Schmuck Andor
Egyre több dílert kapcsolnak le a hatóságok.
A Nyíregyházi Rendőrkapitányság nyomozói a napokban kábítószer-kereskedelem gyanújával elfogták a 28 éves, helyi P. Á.-t. A férfi haszonszerzés céljából rendszeresen árult különböző hatóanyagú drogokat az ügyfeleinek.
Lakásában és a garázsában
összesen 414,5 gramm kábítószergyanús port, tablettát, növényi származékot, valamint digitális mérleget, a kiméréshez és a csomagoláshoz szükséges eszközöket és egy mobiltelefont foglaltak le.
A drog mellett a BMW-jét, a Mercedesét és több mint hárommillió forint készpénzt is elvittek tőle a nyomozók.
P. Á.-t gyanúsítottként hallgatták ki, őrizetbe vették, és kezdeményezték a letartóztatását, amit a bíróság el is rendelt. A díler mellett több vevője ellen is indult eljárás.
Februári évértékelőjében jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy hajtóvadászat indul a kábítószer-kereskedők után. Kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztost neveztek ki, és az alaptörvényben rögzítették, hogy tilos kábítószert előállítani és terjeszteni Magyarországon.
A Szolnoki Rendőrkapitányság eljárást folytat egy 47 éves szolnoki férfi ellen – írja a rendőrség. A nyomozók március 30-án a gyanúsított által bérelt szolnoki garázsban
bálás ruhák közé rejtve egy cipősdobozt találtak, amelyben 822 gramm fehér, kábítószergyanús por volt.
Előzetes szakértői vélemény alapján új pszichoaktív anyagot, N-etil-norpentedront tartalmaz a por. A lefoglalt drog a hatóanyag-tartalma alapján különösen jelentős mennyiségnek minősül.
A Delta programban új pszichoaktív anyaggal visszaélés bűntettének gyanúja miatt hallgatták ki a férfit, őrizetbe vették, és kezdeményezték a letartóztatását, melyet a bíróság elrendelt. A rendőrök közel nyolcszáz adag tiltott szer feketepiacra kerülését akadályozták meg, amelynek értéke megközelíti a 6,5 millió forintot. Az ügyet szakértő bevonásával vizsgálja a rendőrség.
Az encsi rendőrök a lakásukon fogták el a tiltott szert terjesztő férfit és párját, majd bevitték őket a kapitányságra, ahol gyanúsítottként hallgatták ki őket. Eközben házkutatást tartottak náluk.
Az otthonukból több mint 30 gramm fehér, kristályos kábítószergyanús anyagot foglaltak le,
melynek feketepiaci értéke csaknem félmillió forint.
Egy 32 éves, turai férfit korábban elkövetett bűncselekmények miatt letartóztattak, majd február 18-án bűnügyi felügyelet alá került, de ez nem akadályozta meg abban, hogy folytassa a bűnös életet.
Március 23-án B. Mátyás szobájában 17 adag, alufóliába csomagolt drogot találtak a rendőrök. Átnézték 39 éves nővérének ruháját is, ahonnan több csomag kábítószer került elő. A 78 éves nagymamája köténye sem volt üres. Abban 160 ezer forint volt, ami a tiltott tevékenységből származott.
A lakásban találták B. Mátyás barátnőjét is, aki bevallotta, hogy kristályt fogyasztott, amit a ház lakóitól kapott. A nővel szemben új pszichoaktív anyaggal visszaélés miatt indult eljárás.
Meglepődött a budapesti II. Kerületi Rendőrkapitányság két civil ruhás nyomozója, amikor március 26-án azt vették észre, hogy a rendőrség épülete előtt egy fiatal evőkanállal ás a földben, majd telefonjával lefényképezi a helyet. Akkor még nem tudták, hogy éppen kábítószert ásott el. A rendőrség azt közölte, hogy amikor megkérdezték, hogy mit csinál, az angolul beszélő fiú magyarázkodni kezdett, majd elszaladt.
Közben elbotlott saját táskájában, de újra felpattant, és tovább menekült. A rendőrök körülbelül 150 méter futás után elfogták.
Táskájában és zsebeiben ugyanolyan 4-5 grammos csomagokat találtak, mint amilyet a rendőrségnél ásott el. A 18 csomagban körülbelül 90 adag marihuána volt. A 17 éves ukrán fiatal zsebeiben, táskájában, valamint lakásában újabb 50 adag droggyanús anyag, füves cigaretták, valamint a kábítószer fogyasztásához és porciózásához használt eszközök kerültek elő.
A fiatalt kábítószer-kereskedelem miatt hallgatták ki, őrizetbe vették és kezdeményezték letartóztatását.
Eddig annyit tudni, hogy az évek óta Magyarországon élő gyanúsított úgy terjesztett marihuánát, hogy a város különböző pontjain elásta a megrendelt mennyiséget, majd miután vevője fizetett, elküldte neki az átadópont címét és fotóját.
