POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.03.28.

Elképesztő pazarlásra derített fényt Kennedy az amerikai miniszter

Már 20 ezer embert bocsátott el.

A dolgozók negyedét érintő létszámcsökkentést hajt végre az amerikai szövetségi egészségügyi minisztérium a hozzá tartozó intézmények teljes szerkezeti átalakításával párhuzamosan – közölte csütörtökön az egészségügyért és humán szolgáltatásokért felelős minisztérium (Department of Health and Human Services- HHS).

A Robert F. Kennedy Jr. vezette tárcánál a 82 ezer teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló száma 62 ezerre csökken. A 20 ezres létszámcsökkentésben már szerepel az a 10 ezer alkalmazott, aki élt a felajánlott lehetőséggel, hogy kedvező feltételek mellett elhagyja szövetségi munkahelyét. Mintegy 3500 álláshely szűnik meg az HHS-hez tartozó Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalnál (FDA), 2400-zal kevesebben dolgoznak majd a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központnál (CDC), és 1200-zal csökken a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) létszáma. A személyzeti jellegű intézkedések évente mintegy 1,8 milliárd dollár megtakarítást jelentenek bérkiadásokban - olvasható a tájékoztatásban.

A közlemény szerint a folyamat végén 28-ról 15-re csökkentik az egészségügyi minisztérium részlegeinek számát. Szintén csütörtökön átfogó interjút adtak a Fox News hírtelevízió Special Report című műsorának az Elon Musk vezette kormányzati munkacsoport, a Kormányzati Hatékonysági Osztály (Department of Government Efficiency - DOGE) tagjai. Elon Musk a teljes kormányzati szférát érintő hatékonysági és takarékossági intézkedések céljával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy ha nem végeznék el a pazarlásra, és visszaélésekre vonatkozó felülvizsgálatot, akkor hosszú távon az Egyesült Államok csődbe menne. „Amerika hajója elsüllyedne” – fogalmazott a milliárdos vállalkozó, aki átmeneti időre vállalta a kormányzati működés áttekintésének munkáját a Trump-adminisztrációban. Elon Musk a feltárt visszásságok példájaként említette, hogy a Kisvállalkozási Hivatal (SBA) által kibocsátott hiteleket áttekintve azt találták, hogy 300 millió dollárnyi kölcsön 9 évnél fiatalabb gyerek nevén van, ami azért lehetséges, mert különböző kormányzati rendszerek között nincs kommunikáció.

A munkacsoport tagjai azt hangsúlyozták, hogy a kormányzati párhuzamosságok és a különböző szövetségi intézmények közötti összehangolás és párbeszéd hiányának megszüntetése önmagában komoly megtakarítást jelent. Az eddigi takarékossági intézkedésekkel kapcsolatban többi között elhangzott, hogy az elmúlt 2 hónapban a szövetségi kormány által munkavégzéssel összefüggő kiadások fedezésére kibocsátott munkavállalói hitelkártyák számát mintegy 4,5 millió darabról 3 millió alá csökkentették.

A Trump-kormányzat még februárban nagyjából tízezer főről kevesebb mint háromszáz főre csökkentette az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) dolgozói létszámát. A lépés nem meglepő, tekintve, hogy Donald Trump és Elon Musk az adófizetők által finanszírozott pazarlás mintapéldájaként vette célba az USAID-et.

 

 

Fotó: AFP 

Az USAID, amelyet az Elon Musk vezette Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) az adófizetők által finanszírozott pazarlás mintapéldájaként vett célba, a Reuters szerint csak 294 munkatársat tart meg Washingtonban és a világszerte működő kirendeltségein, köztük 12 alkalmazottat az afrikai és nyolcat az ázsiai irodában. 

 

USAID
Az USAID székháza Hondurasban – az ügynökség csak 294 munkatársat tart meg Washingtonban és a világszerte működő kirendeltségein (Fotó: AFP)

A New York Times szerint a megmaradó alkalmazottak kis csoportjába olyan személyek tartoznak, akik az egészségügyre és a humanitárius segítségnyújtásra szakosodtak. 

Az USAID tisztviselőit csütörtökön arról is tájékoztatták, hogy nagyjából nyolcszáz, az ügynökségen keresztül kezelt díjat és szerződést megszüntetnek – jelentette az újság. 

USAID, a legnagyobb pazarló

Hivatalba való visszatérésének első napján Donald Trump elnök végrehajtási rendeletet adott ki, amelyben leállította az Egyesült Államok legtöbb külföldi segélyezési tevékenységet, azt állítva, hogy Amerika külföldi segélyezési ipara és bürokráciája nem igazodik az amerikai érdekekhez, sőt sok esetben ellentétes az amerikai értékekkel. Két héttel később pedig azt kifogásolta, hogy 

az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségét (USAID) „radikális őrültek irányítják”. 

Trump Marco Rubio külügyminisztert bízta meg azzal, hogy a külügyminisztériumba olvassza be az USAID feladatait, aki pedig „rangon aluli engedetlenséggel” vádolta meg a szervezetet – emlékeztet a New York Post amerikai lap. Hasonlóan rossz véleményt fogalmazott meg Joni Ernst szenátor is, aki szerint 

az USAID az elmúlt években szándékosan szabotálta a kongresszusi felügyeletet, miközben az adófizetők dollárjait olyan csoportoknak adta, amelyek túlszámláztak az Egyesült Államoknak, és valószínűleg terroristáknak adtak pénzt.

Iowa szenátora több példát is felsorolt arra vonatkozóan, hogy az USAID miért az egyik „legsúlyosabb pazarló Washingtonban”:

  • marokkói fazekas tanfolyamok kétmillió dolláros finanszírozása;
  • libanoni utazások mintegy kétmillió dolláros támogatása; 
  • a wuhani laboratóriumban végzett kutatások finanszírozására szánt több mint egymillió dollár; 
  • az iraki „Szezám utca” elkészítésére szánt húszmillió dollár;
  • humanitárius segélyek kilencmillió dollárja, amelyek „erőszakos terroristák kezébe kerültek”.

A Fehér Ház is közzétett egy hasonló listát az USAID pazarlásáról:

  • kétmillió dollárt költöttek LBTQ-aktivizmus és nemváltoztatás finanszírozására Guatemalában; 
  • hatmillió dollárt turizmusra Egyiptomban; 
  • 32 ezer dollárt egy „transznemű képregényre” Peruban;
  • két és fél millió dollárt költöttek elektromos járművek támogatására Vietnámban; 
  • és „személyre szabott” fogamzásgátlókat támogattak fejlődő országokban.

Az USAID 1961-ben alakult, hogy szembeszálljon a szovjet erőfeszítésekkel a kommunizmus elterjesztésére a fejlődő világban, a volt kommunista országokat az USA szövetségeseivé alakítsa át, és reagáljon az olyan globális katasztrófákra, mint a földrengések, járványok, éhínség és háborús menekültek. 

Valamikor a Clinton-kormányzat idején az USAID azonban elkezdte támogatni az olyan radikális társadalmi programokat, mint például a népességszabályozás – írja a Fox News televíziós hálózat hírportálján. Hozzáteszik: 

Barack Obama elnök alatt az LMBT- és az éghajlati ideológiák is bekerültek a támogatások körében. Joe Biden elnök pedig a transzneműséget is beemelte a témák és ideológiák közé, megkövetelve, hogy minden külföldi segélyprogram feltétele legyen ennek figyelemebe vétele, még akkor is, ha éhező menekülteknek nyújtott élelmiszersegélyről van szó. 

A Fox News úgy fogalmaz, hogy ahogy a politikai kultúra szélsőbalra tolódott, az USAID sem képviselte többé sem Amerikát, sem annak értékeit, hanem az adófizetők által finanszírozott radikálisok menedékévé vált, amelyet a globális elit egy olyan rétege irányított, amely korábbi segélytisztviselőkből és a korábbi demokrata párti kormányok tisztviselőiből állt. 


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek