Bige László minimum 100 milliót adott Magyar Péternek

INSIDER
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.03.26.

Zelenszkij Oroszország megbüntetését követeli

A szankciós politika gyengülését is felemlegette.

Ukrajna az agresszor állammal szembeni szankciós politika gyengülésének tekinti az Egyesült Államok beleegyezését abba, hogy segítse Oroszországot mezőgazdasági termékeinek és műtrágyáinak a világpiacra juttatásában – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újságíróknak kedden Kijevben.

Az Egyesült Államok az Oroszországnak nyújtott ilyen jellegű segítségnyújtásáról szóló részt az a közlemény tartalmazza, amelyet az amerikai és az orosz fél közötti, szaúd-arábiai egyeztetés után adott ki a Fehér Ház. Az Ukrajnával és Oroszországgal külön-külön folytatott amerikai tárgyalások után az amerikai vezetés két szinte azonos közleményt tett közzé az ötödik bekezdés kivételével, amely az orosz mezőgazdasági termékekre és műtrágyákra vonatkozik. Ez a kitétel ugyanis hiányzik az Ukrajnával folytatott tárgyalásokról szóló közleményből – emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.

Zelenszkij magyarázata szerint a közlemények azért eltérőek, mert

Ukrajna nem tudott beleegyezni egy ilyen engedménybe Oroszországnak.

„Ez nem volt napirenden az ülés előtt. Tudomásunk szerint az oroszok vetették fel, hogy az Egyesült Államok nyújtson segítséget mezőgazdasági termékeinek exportjában. Nem egyeztünk bele abba, hogy ez szerepeljen a közös dokumentumunkban” – közölte az államfő. Szerinte ez a „pozíciók gyengülését és a szankciók enyhítését” jelenti. Az elnök ugyanakkor megjegyezte, hogy Ukrajna nem ismeri ennek a pontnak a részleteit, mivel Kijev képviselői nem voltak jelen az amerikai-orosz találkozón.

Zelenszkij leszögezte:

Ukrajna elvárja, hogy az Egyesült Államok megbüntesse Oroszországot, ha megszegi a megállapodás szerinti fegyverszünetet.

Szavai szerint a Fekete-tengert és az energiaszektort érintő tűzszünet megsértésének következményei nem szerepelnek a Fehér Ház által kiadott közleményekben, mivel Washington tart a megállapodások meghiúsulásától. „Megértem, miért. Azért, mert az amerikai fél nagyon szeretné, hogy ezek az első megállapodások ne hiúsuljanak meg, s ezért nem akartak részletekbe belemenni” – mondta. Közölte, hogy az ukrán küldöttség mindazonáltal megkérdezte az amerikai felet a tűzszünet megsértésének következményeiről. Hangsúlyozta, hogy

ha Kijev tűzszünetsértést tapasztal, „minden vonalon keresztül” felveszi a kapcsolatot az amerikai féllel,

és ismerteti vele azokat a tényeket és bizonyítékokat, amelyek igazolják a fegyvernyugvás orosz megsértését. Leszögezte, hogy Ukrajna álláspontja szerint a megállapodásokat tető alá hozó amerikai fél a fő felelős a tűzszünet ellenőrzéséért.

Szavai szerint ha az orosz fél bizonyítottan megszegi a megállapodást, akkor Kijev nyomásgyakorlást, újabb szankciókat és további fegyvereket fog kérni az Egyesült Államoktól. Zelenszkij közölte: az ukrán és az amerikai fél megállapodott abban, hogy hamarosan újabb konzultációs fordulót tartanak.

Megállapodott Ukrajna és Oroszország egy részleges, a Fekete-tenger területére vonatkozó tűzszünetről az amerikai kormány szerint.

A Fehér Ház közleménye szerint az amerikai tárgyalódelegáció külön-külön megállapodott a háborúzó felekkel abban, hogy

biztosítják a biztonságos kereskedelmi hajózás lehetőségét a Fekete-tengeren,

tartózkodnak az erőszak alkalmazásától, és nem fognak kereskedelmi hajókat katonai célokra használni – hívta fel rá a figyelmet a Euronews.com.

