Schmuck Andor
Még a kakasok is csak ébredeztek.
Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter Fotó: MTI
Negyed 4-kor még a kakasok is dörzsölik a szemüket, de indulni kell, mert tőlünk keletre korábban kel a nap… és a tárgyalópartnerek is… Az amerikai–orosz béketárgyalások tegnap újabb mérföldkőhöz érkeztek, így a világ megint eggyel biztonságosabb hely lett. Mi három éve mondjuk, hogy a kommunikációs csatornákat nyitva kell tartani… Mai moszkvai tárgyalásaink középpontjában a béke, az energiaellátás biztonsága és a gazdasági együttműködés fokozása szerepelnek
– írta közösségi oldalán közzétett bejegyzésében a külgazdasági és külügyminiszter.
A Fehér Ház korábban bejelentette, hogy megállapodás született a fekete-tengeri biztonságos hajózásról, és az Egyesült Államok „segít helyreállítani Oroszország világpiaci hozzáférését”. Ukrajna megerősítette a megegyezést.
Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter szerint Ukrajna elfogadta a Fekete-tenger vonatkozásában a biztonságos hajózás biztosításáról, az erőszak alkalmazásának megszüntetéséről és a kereskedelmi hajók katonai célú használatának megakadályozásáról szóló javaslatot – írta a Sky News.
Ez azután történt, hogy a Fehér Ház közölte, Oroszország beleegyezett a biztonságos hajózásba a Fekete-tengeren.
Umerov hozzátette: Kijev úgy véli, hogy az orosz katonai hajóknak a Fekete-tenger keleti részén kívüli bármilyen mozgása a megállapodás szellemének megsértését jelenti.
Ebben az esetben Ukrajna teljes joggal élhet az önvédelem jogával.
A Fehér Ház által kiadott nyilatkozathoz hasonló megfogalmazásban hozzáteszi:
Minden fél megállapodott abban, hogy intézkedéseket dolgoz ki az elnökök megállapodásának végrehajtására az ukrán és oroszországi energetikai létesítmények elleni csapások betiltásáról.
A felek emellett megállapodtak abban is, hogy együtt dolgoznak az oroszországi és ukrajnai energetikai infrastruktúrára irányuló csapásokat tiltó intézkedéseken.
A Fehér Ház korábban bejelentette, hogy az oroszokkal megállapodás született a fekete-tengeri biztonságos hajózásról, és az Egyesült Államok „segít helyreállítani Oroszország világpiaci hozzáférését”. Washington vállalta, hogy segíteni fog abban is, hogy Oroszország helyreállítsa a mezőgazdasági és műtrágyaexport globális piacokhoz való hozzáférését.
A fekete-tengeri biztonságos hajózás a héten folytatott szaúd-arábiai tárgyalások egyik fő témája volt.
Ukrajnával kapcsolatban az Egyesült Államok közölte, hogy megállapodtak abban, hogy továbbra is elkötelezettek maradnak az erőszakkal elhurcolt ukrán gyermekek hazatérése mellett.
A Fehér Ház az Oroszországról szóló nyilatkozatát teljes terjedelmében közölte. Eszerint az Egyesült Államok és Oroszország megállapodott a biztonságos hajózás szavatolásában, az erőszak alkalmazásának megszüntetésében és a kereskedelmi hajók katonai célú használatának megakadályozásában a Fekete-tengeren.
Az Egyesült Államok segít helyreállítani Oroszország hozzáférését a világpiachoz a mezőgazdasági és műtrágyaexport tekintetében, csökkenti a tengeri biztosítási költségeket, és javítja a kikötőkhöz és a fizetési rendszerekhez való hozzáférést az ilyen tranzakciókhoz.
Az Egyesült Államok és Oroszország megállapodott abban, hogy intézkedéseket dolgoznak ki Trump elnök és Putyin elnök azon megállapodásának végrehajtására, amely az orosz és ukrán energetikai létesítmények elleni csapások betiltásáról szól.
Az Egyesült Államok és Oroszország üdvözli a harmadik országok jószolgálati tevékenységét az energetikai és tengeri megállapodások végrehajtásának támogatása érdekében.
A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államok és Oroszország továbbra is a tartós béke megteremtésén fog dolgozni.
Az Egyesült Államok megismételte Donald J. Trump elnök azon törekvését, hogy a tartós békerendezés eléréséhez szükséges lépésként az orosz–ukrán konfliktusban mindkét oldalon véget kell vetni az öldöklésnek.
Ennek érdekében az Egyesült Államok továbbra is elősegíti a két fél közötti tárgyalásokat a békés rendezés érdekében, a Rijádban kötött megállapodásokkal összhangban. Az Egyesült Államok köszönetét fejezte ki Mohammed bin Szalmán koronahercegnek a vezetéséért és vendégszeretetéért, amellyel ismét elősegítette a fontos megbeszéléseket a Szaúd-arábiai Királyságban.
Volodimir Zelenszkij szerint Amerika megállapodása az orosz mezőgazdasági export megkönnyítéséről a szankciók gyengítését jelenti.
Az Egyesült Államok Biden alatt széles körű szankciókat vezetett be Oroszország ellen, beleértve az olaj- és gázbevételek korlátozására irányuló intézkedéseket, például az orosz olajexport hordónkénti 60 dolláros felső határát. A Fehér Ház a fekete-tengeri megállapodás részeként azt mondta, hogy az „segítene helyreállítani Oroszország világpiaci hozzáférését a mezőgazdasági és műtrágyaexporthoz, csökkentené a tengeri biztosítási költségeket, és javítaná a kikötőkhöz és a fizetési rendszerekhez való hozzáférést az ilyen tranzakciókhoz”.
A Kreml szerint ennek feltétele a pénzügyi szervezetekkel, hajókkal, valamint az élelmiszereket és műtrágyát előállító és exportáló vállalatokkal szembeni szankciók feloldása.
Zelenszkij erre reagálva kijelentette, hogy ha Oroszország megszegi a fekete-tengeri tűzszüneti megállapodást, akkor újabb szankciókat fog kérni Donald Trumptól – írta a Sky News.
Ismét jó hírek érkeztek az amerikai–orosz béketárgyalásokról, ugyanis a felek fontos pontokban tudtak előrehaladást elérni, így a világ újabb lépést tett az ukrajnai béketeremtés felé – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden.
A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint tárcavezető arról számolt be, hogy ismételten jó hírek érkeztek az amerikai–orosz béketárgyalásokról, miután a felek fontos pontokban tudtak előrehaladást elérni. „A fekete-tengeri tűzszünet és a biztonságos hajózás elősegítése újabb fontos lépés a teljes tűzszünet felé vezető úton” – emelte ki.
„Az orosz mezőgazdaság és élelmiszeripar visszakapcsolása a nemzetközi piac vérkeringésébe pedig egy kifejezetten a józan észről tanúságot tevő intézkedés lehet” – húzta alá.
Egyedül ezek a tárgyalások vezethetnek el a békéhez, ezért reméljük, hogy Brüsszelből nem fogják gátolni ezen tárgyalások sikerét” – hangsúlyozta.
Szijjártó Péter emellett nagyrabecsülését fejezte ki Donald Trump amerikai elnök és a béketörekvései iránt, mondván, hogy a hivatalba lépését megelőzően az ilyen tárgyalások teljesen lehetetlenek voltak.
„Ma azonban már az amerikai–orosz tárgyalások, közvetlen megbeszélések azzal az előnnyel is járnak, hogy
„A világ ma is eggyel biztonságosabb hely lett, újabb lépést tettünk az ukrajnai béke irányába” – vélekedett.