időjárás
10-15 százalékkal csökkenhetnek az élelmiszerárak. Mutatjuk a részleteket.
Lépett a kormány az árdrágítókkal szemben. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az alapvető élelmiszerek ára 7,1 százalékkal emelkedett februárban, a gazdasági tárca pedig azt jelezte előre, hogy a drágítási folyamat márciusban is folytatódott. Orbán Viktor kedden a Facebook-oldalán megosztott videójában azt mondta: véget vetnek az indokolatlan és túlzó áremeléseknek. Utalt arra, hogy a hazai multiláncok árpolitikája hajtja fel az alapvető élelmiszerek árát.
A miniszterelnök közölte: az árak megfékezése érdekében úgy kellett döntenünk, hogy március közepétől 30 alapvető élelmiszer esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot. Orbán Viktor kifejtette, hogy az elmúlt időszakban a tojás esetén ez 40 százalék, a vaj és a tejföl esetén pedig több mint 80 százalék volt, "lássuk be, ez elfogadhatatlan". Minden olyan élelmiszer esetében, ahol az árrés elszállt, az árakat csökkenteni kell úgy, hogy a fogyasztói ár maximum 10 százalékkal haladja meg a beszerzési árat, és ezt ellenőrizni is fogják - emelte ki.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter háttérbeszélgetésen közölte: ha valakinek 4 százalékos volt az árrése valamelyik felsorolt élelmiszeren, az nem nőhet, amelyiknél pedig 10 százalék felett van, azt le kell vinni 10 százalékra, vagy alá. Ez azon kereskedőkre vonatkozik, amelyeknek 2023-ban meghaladta az értékesítés nettó árbevétele az egymilliárd forintot. Az árrést a januári átlaghoz igazítják termékenként. A kormány által felsorolt harminc alapvető élelmiszer a kiskereskedelmi boltokban kapható élelmiszerek 25 százalékát fedi le, ebben a körben közel 10-15 százalékkal csökkenhetnek az árak. A beavatkozás első körben május végéig 31-ig lesz érvényben, a beszállítók megígérték a minisztériumban, hogy nem fognak árat emelni.
Március közepétől ezeket a termékeket érinti az árszabályozás:
Nagy Márton szerint lesznek olyan termékek, ahol a kereskedők nagyobb veszteséget kénytelenek lenyelni.
A saját márkás termékeknél a felár 10 százalék alatti, ezen termékek jelenlétét is szabályozni fogják, az eddigi mennyiségek alapján nem szedhetik le a kereskedők a nem saját márkás termékeket. Várhatóak ellenőrzések, a fogyasztóvédelmi hatóság akár 5 millió forintos bírságot is kiszabhat, rendkívüli esetben pedig akár be is zárhatnak boltot.