Drogmosdók, belövő-helyiségek a fővárosi szórakozóhelyeken VIDEÓ + 18

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.03.30.

Elon Musk nem hagyja magát, megy előre

Leépíti a balos bürokráciát.

A dolgozók negyedét érintő létszámcsökkentést hajt végre az amerikai szövetségi egészségügyi minisztérium a hozzá tartozó intézmények teljes szerkezeti átalakításával párhuzamosan –közölte csütörtökön az egészségügyért és humán szolgáltatásokért felelős minisztérium.

 

Elon Musk 2025. március 24-én Washington DC-ben (Fotó: AFP)

Elon Musk 2025. március 24-én Washington DC-ben (Fotó: AFP)

A Robert F. Kennedy Jr. vezette tárcánál a 82 ezer teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló száma 62 ezerre csökken. A húszezres létszámcsökkentésben már szerepel az a tízzer alkalmazott, aki élt a felajánlott lehetőséggel, hogy kedvező feltételek mellett elhagyja szövetségi munkahelyét.

Mintegy 3500 álláshely szűnik meg a minisztériumhoz tartozó Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalnál, 2400-zal kevesebben dolgoznak majd a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központnál, és 1200-zal csökken a Nemzeti Egészügyi Intézet létszáma.

A személyzeti jellegű intézkedések évente mintegy 1,8 milliárd dollár megtakarítást jelentenek bérkiadásokban – olvasható a tájékoztatásban. A közlemény szerint a folyamat végén 28-ról 15-re csökkentik az egészségügyi minisztérium részlegeinek számát. 
Szintén csütörtökön átfogó interjút adtak a Fox News hírtelevízió Special Report című műsorának az Elon Musk vezette kormányzati munkacsoport, a Kormányzati Hatékonysági Osztály (Department of Government Efficiency, DOGE) tagjai. 
Elon Musk a teljes kormányzati szférát érintő hatékonysági és takarékossági intézkedések céljával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy ha nem végeznék el a pazarlásra és visszaélésekre vonatkozó felülvizsgálatot, akkor hosszú távon az Egyesült Államok csődbe menne. 

Amerika hajója elsüllyedne

 – fogalmazott a milliárdos vállalkozó, aki átmeneti időre vállalta a kormányzati működés áttekintésének munkáját a Trump-adminisztrációban. 
Elon Musk a feltárt visszásságok példájaként említette, hogy a Kisvállalkozási Hivatal által kibocsátott hiteleket áttekintve azt találták, hogy háromszázmillió dollárnyi kölcsön kilenc évnél fiatalabb gyerek nevén van, ami azért lehetséges, mert a különböző kormányzati rendszerek között nincs kommunikáció.

A munkacsoport tagjai azt hangsúlyozták, hogy a kormányzati párhuzamosságok és a különböző szövetségi intézmények közötti összehangolás és párbeszéd hiányának megszüntetése önmagában komoly megtakarítást jelent.

Az eddigi takarékossági intézkedésekkel kapcsolatban a többi között elhangzott, hogy az elmúlt két hónapban a szövetségi kormány által munkavégzéssel összefüggő kiadások fedezésére kibocsátott munkavállalói hitelkártyák számát mintegy 4,5 millió darabról hárommillió alá csökkentették.

Csapatának hét tagjával együtt adott interjút a Fox News amerikai televíziós hálózatnak Elon Musk, a kormányzati hatékonysági hivatal (DOGE) vezetője.

Donald Trump amerikai elnök 18 hónapot adott Elon Musk számára a rendrakásra
Donald Trump amerikai elnök 18 hónapot adott Elon Musk számára a rendrakásra (Fotó: Getty Images via AFP)

A technológiai milliárdos, aki tizennyolc hónapot kapott Donald Trump amerikai elnöktől, hogy leszámoljon a kormányzati pazarlással és jelentős megtakarítást érjen el, ambiciózus célt tűzött ki maga elé: 15 százalékos költségcsökkentést szeretne elérni, és ezt reálisnak is látja.

A pazarlás és a csalás felszámolásával szeretnénk csökkenteni a kiadásokat, és 15 százalékkal csökkenteni a kiadásokat, ami valóban elérhetőnek tűnik

– fogalmazott Musk.

A kormányzat nem hatékony, rengeteg a pazarlás és a csalás. Szóval biztosak vagyunk benne, hogy a 15 százalékos csökkentés megvalósítható anélkül, hogy a kritikus kormányzati szolgáltatások bármelyikét érintené

– tette hozzá.

Ez egy forradalom. És azt hiszem, ez lehet a legnagyobb forradalom a kormányzatban az eredeti forradalom óta. De a nap végén Amerika sokkal jobb állapotban lesz. Fantasztikus jövő elé nézünk

– hangsúlyozta a DOGE vezetője, aki egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy ha ezeket a lépéseket nem teszik meg, az Egyesült Államok csődbe mehet.

A szervezet honlapján található információk szerint felállításától március 27-ig a DOGE 130 milliárd dollárt, azaz adófizetőnként több mint nyolcszáz dollárt takarított meg. Bár lépéseit sok kritika éri azzal kapcsolatban, hogy átgondolatlanok vagy túl drasztikusak, Musk szerint erről egyáltalán nincs szó.

Úgy jellemezhetik, hogy csípőből lövöldözünk, de ez minden, csak nem az

– fogalmazott a technológiai milliárdos, hozzátéve, hogy akik a szervezetét támadják, azok soha nem konkrétumokat támadnak.

Kétszer, ha nem háromszor mérünk, és egyszer vágunk – jellemezte a DOGE munkamódszerét. Hibák természetesen így is becsúszhatnak, de kijavítják őket, és továbblépnek – tette hozzá.

Csapatának egyik tagja példaként hozta fel a szövetségi kormányzatban a munkavégzéshez kapcsolódóan kibocsátott bankkártyákat. Mint elmondta, ezekből nagyjából 4,6 millió darab van forgalomban, miközben a szövetségi kormányzati alkalmazottak száma csupán 2,3-2,4 millió.

Nyilvánvalóan nem lehet több hitelkártya, mint ahány ember van

– reagált Musk.

Mint ismert, Donald Trump Elon Muskot bízta meg a szövetségi kormányzati kiadások felülvizsgálatával és a pazarlás megszüntetésével. Elon Musk az amerikai kormányzati hatékonysági minisztérium (DOGE) vezetőjeként vette górcső alá a USAID-et is. 

Elon Musk a DOGE vezetőjeként vette górcső alá a USAID-et
Elon Musk a DOGE vezetőjeként vette górcső alá a USAID-et. Fotó: AFP

Donald Trump hivatalba való visszatérésének első napján végrehajtási rendeletet adott ki, amelyben felfüggesztette az Egyesült Államok legtöbb külföldi segélyezési tevékenységet, azt állítva, hogy Amerika külföldi segélyezése és bürokráciája nem igazodik az amerikai érdekekhez, sőt sok esetben ellentétes az amerikai értékekkel. Két héttel később pedig azt kifogásolta, hogy 

az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségét (USAID) radikális őrültek irányítják. 

A most napvilágot látott feljegyzés szerint – amelyről a Reuters hírügynökség számolt be – az USA jelenlegi külföldi segélyezési struktúrája túl széles körű és túl költséges, és nem sikerült csökkenteni egyes nemzetek függőségét az amerikai támogatástól. A jelentés szerint a finanszírozást szűkebb, stratégiai fókuszpontok szerint kellene elosztani.

„Ez a tervezet egy újragondolt amerikai nemzetközi segítségnyújtási struktúrát és működési elveket javasol, amely mérhető megtérülést ígér Amerikának, miközben az amerikai soft power kivetítése, nemzetbiztonságunk erősítése és a globális versenytársakkal, köztük Kínával szembeni fellépés áll a központban” – áll a feljegyzésben. A belső feljegyzést Marco Rubio amerikai külügyminiszternek küldik el felülvizsgálatra – mondta a dokumentumot ismerő forrás.

 

USAID: ideológia helyett humanitárius segítségnyújtás

Az állítólagos javaslat két tucat USAID-iroda megszüntetését szorgalmazza, és az ügynökség átnevezését Amerikai Nemzetközi Humanitárius Segítségnyújtási Ügynökségre (U.S. Agency for International Humanitarian Assistance).

Az új szakosított szervet a külügyminisztériumba ágyaznák be, és 

mandátuma a humanitárius segítségnyújtásra, a katasztrófaelhárításra, a globális egészségügyre és az élelmezésbiztonságra korlátozódna.

A feljegyzés azt is javasolja, hogy 

minden politikailag orientált programot, például a demokrácia előmozdítását, a vallásszabadságot és a nők szerepvállalásának erősítését a külügyminisztériumba helyezzék át, hogy az közvetlenül foglalkozzon vele.

„Elkötelezettek vagyunk Trump elnök és Rubio miniszter úr külpolitikai célkitűzéseinek megvalósítása mellett, a lehető leginnovatívabb, legrugalmasabb és legkoncentráltabb módon” – mondta a külügyminisztérium szóvivője, amikor a feljegyzésről kérdezték.

Korábban egyébként a Fehér Ház közzétett egy listát a USAID pazarlásáról:

  • kétmillió dollárt költöttek LMBTQ-aktivizmus és nemváltoztatás finanszírozására Guatemalában; 
  • hatmillió dollárt turizmusra Egyiptomban; 
  • 32 ezer dollárt egy transznemű képregényre Peruban;
  • két és fél millió dollárt költöttek elektromos járművek támogatására Vietnámban; 
  • személyre szabott fogamzásgátlókat támogattak fejlődő országokban.

A Fox News pedig úgy fogalmazott a szervezet kapcsán, hogy az idők során, 1961-es megalakulása óta ahogy a politikai kultúra szélsőbalra tolódott, a USAID sem képviselte többé sem Amerikát, sem annak értékeit, hanem az adófizetők által finanszírozott radikálisok menedékévé vált, amelyet a globális elit egy olyan rétege irányított, amely korábbi segélytisztviselőkből és a korábbi demokrata párti kormányok tisztviselőiből állt. 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek