Krausz Gábor
Kollár Kinga örülhet.
Több tucat kórház és rendelőintézet – köztük a szolnoki Hetényi Géza kórház – felújítását állította meg a Tisza Párt és Brüsszel „sunyi alkuja” – jelentette ki a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára vasárnap Szolnokon, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet előtt tartott sajtótájékoztatón.
Takács Péter, azt mondta: „Az idehaza eddig méltán ismeretlen” Kollár Kinga, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője „arcpirító módon”, a magyar emberek kárán örvendezve tett vállalhatatlan kijelentéseket az Európai Parlamentben, és „bizony elhagyta a száját, hogy megköttetett egy sunyi alku” Brüsszel és a Tisza Párt, Magyar Péter, Ursula von der Leyen és Manfred Weber között. Ennek következtében ötven magyar kórház felújítását blokkolja az Európai Unió és „Brüsszel Péter” – fogalmazott az államtitkár.
Mint mondta,
Takács Péter ígéretet tett arra, hogy az érintett kórházak listáját közzéteszi a Facebook-oldalán. Közlése szerint tavaly nyáron „Brüsszel emberei” bejárták a magyar kórházakat, és már akkor feltűnt, hogy az uniós helyreállítási és ellenállóképességi eszköz projekt (RRF) keretében felújítandó intézményeket járták végig. Hozzátette: Szolnokon is megfordultak a Hetényi Géza kórházban, az intézmény 8,4 milliárd forint fejlesztési forrástól esett el Brüsszel és a Tisza Párt „sunyi alkujának köszönhetően”.
Takács Péter szerint ezzel nem a kormánnyal, a Fidesszel „szúrtak ki”, hanem a magyar kórházakkal, a magyar orvosokkal, szakdolgozókkal és mentősökkel, akiknek a munkakörülményeit javították volna ezekből a forrásokból és amit a legfelháborítóbbnak nevezett, hogy a magyar betegekkel toltak ki. A magyar betegeknek joga van ahhoz, hogy megfelelő infrastrukturális körülmények között gyógyuljanak – hangsúlyozta a politikus, aki szólt arról is, hogy
Kitért arra is, hogy nagyon sok egészségügyi fejlesztés van, „900 milliárd forintnyi fejlesztés jött volna az egészségügyre”, emellett számos útépítés, úthálózatbővítés, vasúti fejlesztések, ipari park fejlesztés nem valósulhatna meg. Ez az európai fejlesztési és felzárkózás alap terhére kerülne elszámolásra, amire közös hitelt vett fel az Európai Unió – mondta, megjegyezve: a magyar emberek, a magyar családok ezt a hitelt már törlesztik, miközben politikai alapon a beruházásokhoz szükséges forrásokat a Tisza Párt és Brüsszel „ármányos alkuja” miatt folyamatosan blokkolják.
Takács Péter egy kérdésre válaszolva azt mondta: „a helytartó személye változik, de a gazda ugyanaz marad”. „Átvették a stafétát Dobrev Klárától, a Momentumtól, Cseh Katalintól, most éppen a helytartót úgy hívják, hogy Magyar Péter, ő nem a magyarok embere, hanem Brüsszel embere”– jelentette ki. Megfogalmazása szerint Kollár Kinga hosszú évek óta Brüsszelben dolgozik, a brüsszeli elitet szolgálja ki, „ő most papíron magyar képviselő, de ő ugyanazokat a gazdákat szolgálja, akiket eddig”.
Hozzátette: Ursula von der Leyen is egyértelműen megmondta januárban, hogy Magyarország minden egyes, az unió által támasztott feltételt jogilag teljesített és mindössze politikai okai maradtak annak, hogy nem érkeznek a források. Ezek a politikai okok pedig a gyermekvédelmi törvény és az, hogy a migrációs paktumot nem vagyunk hajlandóak végrehajtani – jegyezte meg. Egy nemzeti szuverenista kormány soha nem adná a nevét ahhoz, amit Magyar Péterék parancsra végrehajtanak. „Mi nem fogjuk végrehajtani a migrációs paktumot és nem fogunk engedni a gyermekek védelméből sem!” – mondta.
Egy újabb válaszolva kérdésre azt mondta: a fideszes EP-képviselők nagyon sok mindent elértek az elmúlt tizenöt évben, számtalan európai uniós forrás került Magyarországra. Az Európai Néppárt megtéveszti a saját szavazóit, egy jobboldali pártkonglomerátumnak tűnnek, ám az országukban begyűjtött szavazatokat az Európai Parlamentben áttolják balra, ezért nem véletlen, hogy a Fidesz szakított vele. Hozzátette: Európában is lehet látni, hogy a patrióta szuverenista kormányok erősödnek.
Az államtitkár szólt arról is, hogy a magyar kormány a magyar egészségügyi ellátórendszerbe jelentős forrást tett. 360 milliárd forint az éves hatása a történelmi léptékű orvosi béremelésnek, ezzel megszüntették a hálapénzt. Továbbá 240 milliárd forint a szakdolgozók, az ápolók, a dietetikusok, a gyógytornászok béremelése – számolt be, megjegyezve: ez a kettő együtt 600 milliárd forint évente. Ezen felül 100 milliárd forint ment a budapesti kórházfelújítási programba – mondta, majd felsorolta a felújított budapesti és vidéki kórházakat, az egészségügyben megvalósult digitális fejlesztéseket. Kiemelte: ezek az eredmények magukért beszélnek, több ezer milliárd forintról van szó, „sajnálatos hogy ez a 900 milliárd nem érkezik meg egyelőre Magyarország számára”.
Takács Péter azt is mondta, hogy el fogják hozni az összes forrást, ami a magyar kórházaknak és a magyar embereknek jár, ebben a küzdelemben rájuk számíthatnak a választók. Elkötelezettek, hogy a magyar kórházak infrastrukturális állapota javuljon.
Kollár Kinga a Tisza párt EU képviselője arról beszélt az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának ülésén, hogy Brüsszel sikeresen tartja vissza az uniós forrásokat. Szerinte ennek az a legfőbb pozitívuma, hogy rosszabbul megy a magyaroknak, ami népszerűséget hoz nekik. Kollár úgy fogalmazott: „Azt kell mondanom, hogy (a jogállamisági eljárás) nagyon hatékonynak bizonyult, mert megközelítőleg 21 milliárd eurót függesztettek fel, és ebből egymilliárd már el is veszett a magyarok számára. És ennek nagyon súlyos hatása volt a magyar államra, mivel nem tud befektetni a közszolgáltatásokba. Természetesen nem tudja támogatni a magyar gazdaságot, és nem tud extra szociális szolgáltatásokat nyújtani az embereknek. Úgy értem, csak hogy pár példát hozzak, az RRF-programból ötven kórházban lehetett volna felújítást végezni, amiből nem lett semmi.” Kollár összegzésként megismételte: „Nyugodtan mondhatjuk, hogy a kondícionalitási eljárás nagyon hatékony, nagyon hatékonyan befolyásolja a magyarok mindennapi életét.” A Tisza Párt uniós képviselője ezt követően politikai értékelésbe fogott, és azt mondta: Most ami ennek a pozitív oldala: a magyar emberek romló életminősége erősítette az ellenzéket. És emiatt én nagyon pozitív vagyok a ’26-os választásokkal kapcsolatban.
Vagyis: Ez egy beismerése annak, hogy Magyar Péter és a Tisza Párt a brüsszeli politikát támogatva abban érdekeltek, hogy minél több pénz vegyenek el Magyarországtól, hogy minél rosszabb legyen a magyaroknak, mert azt remélik, hogy így ők kerülnek hatalomra, vagyis brüsszeli bábkormánya lenne Magyarországnak. A Tisza Párt ennek érdekében összeesküdött Brüsszellel Magyarország és a magyarok ellen. Brüsszelből tudatosan létrehoztak Magyarország elleni erők egy politikai alakzatot, amit támogatnak pénzzel, cserébe azt várják, hogy a Magyarországtól elvett pénzektől Ukrajna EU-csatlakozásáig mindenben a brüsszeli nótát fújják a Tisza Párt tagjai.