Létrehozva: 2025.03.01.

Zelenszkij végképp csapdába esett?

Van-e esélye, hogy kijöjjön belőle?

A tárgyalást követően a két elnök közös sajtótájékoztatót tartott volna, de a feszült hangvételű megbeszélést követően a Fehér Ház közölte, hogy elmarad. Trump azt üzente Zelenszkijnek, hogy majd akkor menjen vissza Washingtonba, ha készen áll a békére.

Ezt követően adott interjút Zelenszkij a Fox News Special Report című műsorában. Bret Baier műsorvezető azon kérdésére, miszerint tartozik-e bocsánatkéréssel Donald Trumpnak az Ovális Irodában történtek után, Zelenszkij nem válaszolt közvetlenül. Az interjú során azonban hangsúlyozta, hogy

tiszteli Donald Trumpot, és hálásan megköszönte neki és az Egyesült Államoknak az eddig nyújtott támogatást is.

Volodimir Zelenszkij úgy vélte, hogy országa és az Egyesült Államok stratégiai partnerek, akiknek nagyon őszintének és közvetlennek kell lenniük egymással, majd hozzátette, hogy véleménye szerint bizonyos dolgokat a nyilvánosság kizárásával kell megvitatni.

Remélem, hogy az elnök (Donald Trump) a mi oldalunkon áll, ez nagyon fontos abból a szempontból, hogy megállítsuk Putyint” – fogalmazott, és azt is megjegyezte, hogy nem tudja és nem akarja megváltoztatni az ukránok attitűdjét az oroszok irányában. „Ők gyilkosok a számunkra” – jelentette ki.

Arra a kérdésre, hogy egyetért-e Donald Trumppal abban, hogy ő – Volodimir Zelenszkij – soha nem írna alá megállapodást közvetlenül Vlagyimir Putyinnal, azt mondta, hogy ez nem igaz – írja az MTI.

Kijelentette, hogy Ukrajna békét akar és lesznek tárgyalások, de az asztalnál Ukrajnának, Oroszországnak, az Egyesült Államoknak és Európának kell helyet kapnia. Hozzátette, hogy „készen állunk a békére, de erős pozícióban kell lennünk, ami erős hadsereget jelent, a partnereinket a mi oldalunkon és biztonsági garanciát”.

Volodimir Zelenszkij arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e lemondani, azt mondta, hogy csak az ukrán emberek dönthetnek az elnökükről.

„Elnök úr, gondolja, hogy a mai nap után megmenthető a kapcsolata Donald Trumppal?” – kérdezte Zelenszkijtől Bret Baier. „Természetesen igen” – válaszolta Zelenszkij, majd hozzátette: „Mert a kapcsolatok többről szólnak, mint két elnökről”. Megjegyezte, hogy a két ország közötti „történelmi kapcsolatokról” van szó, valamint „a két nép közötti erős kapcsolatokról”.

Ezért kezdtem köszönetet mondani az önök népének a mi népünk részéről. Az önök népe segített megmenteni a mi népünket” – mondta az ukrán elnök.  Az interjú Zelenszkij szavaival zárult.

„Hálásak vagyunk, és sajnáljuk ezt”

– fogalmazott az ukrán elnök, hozzátéve: Ukrajna csak erős kapcsolatokat akar az Amerikai Egyesült Államokkal.

Volodimir Zelenszkij magyar idő szerint szombaton délelőtt elhagyta az Egyesült Államokat. Ezzel úgy fest, hogy biztosan nem írják alá azt az ásványkincs-megállapodást, amelyet eredetileg pénteken hagytak volna jóvá Washingtonban. Az ukrán elnök következő célállomása az Egyesült Királyság lesz, ahol várhatóan Európa vezetői további támogatásukról fogják biztosítani őt.

Mint arról beszámoltunk, magyar idő szerint péntek este tartották Trump és Zelenszkij közös sajtótájékoztatóját, amelyen példátlan események zajlottak le. A történtekről nem sokkal később Orbán Viktor miniszterelnök is véleményt mondott. Utóbb pedig az is kiderült: a felek közt annyira megromlott a viszony, hogy az Egyesült Államok elnöke teljesen leállíthatja Ukrajna katonai támogatását is.

A sajtótájékoztatót után az angolszász lapok egy része még nem zárta ki azt, hogy mégis megkötik a ritkaföldfémekről szóló megállapodást. Zelenszkij ugyanis nem hagyta el rögtön Washingtont, más programjai is voltak még betervezve a látogatás részeként (bár ezek közül volt, amit utóbb lemondtak). De a Fehér Ház után meglátogatta például a washingtoni ukrán közösséget is, amiről utóbb a közösségi oldalán is posztolt.

Mostanra azonban egyértelművé vált, hogy egyelőre nem lesz megállapodás Volodimir Zelenszkij és Donald Trump közt. A BBC ugyanis nemrég közölte:

az ukrán elnök elhagyta Washingtont, és már landolt is az Egyesült Királyságban, ahol számos európai ország vezetőivel találkozni fog.

A The Kyiv Independent szerint az ukrán elnök gépét még a FlightAware repüléskövető oldalon is lehetett látni egy ideig: az oldal adatai szerint ez  a gép keleti parti idő szerint este 10.53-kor szállt fel az Egyesült Államokban, és helyi idő szerint 11.03-kor landolt a londoni Stansted reptéren.

Donald Trump után Európától kérhet támogatást Ukrajna elnöke

Az európai állam- és kormányfők – Orbán Viktort leszámítva, aki az amerikai elnök mellett foglalt állást – a fehér házi csörte után egybehangzóan támogatásukról biztosították az ukrán elnököt az X-en (Volodimir Zelenszkij ezeket a nyilatkozatokat egyenként köszönte meg a saját oldalán).

A BBC csokorba gyűjtött néhányat ezek közül a nyilatkozatok közül:

  • Emmanuel Macron francia elnök (aki a hét elején találkozott Trumppal) úgy fogalmazott: „Van egy agresszor: Oroszország. Van egy áldozat: Ukrajna. Jól tettük, hogy három évvel ezelőtt segítettünk Ukrajnának és szankcionáltuk Oroszországot – és ezt továbbra is így kell tennünk.”
  • Olaf Scholz, a hamarosan leköszönő német kancellár közölte: „Senki sem akarja jobban a békét, mint az ukránok”, hozzátéve, hogy „Ukrajna számíthat Németországra – és Európára”;
  • Giorgia Meloni olasz miniszterelnök azt írta, hogy egy„azonnali csúcstalálkozóra” van szükség „az Egyesült Államok, Európa és a szövetségeseik között az aktuális problémák, elsősorban az ukrajnai háború megvitatására. Leszögezte azt is, hogy éveken át védelmezték Ukrajnát, és közölte, hogy „az elkövetkező órákban javasolni fogja a partnereknek a csúcstalálkozó összehívását.
  • Keir Starmer brit miniszterelnök még nem nyilatkozott ugyan, de a a kormányfői hivatal szóvivője szerint már beszélt Trumppal és Zelenszkijjel is. A közlemény szerint Starmer „továbbra is rendíthetetlenül támogatja Ukrajnát, és mindent megtesz a tartós béke felé vezető út megtalálásáért” (utóbb azt is kiderült, hogy az ukrán elnök még szombat délután találkozik a brit kormányfővel).
  • Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig úgy nyilatkozott: „Ön soha nincs egyedül, kedves elnök úr. Továbbra is együtt fogunk dolgozni Önnel az igazságos és tartós békéért.”

A nyilatkozatok mellett hamarosan a cselekvésre is lehet alkalom: vasárnap ugyanis számos európai állam vezetői összeülnek Londonban. Ezt a találkozót még korábban, a fehér házi eset előtt kezdeményezte a brit miniszterelnök. A megbeszélésén várhatóan Európa vezető katonai hatalmai lesznek ott (bár a pontos résztvevők listájával kapcsolatban nem fogalmaztak teljesen egyértelműen, az biztosnak tűnik, hogy Magyarország nem képviselteti magát a találkozón).

Zelenszkij szerint később megköthetik a megállapodást, Trump és Putyin kapcsolatáról is beszélt

A BBC szerint a londoni landolás után az ukrán elnök ismét nyilatkozott, és közölte: a fehér házi „kemény párbeszéd” ellenére megmaradt Ukrajna és az Egyesült Államok stratégiai partnersége.„Amerika segítsége létfontosságú volt a túlélésünkhöz, és ezt szeretném elismerni. A kemény párbeszéd ellenére továbbra is stratégiai partnerek maradunk. De őszintének és egyenesnek kell lennünk egymással, hogy valóban megértsük közös céljainkat” – írta az X-en Zelenszkij, bár hozzáfűzte: „Szeretném, ha az Egyesült Államok határozottabban kiállna mellettünk.”

Az ukrán elnök azt is közölte: Ukrajna „kész aláírni” a ritkaföldfémekre vonatkozó megállapodást, de továbbra is amerikai biztonsági garanciákat követel. „A biztonsági garanciák nélküli tűzszünet veszélyes Ukrajna számára” – fogalmazott Zelenszkij. Hozzátette: Donald Trump amerikai elnök véget akar vetni a háborúnak, „de senki sem akarja jobban a békét, mint mi”, vagyis Ukrajna.

„A tűzszünet nem fog működni Putyinnal. Az elmúlt tíz évben 25 alkalommal szegte meg a tűzszüneteket. A valódi béke az egyetlen megoldás” – ismételte meg a fehér házi veszekedésen elhangzottakat az ukrán elnök, aki azt is hozzátette: Ukrajna nem tud változtatni az Oroszországgal kapcsolatos álláspontján. „Az oroszok gyilkolnak minket. Oroszország az ellenség, és ez a valóság, amivel szembe kell néznünk. Ukrajna békét akar, de ennek igazságos és tartós békének kell lennie. Ehhez erősnek kell lennünk a tárgyalóasztalnál” – fogalmazott.

Arra is kitért, hogy amerikai támogatás nélkül nehéz lenne folytatni az oroszok elleni harcot, ezért Ukrajna népe „egy határozott amerikai álláspontotakar látni. Hozzátette továbbá: „érthető”, hogy az Egyesült Államok párbeszédet akar folytatni Vlagyimir Putyinnal, „de az Egyesült Államok mindig is az erőn keresztül történő békéről beszélt [legalábbis Joe Biden elnöksége alatt – a szerk.]. És együtt erős lépéseket tehetünk Putyin ellen”.

Az ukrán elnök emellett egy posztot is közzétett a Telegram-oldalán, amelyben úgy fogalmazott:  fontos, hogy „Ukrajnát meghallgassák, és senki se feledkezzen el róla, sem a háború alatt, sem utána” […] Köszönöm támogatásukat ebben a nehéz időszakban, minden erőfeszítésüket Ukrajna és az ukránok érdekében, valamint segítségüket – nemcsak a diplomáciai és pénzügyi, hanem a politikai és imaközösségi segítséget is.”

„Szemünk láttára repedezik” a nyugati országok szövetsége

Mindeközben a Sky News is egy érdekes információt osztott meg a vasárnapra tervezett londoni csúcstalálkozóval kapcsolatban. A csatornának egy európai diplomáciai forrás – aki az elhangzott alapján az egyik balti ország diplomatája lehet – azt mondta:

a balti államok „nagyon elégedetlenek”, miután az Egyesült Királyság nem hívta meg vezetőiket az eseményre, és veszélyeztetve is érzik magukat emiatt.

A forrás szerint  azt, hogy Lettországot, Litvániát és Észtországot nem hívták meg az eseményre, Moszkva is észlelni fogja. Mint mondta, Oroszország és a három ország népe  „egyértelműen úgy fogja értékelni ezt, hogy az Egyesült Államok, de az Egyesült Királyság és Franciaország is kiárusított minket”.

A diplomáciai forrás hozzátette: a brit kormányfő a tervek szerint ugyan telefonbeszélgetést folytat majd a balti államok vezetőivel, de ez nem pótolja a személyes részvételt a csúcstalálkozón. „Valóban nagyon elégedetlenek vagyunk a balti vezetők meghívásának elmulasztása miatt” – mondta a forrás.

A diplomata azt is hozzátette, hogy mindeközben Norvégia, Finnország, Svédország és Lengyelország vezetői is ott vannak a meghívott közt – megjegyezve e ponton azt is, hogy a finnek és a lengyelek már kizárták, hogy saját csapatokkal járuljanak hozzá egy ukrajnai nemzetközi békefenntartó erőhöz, miközben a balti államok tagjai szívesen hozzájárulnának ehhez, de nem kaptak meghívást.

Mindeközben a BBC szintén úgy foglalta össze a friss, péntek este óta történt fejleményeket, hogy „A nyugati szövetség […] a szemünk láttára repedezik.” Ezzel kapcsolatban idézték Douglas Alexander brit kereskedelmi minisztert, aki a rádióműsorukban nemrég azt mondta: a fehér házi eset illusztrálja, hogy „…az a világ, amelyet az elmúlt 80 évben mindannyian megszokhattunk, megváltozott”.

Volodimir Zelenszkij washingtoni látogatása a kijevi rezsim teljes politikai és diplomáciai kudarca – jelentette ki Marija Zaharova Telegram-csatornáján. Az orosz külügyi szóvivő azt is közölte, hogy Zelenszkij képtelen felelősségérzetet tanúsítani, valamint megszállottan háborút akar folytatni Moszkvával és elutasítja a békét -írja a Magyar Nemzet.

 

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő. (Fotó: AFP/ Anadolu) Forrás: Anadolu via AFP/2021 Anadolu Agency

A neonáci rezsim vezetőjének, Zelenszkijnek a február 28-i washingtoni látogatása a kijevi rezsim teljes politikai és diplomáciai kudarca. Zelenszkij alkalmatlanságát, korrupcióját és szavahihetőségének hiányát az orosz fél minden szinten többször is hangoztatta – kezdte bejegyzését Zaharova.

Volodimir Zelenszkij és Donald Trump a Fehér Ház ovális irodájában. (Fotó: AFP/Saul Loeb) 

Az orosz külügyi szóvivő úgy fogalmazott:

A kijevi rezsim volt az, amely 2022 tavaszán elutasította a politikai és diplomáciai rendezésről szóló tárgyalások folytatását, hazugságokkal és manipulációval igazolva az ellenségeskedések folytatását és a nyugati katonai és pénzügyi segítség fogadását.

Az orosz külügyi szóvivő hozzátette: 

Zelenszkij a Washingtonban tanúsított felháborítóan bunkó viselkedésével megerősítette, hogy felelőtlen háborús uszítóként a legveszélyesebb fenyegetést jelenti a világközösségre. Mindenkinek rá kellene jönnie, hogy a terrorista vezető ilyen kirohanásai mennyire félreérthetetlenül hangzanak.

Zaharova szemérmetlen és cinikus embernek nevezte az ukrán elnököt, aki csak az általa bitorolt hatalom megőrzésének megszállottja, ezért elpusztította az ellenzéket, felépített egy totalitárius államot és kegyetlenül a halálba küldte polgártársai millióit.

A külügyi szóvivő úgy fogalmazott: 

A kijevi rezsim jelenlegi, egyre romló politikai körülményei között ez a figura képtelen felelősségérzetet mutatni, ezért megszállottan folytatja a háborút, elutasítja a békét, ami számára olyan, mint a halál.

Zaharova utalt a washingtoni találkozóra is. 

A nemzetközi politika és diplomácia történetében példátlan módon az amerikai elnök által a Fehér Házban Zelenszkijnek adott „kijózanító verés” is bizonyítja azoknak az európai vezetőknek a politikai gyengeségét és teljes erkölcsi leépülését, akik továbbra is támogatják a náci rezsim őrült, a valóságtól elrugaszkodott vezetőjét.

Az orosz külügyi szóvivő  szerint „Mint korábban, most is abból indulunk ki, hogy egy valóban igazságos és fenntartható béke csak az ukrán válság kiváltó okainak teljes felszámolásával lehetséges”.

Amint arról korábban beszámoltunk, a Donald Trump és Volodimir Zelenszkij Fehér Ház-i találkozója heves vitába torkollt, amely végén az Egyesült Államok elnöke az egész világ előtt kiosztott az ukrán elnököt. Trump bírálta az ukrán vezetőt, amiért szerinte visszaél az Egyesült Államok támogatásával, és nem mutat hálát az eddig nyújtott segítségért.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek