Krausz Gábor
Iszonyatos izraeli légicsapások.
Izrael kedden kora reggel légicsapások sorozatát indította a Gázai övezetben, és közölte, hogy a januári tűzszünet életbe lépése óta a legsúlyosabb támadást intézi a Hamász több tucat célpontja ellen.
Mintegy két hónappal az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet életbe lépése után Izrael számos célpontot támadott a Gázai övezetben.
A gázai egészségügyi minisztérium a Telegramon közölte, hogy
A légicsapások számos további áldozatot vélhetően a romok alá temettek – írja a The Guardian.
A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint Benjámin Netanjahu miniszterelnök és Jiszrael Kac védelmi miniszter arra utasította az IDF-et, hogy határozottan lépjen fel a Hamász terrorszervezet ellen a Gázai övezetben – írja az MTI.
A közlemény szerint „a Hamász ismételten megtagadta túszaink szabadon bocsátását, valamint elutasította az összes javaslatot, amelyet Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízottól és a közvetítőktől kapott.”
„Az IDF jelenleg a Hamász terrorszervezet célpontjait támadja szerte a Gázai övezetben annak érdekében, hogy elérje a háború céljait, ahogyan azokat a politikai szint meghatározta, benne az összes túszunk, az élők és a halottak szabadon bocsátását. Izrael ezentúl növekvő katonai erővel lép fel a Hamász ellen.
Az IDF bejelentette a tanítás felfüggesztését kedden a gázai övezet szomszédságában, és leállították a vasúti közlekedést is Askelon és Szderot között a biztonsági előírások alapján.
A Hamász Izrael lépéseinek következményeire figyelmeztetett a támadás után. „Netanyahu és szélsőséges kormánya úgy döntött, hogy megszegi a tűzszüneti megállapodást, ezzel veszélyeztetve a Gázai övezetben őrzött túszok sorsát. Követeljük, hogy a közvetítők vonják felelősségre Netanjahut és Izraelt a megállapodás megsértéséért” – írták közleményükben.
– mondta az Al-Arabi csatornán a Hamász szóvivője, Szami Abu Zuhri.
A jemeni húszik bejelentették, hogy visszatérnek az „aktív tevékenységhez, Gáza és a palesztin nép támogatásához, amíg az agresszió meg nem szűnik”.
Izrael és a Hamász között január 15-én jött létre, majd néhány nap múlva lépett életbe a tűzszünet. A megállapodásnak két szakasza volt, az elsőben szabadon engedtek harminchárom izraeli túszt hét hét alatt, cserébe több száz palesztin fogolyért. Eközben az IDF leállította a Gázai övezet támadását, és kivonult az ellenőrzése alatt álló területekről.
A megállapodás 16. napján a feleknek meg kellett volna kezdniük a tárgyalásokat a tűzszünet második szakaszáról, amelynek végén a megmaradt túszokat is szabadon engedték volna.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök televíziós nyilatkozatában határozottan kijelentette, hogy Izrael teljes erővel folytatja a harcot Gázában, és az eddig indított csapások „csak a kezdetet” jelentik. – közölte a BBC.
Hangsúlyozta, hogy a katonai hadműveletek addig folytatódnak, amíg Izrael el nem éri háborús céljait.
A miniszterelnök kijelentette, hogy a tűzszüneti tárgyalások további folytatására csak harci körülmények között lát lehetőséget, mivel a Hamász elutasította Izrael javaslatait. Egyben megköszönte az izraeliek támogatását, és kijelentette:
Többen aggályukat fejezték ki, mondván, hogy a fokozódó katonai nyomás veszélyezteti szeretteik életét Gázában, ezzel szemben Netanjahu azt válaszolta, hogy
Izrael kormánya szerint a Hamász a tűzszünet meghosszabbítását lehetetlenné tette, ezért Netanjahu engedélyezte a katonai akciók folytatását.
Izrael hétfőn reggel légicsapások sorozatát indította a Gázai övezetben, és közölte, hogy a januári tűzszünet életbe lépése óta a legsúlyosabb támadást intézi a Hamász több tucat célpontja ellen.
Netanjahu hangsúlyozta, hogy a háború még nem ért véget, és Izrael eltökélt abban, hogy véghez vigye hadicéljait.
– jelentette ki a miniszterelnök. A harcok folytatásával kapcsolatos izraeli döntés további hatásai egyelőre nem ismertek, de a konfliktus eszkalációja elkerülhetetlennek látszik.
Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a Gázai övezetben újraindított izraeli támadások azonnali beszüntetésére és a Hamász iszlamista terrorszervezet által fogva tartott túszok szabadon bocsátására szólított fel – közölte a főbiztos hivatala kedden.
„Elborzasztanak a tegnap esti izraeli légicsapások és bombázások Gázában, amelyek az övezet egészségügyi minisztériumának közlése szerint több száz halálos áldozatot követeltek. Ez tragédiát tragédiára halmoz” – közölte Türk.
Izrael kedd hajnalban – a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezettel két hónapja megkötött tűzszünet óta először – légitámadást hajtott végre a Gázai övezetben.
A Hamász által irányított gázai egészségügyi minisztérium által kedden délelőtt közzétett adatok szerint a halálos áldozatok száma már legkevesebb 320, és több százan megsebesültek. Mindazonáltal a palesztin intézmények által az áldozatok számáról közölt adatokat Izrael általában nem tartja hitelesnek.
„Az elmúlt 18 hónap erőszakos eseményei világosan megmutatták, hogy ebből a válságból nincs katonai kiút. Az egyetlen út a politikai rendezés, a nemzetközi joggal összhangban. Ha Izrael még több katonai erőhöz folyamodik, az csak további nyomorúságot fog okozni az amúgy is katasztrofális körülmények között élő palesztin lakosságnak” – jelentette ki Türk.
A főbiztos úgy fogalmazott, hogy a most zajló rémálomnak azonnal véget kell vetni, és felszólította mindazokat, akik befolyással bírnak a térségben, hogy tegyenek meg mindent a béke megteremtése és a civilek további szenvedésének elkerülése érdekében.
Az ENSZ egyik szóvivője Genfben közölte, hogy António Guterres ENSZ-főtitkárt szintén megdöbbentette, hogy kiújultak a harcok az övezetben. „Arra szólít fel, hogy a tűzszünetet tartsák tiszteletben, állítsák helyre az akadálytalan humanitárius segélyezést és feltétel nélkül engedjék szabadon a túszokat” – ismertette az ENSZ-főtitkár álláspontját Rolando Gomez.
A Hamász és más terrorszervezetek 2023. október 7-én összehangolt támadást hajtottak végre Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, ahol 1200 embert meggyilkoltak és több mint 3000 embert megsebesítettek, s emellett 240 embert elhurcoltak. A terrortámadást követően Izrael háborút indított a Gázai övezetben a terroristák ellen, és megfogadta, hogy megsemmisíti a Hamászt. A harcoknak az idén januárban életbe lépő tűzszüneti megállapodás vetett véget. A megállapodás értelmében a terroristák palesztin fogvatartottakért cserébe több túszt elengedtek, de 59 embert továbbra is túszként tartanak fogva, akik közül Izrael szerint 34-en már nincsenek életben.