Ukrajna saját közleményt adott ki a tárgyalások eredményeiről, ebben nagyon hasonlóan fogalmaztak, mint az amerikaiak. Ebben hozzáteszik még azt is, hogy az orosz hadihajóknak a Fekete-tenger keleti részén kívüli mozgását Ukrajna biztonsága elleni fenyegetésként fogják kezelni.

A közleményben kiemelték, hogy Ukrajna és Oroszország is beleegyezett abba, hogy intézkedéseket dolgozzanak ki a már korábban elfogadott, az energetikai létesítményekre vonatkozó tűzszünet érvényesítésére. A felek között nem volt egyetértés a megállapodás pontos tartalmáról, így

nem szűntek meg teljesen a támadások az ukrán és az orosz energetikai infrastruktúra ellen.

A legfőbb vitatott kérdés az, hogy mik számítanának tiltott célpontoknak.

Donald Trump amerikai elnök a hétfői tárgyalások után azt mondta, hogy a területi vonalak és a dél-ukrajnai zaporizzsjai atomerőmű esetleges amerikai tulajdonlása is a megbeszélések részét képezte.

Az Egyesült Államok után a Kreml is közleményt adott ki az egyeztetésekről.

Az orosz és az amerikai fél a két ország elnökének megállapodásával összhangban Rijádban megállapodott abban, hogy

biztosítja a fekete-tengeri kezdeményezés végrehajtását

– közölte kedd este honlapján a Kreml.

Az ukrán védelmi minisztérium is beszámolt a rijádi konzultáció eredményeiről.

További technikai egyeztetésekre van szükség a fekete-tengeri hajózás biztonságára és az energiaszektor elleni támadások megállítására vonatkozó megállapodások végrehajtásához – közölte Rusztem Umerov védelmi miniszter kedden, miután befejeződött Rijádban az ukrán-amerikai kétoldalú konzultáció.

Hamarosan aláírhatják az Egyesült Államok és Ukrajna közötti, kritikus ásványi anyagokra vonatkozó bevételmegosztási megállapodást Donald Trump szerint.

Az amerikai elnök hétfőn bejelentette, hogy még közelebb kerültek az álláspontok Ukrajnával a ritkaföldfémekről és

hamarosan aláírják a megállapodást

– számolt be a Reuters.

Donald Trump a kabinetjével folytatott találkozón újságíróknak azt is elmondta, hogy

arról is tárgyalásokat folytat az Egyesült Államok Ukrajnával, hogy

amerikai vállalatok tulajdonrészt szerezhessenek ukrán erőművekben.

Február végén Volodimir Zelenszkij Washingtonba utazott, ám akkor nem írták alá a felek az ásványkincsekről szóló szerződést, mivel a megbeszélés zátonyra futott és felszólították az ukrán elnököt, hogy hagyja el a Fehér Házat.

Az Egyesült Államok és Ukrajna közötti legújabb egyeztetés Szaúd-Arábiában vasárnap éjszaka véget ért, hétfőn pedig Moszkvával is elkezdődtek a tárgyalások.

Több mint 12 órán keresztül tárgyalt hétfőn az amerikai és az orosz delegáció a szaúd-arábiai Rijádban, ahol a tárgyalások megkezdése óta először voltak egyszerre jelen Oroszország és Ukrajna küldöttei. Háromoldalú megbeszélésre ennek ellenére sem került sor, ugyanis Washington külön-külön tárgyalt Kijevvel és Moszkvával. Az amerikai és az ukrán delegáció még vasárnap ült tárgyalóasztalhoz, azonban az orosz–amerikai egyeztetést követően újabb fordulóra kerül sor kedden délelőtt.

A amerikai–orosz tárgyalást követően az orosz delegáció egyik tagja, Grigorij Karaszin, a Szövetségi Tanács nemzetközi bizottságának vezetője a TASZSZ-nak elárulta, hogy az amerikai féllel folytatott párbeszéd egyáltalán nem volt könnyű, de számos problémát megvitattak, így mindkét állam számára nagyon hasznosnak bizonyult a találkozó.

„Mindent megbeszéltünk, gazdag, kényelmetlen párbeszéd folyt, de nagyon hasznos volt számunkra és az amerikaiak számára is. Sok probléma került megvitatásra. Természetesen nem mindent sikerült megoldani, nem mindenben sikerült megállapodni, de az, hogy ilyen beszélgetésre került sor, úgy tűnik, nagyon időszerű, tekintettel az új kormány és az új politikusok érkezésére, akik eljöttek a szakértői csoportok találkozójára”

– közölte Karaszin.

A Szövetségi Tanács nemzetközi bizottságának vezetője azt is elárulta, hogy az Oroszország és az Egyesült Államok közötti tárgyalások a nemzetközi közösség, köztük az ENSZ és az egyes országok részvételével folytatódnak. „Folytatni fogjuk, bevonva a nemzetközi közösséget is, mindenekelőtt az ENSZ-t és az egyes országokat. Általánosságban az a benyomás maradt, hogy ilyen konstruktív párbeszédre van szükség. Az amerikaiak is érdekeltek ebben” – fogalmazott az orosz delegáció tagja.

Sajtóértesülések szerint az Egyesült Államok és Oroszország a megbeszélés részleteiről kedden délelőtt 9 órakor tettek volna közzé közös nyilatkozatot, ám nem sokkal később a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov cáfolta a hírt.

„Végül is már technikai tárgyalásokról beszélünk. A technikai tárgyalások a részletekben való elmélyüléssel járó tárgyalások, így természetesen ezek tartalmát nem hozzák nyilvánosságra. Ezt nem is kell elvárni”

– mondta Peszkov, hozzátéve, hogy még most fogják elemezni a tárgyalások eredményét, így csak azután tudnak bármiféle egyetértésről beszámolni.

A Kreml szóvivője a Donald Trump és Vlagyimir Putyin közötti újabb telefonbeszélgetés lehetőségéről szólva elmondta, hogy jelenleg nincs tervben újabb beszélgetés, de szükség esetén gyorsan meg lehetne szervezni. Arra a kérdésre, hogy van-e most alapja az Ukrajnát is magában foglaló háromoldalú tárgyalásoknak, Peszkov azt mondta, hogy erről még nem volt szó.

Újabb amerikai–ukrán tárgyalásra került sor

Mint arról beszámoltunk, az amerikai–orosz tárgyalás után Ukrajna és az Egyesült Államok képviselői újabb körben folytatják az egyeztetést.

„Tegnap találkoztunk az amerikai csapattal. Ma az Egyesült Államok képviselői beszéltek a háború csapatával  – Oroszország képviselőivel. Ezt követően az ukrán és az amerikai csapat újra találkozik. Új jelentést is várok”

nyilatkozta Volodimir Zelenszkij.

Az ukrán elnök arról is beszélt, hogy „a valódi béke, a garantált biztonság felé kell haladnunk”. „Oroszország az egyetlen entitás, amely elhúzza ezt a háborút, és gúnyt űz népünkből és az egész világból. És ahhoz, hogy Oroszországot a béke felé tereljük, erős dolgokra, erős lépésekre van szükségünk” – tette hozzá.

Az amerikai–ukrán tárgyalás második fordulójára kedden délelőtt került sor. „Még mindig dolgozunk az amerikaiakkal” – jelentette az ukrán delegáció egyik tagja az Ukrajinszka Pravda szerint. Az újabb egyeztetés azonban rövid időn belül véget ért. „A tárgyalások véget értek. Minden részletet később jelentünk be” – értesült a BBC ukrán forrásokból.

Szergej Lavrov is megszólalt

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint azt állítja, hogy Ukrajna álláspontja miatt nem sikerült elfogadni Washingtonnak és Moszkvának a közös nyilatkozatot a tárgyalás után.

„Az a tény, hogy 12 órán át ültek és látszólag megállapodtak egy közös nyilatkozatban – amelyet azonban Ukrajna álláspontja miatt nem fogadtak el – ez nagyon jellemző és tüneti”

– mondta Vlagyimir Csizsov, az orosz parlament védelmi bizottságának első helyettes vezetője. A politikus hozzátette, hogy nem kommentálna ilyen részleteket, amíg azok nem kerülnek nyilvánosságra.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek