Schmuck Andor
Sorozatos tárgyalások zajlanak.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a héte elején az Egyesült Államokba utazott, ahol magyar idő szerint kedden 17 és 18 óra között megbeszélést folytatott Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel Washingtonban. A magyar miniszter a tárgyalás után az M1 tudósítójának azt mondta: a Trump-adminisztráció barátként, tisztelettel tekint hazánkra, és ez megalapozza azt is, hogy új aranykor köszöntsön be az amerikai–magyar gazdasági kapcsolatokba. A legfontosabb, hogy amerikai kollégájával egyetértettek abban: a szomszédunkban dúló háborút le kell zárni.
Jó hangulatú, konstruktív megbeszélésnek nevezte Szijjártó Péter a Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel folytatott tárgyalását. Hozzátette: már az ENSZ-ben is remekül együtt tudtak működni, támogatták is az Egyesült Államok béketervét, ami az ukrajnai háború lezárására készült, s amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa el is fogadott.
A megbeszélés legfontosabb elemének nevezte, hogy mindketten egyetértettek abban, hogy
A magyar miniszter fölöslegesnek és időpocsékolásnak nevezte a vitát arról, ki a hibás, ki agresszor ebben a háborúban, mint mondta, három évet pocsékoltak el erre Európa és az USA vezetői. Ugyanakkor
Szijjártó Péter megköszönte amerikai kollégájának, hogy felfüggesztették a USAID működését és elzárták a pénzcsapokat, lehetetlenné téve ezzel, hogy a szervezet más országok belügyeibe avatkozzon be, és befolyásolhassa az ottani politikát. Ezzel összefüggésben mondta el, hogy az amerikai külügyminiszter
ideértve Rogán Antal miniszter szankcionálását is. Közölte, hogy látogatására elkísérte az új kormánybiztos, aki azért felel, hogy kivizsgálja a USAID-források magyarországi felhasználását a politikai befolyásolás szempontjából.
A miniszter kijelentette: új aranykor köszönhet be az amerikai–magyar gazdasági kapcsolatok terén. Hangsúlyozta, hogy a Magyarországon mára több mint százezer embernek munkát adó amerikai vállalatok érdekeit is sérti az, hogy a Biden-adminisztráció felmondta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást. Ez a döntés arra válaszul született, hogy
ezért a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást újra meg fogják kötni és életbe léptetik.
Szijjártó Péter végül arról is beszélt, hogy:
Emlékeztetett, hogy vasárnap Londonban tartották ezek az országok a legutóbbi gyűlésüket, amelyen úgy döntöttek, hogy a háborút Ukrajnának folytatnia kell. Ez – tette hozzá – nagyon veszélyes, hiszen ha a háború folytatódik, akkor még többen fognak meghalni, még nagyobb pusztítás lesz, illetve még tovább tart az eszkaláció veszélye.
Szijjártó Péter január 26-án már egyeztetett Marco Rubióval, akkor telefonon. A beszélgetés során a magyar külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: „Új világpolitikai korszak köszöntött ránk azzal, hogy Donald Trump hivatalba lépett az Egyesült Államokban.” Emellett pedig elmondta, úgy véli „küszöbön áll az új aranykor az Egyesült Államok és Magyarország politikai kapcsolatrendszerében”.
Elrendelte az összes magyarországi USAID-szerződés felmondását Peter Marocco külföldi segélyekért felelős amerikai igazgató, aki fogadta László András magyar kormánybiztost is Washingtonban.
Az Index.hu az The Atlantic beszámolója alapján azt írja, hogy Peter Marocco, a Trump-adminisztráció külföldi segélyekért felelős igazgatója elrendelte az összes magyarországi USAID-szerződés felmondását, és adatokat kért a hivatal munkatársaitól a korábbi évek magyar programjairól. Ezt megelőzően fogadta László Andrást, az amerikai befolyásolást vizsgáló magyar kormánybiztost – írja az Index.hu.
László András, aki egyben Fidesz EP-képviselő is, a közösségi médiában elárulta, hogy Marocco 90 napos határidőt kapott Trumptól a USAID teljes átvilágítására, és
A kormánybiztos szerint az elmúlt négy évben legalább 20,2 millió dollár (mintegy 8 milliárd forint) értékű „beavatkozás” történt Magyarországon, és a „szükséges intézkedések” meghozatala érdekében szeretne mielőbb a vizsgálat végére érni.
A magyar politikus azt is közölte, hogy hazai korrupciós ügyekkel kapcsolatos kérdéseket adott át amerikai partnerének, amelyekről hamarosan újra tárgyalni fognak.
A The Atlantic cikke szerint
Washington segítségével vizsgálva az amerikai segélyszervezet magyarországi tevékenységét.
László András és Peter Marocco találkozása a budapesti és washingtoni érdekek összefonódását tükrözi, mindkét fél „lelkesen támogatja azt az elképzelést, hogy az amerikai segélyprogramok nemcsak pazarlóak és szükségtelenek, hanem bűnözői jellegűek is”.
Az ukrajnai háború valójában egy közvetett konfliktus az Egyesült Államok és Oroszország között – jelentette ki Marco Rubio amerikai külügyminiszter a Fox Newsnak adott interjúban.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a Fox Newsnak adott március 5-i interjújában azt állította, hogy Oroszország teljes körű háborúja Ukrajna ellen valójában közvetett háború Moszkva és Washington között.
Rubio szerint Donald Trump amerikai elnök a háborút egy „elhúzódó, patthelyzetbe jutott konfliktusként látja, amelynek véget kell vetni.
A külügyminiszter szerint Ukrajna további támogatása a „mindent, amire szükségük van, ameddig csak szükségük van” elv alapján nem jelent valódi stratégiát – olvasható a külügyminisztérium oldalán is közreadott interjúban.
Rubio a múlt heti találkozóra is kitért, amely során Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump között éles véleménykülönbségek alakultak ki az Ovális Irodában. A külügyminiszter szerint Washington célja az, hogy mindkét felet – Moszkvát és Kijevet is – bevonják a háború lezárását célzó tárgyalásokba.
„Arra kértük az ukránokat, hogy ne szabotálják ezt” – mondta Rubio, aki Zelenszkijt hibáztatta, amiért reagált J. D. Vance amerikai alelnök megjegyzéseire, és szerinte ezzel aláásta Trump tervét.
– tette hozzá Rubio.