Krausz Gábor
Bűncselekmény lehet az ügylet hátterében.
Forrás: ATV / YouTube
Már a rendőrség asztalán van az a feljelentés, amelyet Tényi István tett különösen nagy vagy azt meghaladó értékre elkövetett tartozás fedezetének elvonása bűntett gyanújával. Tényi arra a keddi tényfeltáró cikkre hivatkozott, amelyben megírták, hogy Bige László baloldali milliárdos folyamatosan menti ki a cégvagyont a csődközeli állapotba került vállalatából, a kétszázmillió eurós kötvényt kibocsátó Nitrogénművek Zrt.-ből. Értesüléseik szerint akár az ötmilliárd forintot is elérheti a társaságból kiszedett pénz és vagyon értéke.
Az üggyel összefüggésben a Magyar Nemzet megkeresett egy büntetőügyvédet.
Bérdi Zsolt a Magyar Nemzetnek elmondta: bünteti a törvény, ha valaki az írásbeli szerződés alapján fennálló követelés fedezetéül szolgáló vagyont részben vagy egészben elvonja, és ezzel a tartozás kiegyenlítését akárcsak részben meghiúsítja.
Az ügyvéd hozzátette: ez szándékos bűncselekmény, vagyis az elkövetőnek tisztában kell lennie azzal, hogy a cége bajban van, a fedezet pedig maga a gazdasági társaság. – Ha valaki kötvényt bocsát ki, akkor valamilyen fedezetet kell adnia arra az esetre, ha mégsem tudna fizetni. Ha nem lenne fedezet, senki nem adna kölcsön – tette hozzá Bérdi Zsolt. Hangsúlyozta, hogy Bigének fedezetként meg kellett jelölnie bizonyos vagyonelemeket, a kötvényesek pedig adott esetben élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy meghatározott százalékban tulajdonosok lesznek. Azonban, ha a fedezetet a cég tulajdonosa eltünteti, az azt a célt szolgálja, hogy ne kerüljön a kötvényesek tulajdonába – tette hozzá az ügyvéd. Elmondta azt is: a tulajdonosnak tisztában kell lennie azzal is, hogy a cég nem termel annyi pénzt, hogy ő a hitelezőket határidőben ki tudja fizetni.
Ilyenkor fordul elő, hogy a vállalkozásból „kitologatják” a fontosabb, értékesebb olyan vagyonelemeket, amiből a bajba jutott tulajdonos pénzt tud csinálni.
Bérdi Zsolt elmondta, ha Bige László ügyében elindul a nyomozás, biztosan könyvvizsgálónak kell megállapítania, hogy a cégének jelenlegi működése abba az irányba mutatott, hogy veszteséges, vagy veszteséges lesz és nem tudja visszafizetni azt a kötelezettséget, amit írásban vállalt.
– A felelősségre vonáshoz azt a nyomozás során bizonyítani kell, hogy Bige vagyonelemet akart kimenteni azért, hogy a kötvényesek ne jussanak a pénzükhöz – magyarázta az ügyvéd, aki elmondta azt is, ennek a bűncselekménynek a büntetési tétele akár öt év szabadságvesztés is lehet.
Ahogy arról beszámoltunk, az ügy háttere, hogy a Nitrogénműveknek idén májusban jár le egy kétszázmillió eurós – mai árfolyamon nyolcvanmilliárd forintnyi – kötvénye, aminek visszafizetésére feltehetően nincs pénze. A cég 2013-ban bocsátott ki nemzetközi kötvényt, ám az ahhoz kapcsolódó merész üzleti tervek nem teljesültek. A kötvényt aztán a cég refinanszírozta, vagyis a vállalásait úgy teljesítette, hogy egy újabb, kétszázmillió eurónyi, hét százalékot fizető kötvényt bocsátott ki. A kötvényről általánosságban tudni kell, hogy kibocsátója kamatot fizet, lejáratkor pedig maga a névérték is vissza jár a hitelezőknek. Ha a csődközelben lévő Nitrogénművek a határidőig nem tudja visszafizetni adósságait, akkor vagy újra hitelt vesz fel, vagy haladékot kér a kötvényesektől.
A Bige László-féle cégbirodalom vagyonkimentésének körülményeit feltáró írásunkban több olyan forrást is sikerült megszólaltatnunk, aki rálát a Nitrogénművek működésére, ahogy a vállalat néhány hitelezőjével, kötvényesével is beszéltünk.
A név nélkül nyilatkozó érintettek közül többen is megerősítették a vagyonkimentési próbálkozásról szóló információinkat. Úgy tudjuk, az akció egyik formája, hogy megpróbálják kivonni a vagyonelemeket: a vállalat például értékesített egy kamionparkolót, a vevő pedig a Bige család tulajdonában lévő másik cég volt.
Megírtuk azt is: egyik általunk megkeresett kötvényesnek sincs tudomása arról, hogy a Nitrogénművek tavaly mekkora veszteséget hozott össze, de arról sem tájékoztatták őket, jelenleg mit mutatnak a számok. – Az idő már meglehetősen szorít minket, de egyelőre nem született megállapodás, és azt sem lehet tudni, miként változnak majd a kondíciók – fogalmazott az egyik kötvényes. Nem egy hitelező egyébként attól tart, mire a cég a fizetésképtelensége miatt a felszámolás sorsára jut, addigra a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) is jogi csatát vívó Bige László nem hagy annyi vagyont a vállalatban, amiből végül hozzájuthatnak a pénzeikhez.
Ilyen körülmények között talán jobban érthető az, amiről a Metropol a napokban írt. A lap cikke szerint a korábban Márki-Zay Pétert támogató Bige László legalább százmillió forintos támogatást adott Magyar Péteréknek, az összeget Svájcon keresztül juttatták el a Tisza Párt környezetébe. Az értesülést azóta sem cáfolták. A Nitrogénművek belső ügyeire rálátó egyik forrásunk szerint a műtrágyakirályként is emlegetett nagyvállalkozó nem véletlenül támogathatta a tiszás kört.
Mint fogalmazott: a baloldali milliárdos feltehetően abban bízik, hogy a pártfinanszírozásnak ez az átláthatóságot kerülő módja egy esetleges kormányváltás után számára kedvező fordulatot és előnyös üzleti környezetet hozna.
A Metropol információi szerint az elmúlt két hétben 9 számjegyű, azaz legalább 100 millió forintnyi támogatást adott Bige László baloldali milliárdos Magyar Péternek.
A hatalmas összeg svájci „mellékvágányról” érkezett, egy a Tisza párthoz szorosan kötődő szervezet bankszámlájára. Az ügylet lebonyolításában Magyar Péter egyik kedvenc pénzügyese, bizonyos Bárdos Barnabás segédkezett, akinek neve a Vogel Evelyn- Hanzel Henrik féle hangfelvételekről lehet ismerős. Bárdos már az indulástól, a később eltávolított Farkas Dezsővel közösen felügyelte a pénzügyeket, Hanzel fontos és kihagyhatatlan emberként beszélt róla.
A 9 számjegyű, Svájcból érkező „támogatás” különböző pénzügyi körök érdeklődését is felkeltheti, hiszen eddig a piac úgy tudta, hogy Bige László vállalkozásai nincsenek túl jó állapotban, a cégcsoport finanszírozása körül sok a kérdőjel, ugyanis a Nitrogénművek Zrt. jelentősen el van adósodva. Ráadásul a vállalkozásnak idén májusban lejár egy 200 millió eurós kötvénye is, aminek visszafizetésére a Telex információi szerint a cégnek nincs pénze. A baloldali hírportál annak a lehetőségét sem zárta ki, hogy a Bige-féle cég végül csődöt jelent. Nem zárható ki, hogy a 9 számjegyű adomány Magyar Péternek valamiféle nagyszabású pénzügyi manőver része.
Bige László nem először próbál meg szorult helyzetében politikai egérutat találni, pénzügyi nehézségeivel hozták összefüggésbe azt is amikor támogatta Márki-Zay 2021-22-es kampányát. A korábbi baloldali miniszterelnök-jelölt előbb ötmillió forintot, aztán 2022 januárjában már 10 millió forintnyi támogatást ismert be nyilvánosan Bigétől.
A Magyar Péter zsebébe most minimum 100 millió forintot beletevő milliárdos, Gyurcsányék korábbi pénzembere egy elképesztő luxuserődben él Nyíregyháza közelében egy vadaspark közepén. Bige birtokát vizesárok rendszer és egy quadokkal felszerelt őrszázad védi, van itt helikopter leszálló, saját vadaspark és tórendszer hidakkal.
Bige László 1958-ban született Nagyváradon. Elsőként sportmárkák emblémáit kezdték el pólókra szitázni, saját elbeszélése szerint a hamisított pólókból éjjelente akár ezret is készítettek, így az akkori havi fizetés ötszörösét is megkereste. Bige ezután nagyobb sebességre kapcsolt, és nemcsak ruhákkal, hanem vegyipari anyagokkal, műtrágyával, mosószerrel és üvegipari alapanyagokkal, valamint autógumival is kereskedett. Szocialista kapcsolatai révén ő lett a romániai Caola kizárólagos forgalmazója, 1996-ban már ő bonyolította le a legnagyobb forgalmat a vegyiparban Magyarország és Románia között. Már milliomosnak számított, amikor 1996-ban sor került a Tisza Menti Vegyiművek privatizációjára. Bige ekkor levelet írt a miniszterelnök Horn Gyulának, aki szólt Csiha Judit privatizációs miniszternek, hogy kapja meg a Tiszamenti Vegyi Műveket. Medgyessy Péter volt MSZP-s miniszterelnökkel is szoros barátságot ápolt, több alkalommal tanúk előtt Péterkémnek nevezte az akkori kormányfőt. Gulyás Mártonnak adott interjújában azt sem titkolta, hogy a baloldali elit minden fontosabb tagjával vadászott már.