Mint kiderült, a nagymama és unokái évek óta terjesztették a környékbelieknek a kábítószert. Az idős asszonyhoz rendszeresen jártak fiatalok, akiknek nem élettapasztalatokat, hanem kábítószert adott.
A nagymama kezelte a dílerkedésből származó pénzt, ő volt a családi üzlet mozgatórugója és pénztárosa.
A drogot az unokája letartóztatásának ideje alatt is árulta.
A család tagjait elfogták és új pszichoaktív anyaggal visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatták ki, majd kezdeményezték a letartóztatásukat, amit a bíróság elrendelt.
Szigorúbb szabályok vonatkozhatnak majd a drogfogyasztókra és -terjesztőkre, valamint ideiglenes bezárással szembesülhet a jövőben az az üzlet, amelyben egy éven belül legalább második alkalommal követnek el kábítószer-bűncselekményt. Horváth László a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos benyújtotta a kábítószer előállításának, használatának, terjesztésének és népszerűsítésének tilalmával összefüggő törvénymódosításokat kezdeményező javaslatot kedden a parlamentnek. A kormánybiztos szerint a drogellenes törvényjavaslat elfogadásával, a folyamatos rendőri jelenléttel és széles társadalmi összefogással sikeresen felszámolják a kábítószer-kereskedelmet.
Az Országgyűlés honlapjára felkerült törvényjavaslat rögzíti:
a kormány zéró toleranciát hirdetett a kábítószerek ellen, és célja a kábítószer és az illegális tudatmódosító szerek használatának, terjesztésének és népszerűsítésének teljes felszámolása.
Az előterjesztés szerint a „kábítószer súlyosan károsítja az egészséget, megöli az embereket, bűncselekményekhez, balesetekhez, a közbiztonság általános romlásához, tragédiákhoz vezet”.
A javaslat szerint a jövőben a rendőrség legfeljebb 72 órára őrizetbe veheti a közterületen vagy nyilvános helyen tartózkodó, módosult tudatállapotban lévő személyeket, különösen abban az esetben, ha másokat súlyosan zaklató vagy a köznyugalmat súlyosan sértő módon viselkednek, vagy ha visszatérően kell velük szemben intézkedni, illetve ha nem működnek együtt a kijózanító állomás vagy az egészségügyi intézmény személyzetével.
Az őrizet akkor szűnik meg, ha a kezelőorvos nyilatkozik, hogy az érintett a továbbiakban egészségügyi ellátást nem igényel, ha szabálysértési vagy büntetőeljárási kényszerintézkedést rendelnek el, vagy ha letelik a 72 óra.
Az indítvány azt is lehetővé tenné, hogy a kábítószer-kereskedőtől előállításakor elkobozhassák vagyonelemeit, így a járművét, eszközeit, berendezéseit és akár ingatlanjait.
Az is lehetővé válna, hogy a kábítószer-kereskedőkkel szemben alkalmazzák a kitiltás büntetést, azaz egy vagy több településről, illetve az ország meghatározott részéből ki lehetne tiltani az erre ítélt elkövetőket akár öt évre.
Korlátlanul enyhíthetővé válna azon kábítószer-fogyasztók büntetése, akik hajlandók megnevezni a hatóság előtt a terjesztőként, illetve kereskedőként közreműködő személyeket. Az elterelés jogintézményét viszont leszűkítenék,
ez a jövőben csak annak lenne elérhető, aki a hatóság előtt feltárja az elkövetés körülményeit, illetve hajlandó megnevezni a kábítószer-kereskedőt, akitől vásárolt.
Az eltereléssel azonban legfeljebb két alkalommal lehetne élni, ezt követően valamennyi esetben a szigorúbb büntetőjogi felelősségre vonással kellene számolni.
A kábítószerekkel és az új pszichoaktív anyagokkal kapcsolatos bűncselekményekre kiterjesztenék a jegyző általi ideiglenes üzletbezárás lehetőségét, így a jövőben, ha egy üzletben egy éven belül legalább második alkalommal követnek el kábítószer-bűncselekményt, akkor a települési jegyzőknek kötelezően el kell rendelnie az üzlet ideiglenes bezárását legalább hat hónapra, legfeljebb egy évre. Azt is rögzítenék, hogy a bezárás okáról az üzlet bejáratán írásos tájékoztatót kell elhelyezni, kívülről is jól látható módon.
Horváth László egy sajtótájékoztatón elmondta: a rendőrség több mint 1300 esetben rendelt el büntetőeljárást, csaknem 150 kereskedő került rendőrkézre, több száz millió forint értékben több ezer adag kábítószert és jelentős mennyiségű készpénzt foglaltak le. A kormánybiztos azt is jelezte, hogy a sikeres akcióknak köszönhetően a kábítószer ára emelkedett, ami csökkenti a hozzáférhetőséget.
Az alaptörvény módosításával, a törvénycsomag elfogadásával, a folyamatos rendőri jelenléttel és széles társadalmi összefogással sikerre fogjuk vinni célunkat, ami nem lehet más, mint a kábítószer-kereskedelem felszámolása
– jelentette ki a kormánybiztos.