogy a gyülekezés nem képviseli azt a többséget, amelyre hivatkozik, tehát nincs joga más emberek városhasználati jogát akadályozni.”
A szokásokhoz híven a tüntetők több csoportja is a város hídjaihoz vette az irányt a beszédeket követően. Egy kisebb csoport – 300-400 fő – a Szabadság híd budai hídfőjénél vertek tábort. A korábbi hetekhez képest azonban jóval kisebb volt a lelkesedés, valószínűleg a hideg mellett az sem esett jól a tüntetőknek, hogy az ellenzék politikusai teljesen magára hagyták őket. Az elmúlt hetekkel ellentétben – sarkvidéki eredetű hidegben – egyetlen momentumos politikust sem lehetett látni. A rendőrség nem sokkal később a híd két oldalára szorította a tömeget, majd megindultak a villamosok és az autóforgalom is.
Egyedül az Erzsébet hídon sörözött párszáz ember este 11 óra tájékán.