időjárás
Szerinte azt mondják amit a Kreml akar.
Szerinte az ilyen kijelentések csak gyengítik az Oroszországra nehezedő nyomást és megnehezítik a béke elérését. „Úgy gondolom, hogy Witkoff valóban túl gyakran idézi a Kreml narratíváit. Ez nem visz közelebb bennünket a békéhez, sőt, gyengíti az Egyesült Államok nyomását Oroszországra. Csak a saját tetteinkkel tudjuk korrigálni ezt az információs teret, és igyekszünk is ezt tenni” – hangsúlyozta. Szerinte az Egyesült Államoknak egyértelmű és határozott álláspontot kell képviselnie Ukrajna támogatásában. „Azt akarjuk, hogy az amerikaiak a mi oldalunkon álljanak. Még ha Amerika most azt a taktikát is választotta, hogy középen marad, akkor a közép valóban közép legyen, nem pedig közelebb állás a Kremlhez” – fogalmazott az ukrán elnök.
Ukrajna ellenőrzi a helyzetet a Fekete-tengeren, és Kijev elutasítja annak lehetőségét, hogy Oroszország átvegye az irányítást a gabonafolyosó felett – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az Eurovision News műsorszolgálató francia nyelvű adásának adott interjúban, amelyből az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett csütörtökön.
„Már régóta nem az oroszok irányítják a fekete-tengeri folyosót. Mi ellenőrizzük a helyzetet a Fekete-tengeren. Az ő fekete-tengeri flottájuk egy része a tenger fenekén van, a másik pedig elrejtőzött, ez a jelenlegi helyzet” – fogalmazott az államfő. Szerinte
„Általánosságban készen álltunk volna egy teljes tűzszünetre. Ők viszont csak be akarnak furakodni a gabonafolyosó ellenőrzésébe, de ez nem fog sikerülni nekik, ebben teljesen biztosak vagyunk” – szögezte le.
Zelenszkij kijelentette, hogy egyelőre nincs egyértelmű ellenőrzési mechanizmus annak megállapítására, hogy Oroszország betartja-e az energetikai infrastruktúra elleni támadások leállításáról szóló megállapodást. Megjegyezte, hogy noha az elmúlt éjjel nem érkeztek jelentések ukrajnai energetikai célpontokat ért csapásokról, az orosz hadsereg továbbra is támadott más civil infrastruktúrát, több mint 100 drónt bevetve. „A monitoring folyamata bonyolult, és a technikai konzultációkon részt vevő küldöttségek még nem határozták meg, hogyan fog zajlani. Nem akarok hazudni – ma éjjel nem voltak támadások az energiarendszer ellen, de más civil infrastruktúrát értek csapások. Ez tragédia, hiszen az oroszok mindennek ellenére továbbra is támadnak, több mint száz drónnal mérek csapást az éjjel. Ugyanakkor őszintének kell lennünk – az energetikai létesítményeket nem érte csapás, és Ukrajna sem mért válaszcsapást orosz energetikai célpontokra” – fejtette ki.
ezért nemcsak az egyes támadásokat kell rögzíteni, hanem egy hatékony monitoringrendszert is létre kell hozni. „Véletlen volt, vagy sem, nem tudjuk, mert az oroszoknak senki sem hisz. Egyszerűen nem lehet nekik hinni. Ezért már eleve arról kellett volna megállapodni, hogy semmilyen civil infrastruktúrát ne érjenek támadások, mert ezt sokkal könnyebb lenne ellenőrizni” – mondta. Hozzátette, hogy Ukrajna az Egyesült Államoktól vár választ és konkrét lépéseket a részleges tűzszünet betartásának ellenőrzése tekintetében. „Nagyon fontos, hogy ki végzi a monitorozást, és ki vállalja a felelősséget. Várjuk az Egyesült Államok válaszát” – mondta.
A Kreml szankciók eltörlésére vonatkozó kérésére reagálva Macron elnök kijelentette, hogy Moszkva nem diktálhatja a béke feltételeit, és hozzátette, hogy túl korainak tartja a szankciók enyhítésének felvetését.
Csütörtökön Párizsban európai vezetők találkoztak, hogy megvitassák Ukrajna helyzetét. Az Egyesült Államok részvétele nélkül létrejövő „tettre készek” koalíciójának célja, hogy kidolgozza, milyen támogatást nyújthatnak az európai és egyéb országok egy esetleges tartós tűzszünet fenntartásához.
Moszkva kedden bejelentette, hogy a kereskedelmi hajók biztonságos áthaladását biztosító tengeri fegyverszünet csak akkor lép életbe, ha a Nyugat megszünteti az orosz élelmiszer- és műtrágya-kereskedelemre vonatkozó korlátozásokat.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a BBC-nek adott interjúban reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok erős marad az orosz követelésekkel szemben, amelyek szerint a fekete-tengeri tűzszünet feltétele a szankciók feloldása lenne.
„Remélem. Isten segítse őket, hogy így legyen. De majd meglátjuk” – fogalmazott Zelenszkij.
A párizsi panelbeszélgetésen elmondta, hogy nagyon hálás az Egyesült Államok kétpárti támogatásáért, de aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy egyes politikusok az orosz narratívák hatása alá kerültek, amelyeket nem fogadhatnak el.
Arra a kérdésre, hogy Donald Trump amerikai elnök szorosabb kapcsolatot ápol-e vele vagy Vlagyimir Putyinnal, Zelenszkij így felelt:
Zelenszkijt arról is kérdezték, mit gondol Trump megbízottja, Steve Witkoff múlt heti kijelentéséről, miszerint Európa erőfeszítései egy önkéntes koalíció létrehozására Ukrajna támogatására nem elegendőek.
Zelenszkij erre úgy reagált, hogy nem szeretne elhamarkodott következtetéseket levonni.
„Amennyire tudom, nagyon jól ért az ingatlanok adásvételéhez, de ez egy kicsit más dolog” – jegyezte meg Zelenszkij. Emellett hangsúlyozta, hogy Európa a háború során jelentősen megerősödött.
A BBC azt is megkérdezte az ukrán elnöktől, hogyan fog rá emlékezni a világ: mint az emberre, aki megmentette Ukrajnát, vagy mint arra, aki hagyta, hogy az ország elbukjon?
– válaszolta Zelenszkij.
Arra a kérdésre, hogy Ukrajnának engedélyezni kellene-e a NATO-csatlakozást, Zelenszkij kijelentette, hogy országa harcedzett és jelentősen megerősítené az észak-atlanti szövetséget. Megjegyezte azonban, hogy a Trump-adminisztráció kizárta Ukrajna NATO-tagságának lehetőségét.