POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.03.28.

Ideiglenes irányítás alá kerülhet Ukrajna?

Putyin vetette fel ennek lehetőségét.

Az orosz elnök nem zárta ki, hogy Ukrajnát egy ideiglenes igazgatás alá helyezzék, amely lehetőséget teremtene új választások lebonyolítására, valamint lezárásához szükséges kulcsfontosságú megállapodások megkötésére – jelentették péntek hajnalban az orosz hírügynökségek.

Az orosz elnök megjegyzései, amelyeket az északi Murmanszk kikötőjében tett látogatása során mondott, az Egyesült Államok azon kísérletei közepette hangzottak el, hogy kapcsolatokat építsen Oroszországgal, és külön tárgyalásokat folytasson Moszkvával és Kijevvel a konfliktus rendezése érdekében.

A Kreml vezetője azt mondta, hogy úgy véli, Donald Trump amerikai elnök valóban békét akar.

Oroszország és Ukrajna közti 2022 februárjában indult háború több százezer halálos áldozatot és sérültet hagyott maga után. A konfliktus az elmúlt évtizedek legélesebb konfrontációját idézte elő Moszkva és a Nyugat között.

Putyin ideiglenes igazgatásra vonatkozó javaslata látszólag arra a régóta hangoztatott panaszára reflektált, hogy Ukrajna jelenlegi vezetése nem legitim tárgyalópartner, mivel Volodimir Zelenszkij elnök a 2024 májusi mandátumának lejárta után is hatalomban maradt – írja a Reuters.

Zelenszkij elutasította hatalmának jogosságát megkérdőjelező felvetéseket, mondván, hogy Ukrajna törvény szerint hadiállapot alatt nem tarthat választásokat, és egy ilyen szavazás egyébként is lehetetlen lenne háborús körülmények között.

„Elvileg természetesen be lehetne vezetni egy ideiglenes igazgatást Ukrajnában az ENSZ, az Egyesült Államok, az európai országok és partnereink felügyelete alatt. Ez lehetővé tenné a demokratikus választások megtartását, egy olyan kormány hatalomra jutását, amely élvezi a nép bizalmát, és utána meg lehetne kezdeni velük a békeszerződésről szóló tárgyalásokat”

– idézték Putyint a kikötőben tengerészekkel folytatott beszélgetése során.

Hozzátette, hogy Trump erőfeszítései a közvetlen tárgyalások előmozdítására Oroszországgal – ellentétben elődjével, Joe Bidennel, aki kerülte a kapcsolatokat – azt mutatják, hogy az új elnök békét akar.

„Véleményem szerint az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnöke őszintén szeretné a konfliktus végét több okból is”

– idézték az orosz elnököt az ügynökségek.

A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, amikor Putyin ideiglenes igazgatásra vonatkozó megjegyzéseiről kérdezték, kijelentette, hogy Ukrajna kormányzását annak alkotmánya és népe határozza meg.

Az európai vezetők eközben saját erőfeszítéseiket folytatták, és a csütörtöki párizsi találkozójuk után ígéretet tettek arra, hogy megerősítik Kijev hadseregét, hogy az Ukrajna jövőbeli biztonságának sarokköve legyen.

Franciaország és Nagy-Britannia megpróbálta növelni a támogatást egy külföldi „biztosító erő” számára, amely fegyverszünet esetén Ukrajnában állomásozna, bár Moszkva elutasítja a külföldi csapatok jelenlétét az ország területén.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek